Društvo
DR ĆETKOVIĆ: IZMEĐU 200 I 300 PREGLEDA I ISTO TOLIKO INTERVENCIJA HITNE POMOĆI NA TERENU, TOKOM SEZONE TE BROJKE SE UDVOSTRUČE
Hitna medicinska pomoć predstavlja posebnu zdravstvenu djelatnost, koja se obavlja na primarnom nivou, a usmjerena je na neodložne medicinske intervencije ka pacijentima kojima je zbog prirode oboljenja ili povrede neophodna hitna medicinska pomoć. To je gostujući u emisiji Medikament, kazala doktorka kotorske jedinice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Dunja Ćetković.
U hitnoj službi Kotor zaposleno je 17 zdravstvenih radnika, a tim čini jedan ljekar, dva medicinska tehničara i jedan vozač.
,,Hitnu pomoć treba pozvati usljed iznenadne pojave jakog bola, oštrog bola u grudima ili stomaku, upornog bola iza grudne kosti, otežanog disanja, jake glavobolje, kada pacijent osjeti trnjenje, opštu slabost, ograničenu pokretljivost polovine tijela, lica, zatim, pogoršanje stanja hroničnih bolesnika, asmatični napad čije gušenje ne popušta uz uobičajenu terapiju, naglog pogoršanja stanja liječenih psihijatrijskih bolesnika, kada ugrožavaju svoje zdravlje ili su opasni po okolinu, u slučaju upotrebe narkotika i naravno - saobraćajne nezgode u kojima povrijeđena lica imaju jače krvarenje, gubitak svijesti, povredu glave, povredu ekstremiteta. Situacije kada ne treba oduzimati vrijeme dežurnom ljekaru su takozvane situacije koje mogu da čekaju do sjutra. Dakle, manja infekcija, prehlada, povišena tjelesna temperatura, manje povrede koje se mogu sanirati ukazivanjem samopomoći ili prve pomoći, bolovi poznatog porijekla (oni koji se ponavljaju, menstrualni bolovi, bolovi u krstiam, glavobolje), problemi u varenju poput zatvora, prolivaste stolice, povraćanje koje nije praćeno visokom temperaturom”- navodi dr Ćetković.
Kada ekipa hitne pomoći dođe na lice mjesta svaki član našeg tima ima svoj zadatak.
,,Na osnovu informacije koje dobijemo sa terena, ljekar kao vođa tima, određuje korake u toku intervencije. Dakle, od toga u kojem će se položaju postaviti pacijent, da li ima povredu kičme, da li se guši, da li je kolabirao, naravno obavezan venski put i davanje terapije. Mi, na teritoriji opštine Kotor, u toku jedne smjene pružamo zdravstvenu zaštitu do Dragalja, Kostanjice, Stoliva, Krsca, dio Lastve Grbaljske, cijeli Grbalj i okolna sela, što ukazuje na visoku odgovornost ljekara u procjeni izlaska na teren, istovremeno ostavljajući bazu hitne službe (ambulantu) bez ljekara. To je još jedan od razloga zašto građani ne bi trebalo da pozivaju hitnu službu ukoliko nije neko od prethodno navedenih stanja u pitanju”- ističe dr Ćetković.
Kako dodaje “vremenske prilike upravljaju našim raspoloženjem, oblačno vrijeme, kiša i velika vlaga utiču na osobe da se osjećaju umornije, da slabije spavaju, imaju varijacije u krvnom pritisku, glavobolju, reumatske bolove i srčane tegobe. To su: hronični bolesnici i starije osobe jer su tegobe kod njih jače izražene, tako da se kada su te vremenske prilike hitnoj službi češće javljaju hronični bolesnici”.
Hitna služba u Kotoru na mjesečnom nivou ima između 200 i 300 ambulantnih pregleda i isto toliko intervencija na terenu, a taj broj se u turističkoj sezoni često i udvostruči - zaključila je dr Ćetković.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Radio Kotor