Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

12.06.2024
391

DR ĐEDOVIĆ: KREATIVNI RAD I BORAVAK U PRIRODI ZDRAVI MEHANIZMI UPRAVLJANJA STRESOM

Stres je sveprisutan i gotovo je nemoguće u savremenom dobu voditi život bez stresnih okolnosti, ali postoje zdravi i nezdravi mehanizmi upravljanja, kazao je za Radio Kotor načelnik Odjeljenja za forenzičko-sudsku psihijatriju u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Dobrota, primarijus dr Jovo Đedović, specijalista psihijatrije.

 ,,Zdravi načini redukcije stresa su: kreativni rad, bavljenje umjetnošću, pisanje, slikanje, čitanje, putovanja ukoliko možemo da priuštimo, meditacija ili religija u zavisnosti od ličnih sklonosti. Takođe, fizička aktivnost i boravak u prirodi, rad u bašti ili pecanje su najbolji mehanizmi kako izaći na kraj sa stresnim okolnostima i kako smanjiti anksioznost, koja nam se nakupi tokom dana, zbog svega što nas okružuje. Važna je socijalna podrška i druženje, jer oni koji su usamljeni, teže izlaze na kraj sa stresnim okolnostima i anksioznošću, od onih koji imaju dobre socijalne konekcije”, kaže dr Đedović.

Sa druge strane, postoje mehanizmi borbe sa stresom koji su izuzetno štetni, a među njima je na prvom mjestu alkohol.

,,To je i jedan od indikatora stresnog perioda, ako primijetimo da više pijemo ili da nam okolina na neki način signalizira da bi trebali da smanjimo količinu alkohola, to je nešto što bi trebalo da upali crveni alarm. Agresija je takođe čest mehanizam odbrane, kao i prejedanje, povlačenje, samopovrijeđivanje, prekomjerno spavanje, koje je naročito izraženo kod mlađe populacije”, navodi dr Đedović.

Kada naše svakodnevno funkionisanje postane otežano i kada uvidimo da nam je strpljenje na toj granici da porodični odnosi trpe, da imamo probleme u komunikaciji ili da ne možemo da obavljamo planirane aktivnosti, znači da nam je potrebna stručna pomoć, navodi on.

,,Ono što možemo uraditi za bliske osobe kada uvidimo da im je mentalno zdravlje narušeno, je da budemo spremni da ih saslušamo i pružimo im podršku. U slučaju da ih ne možete nagovorite da potraže ljekarsku pomoć, nastavite da pokušavate i skrećete pažnju na ono što je loše. Nećemo biti dobri prijatelji ako žmurimo na nečije loše strategije borbe sa stresom”- zaključio je dr Đedović.

 

Tekst: Tamara Vuković

Fot: Privatna arhiva

 

 

 

Podijeli na: