Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

16.01.2024
2169

DR ĐUROVIĆ: U KOTORU DEVET OBOLJELIH OD PERTUSISA (AUDIO)

Kako je gostujući u Jutarnjem magazinu “Grad” Radio Kotora kazala doktorka kotorskog Doma zdravlja Biljana Đurović, na teritoriji naše opštine registrovano je devet slučajeva obolijevanja od pertusisa (velikog kašlja). 

,,U pitanju je sedmoro djece predškolskog i dvoje školskog uzrasta. Veliki kašalj izaziva bakterija Bordetella pertussis. Djeca do godinu dana bi trebala da budu vakcinisana acelarnom vakcinom protiv pertusisa tri puta. Prva buster vakcina daje se djeci od 18 mjeseci, a naredna pred polazak u školu. Porast broja oboljelih od velikog kašlja u posljednjem peiodu je uzrokovan porastom broja nevakcinisane djece. Najveći rizik od obolijevanja je kod beba do tri mjeseca, koje nisu potpuno vakcinisane. Smatra se da su vakcinisana djeca zaštićena najmanje četiri do sedam godina, nakon vakcinacije”, kaže dr Đurović.

Kako navodi, prve tegobe se javljaju u periodu od 7 do 14 dana od kontakta sa zaraženom osobom.

,,Nekomplikovana bolest traje i do deset nedjelja, pa je u narodu poznata i kao bolest od 100 dana i ima tri stadijuma. Prvi počinje kijanjem, suzenjem očiju, kašljanjem, tako da to izgleda kao blaga prehlada, kašalj se javlja uglavnom noću, a zatim se intezivira tokom dana. Drugi stadijum počinje između 10. i 14. dana,  kašalj postaje učestao i praćen je zacenjivanjem što je karakteristično za ovu bolest, obično djeca imaju tešak udah nakon kašlja, mogu i da povrate, dok periodi između kašlja mogu da budu praćeni potpunom respiratornom normalnošću. Treći stadijum je kada je djete bolje, ali i dalje kašlje”, pojašnjava dr Đurović.

Kod djece od tri mjeseca, kako dodaje, javlja se kašalj i sekrecija iz nosa uz minimalno povišenu temperaturu ili čak bez povišene temperature, a karakterističan je snažan i dug izdah neobičnog zvuka. Takođe, kod male djece može da se javi povraćanje ili da dođe do upale pluća i konvulzija.

,,Dijagnoza se postavlja na osnovu karakteristične kliničke slike i kontakta sa oboljelom osobom. Kada kašalj traje duže od 14 dana, koristi se PCR tehnika, a nakon 21 dana mogu da se rade serološki testovi. Najvažnija prevencija obolijevanja je vakcinacija, čiji je glavni cilj smanjenje  rizika od obolijevanje i teškog oblika pertusisa kod odojčadi i male djece. Apelujemo na roditelje da redovno vakcinišu svoju djecu”- poručila je dr Đurović.

Razgovor sa dr Biljanom Đurović možete poslušati na linku Jutarnji magazin Grad.

Tekst: Tamara Vuković

Foto: Privatna arhiva

Podijeli na: