Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

09.02.2023
1524

DR ĆETKOVIĆ: 80 ODSTO INTERVENCIJA ZAVODA ZA HITNU MEDICINSKU POMOĆ NISU STANJA KOJA ZAHTIJEVAJU HITNO ZBRINJAVANJE

Zavod za hitnu medicinsku pomoć (ZZHMP) Crne Gore je po prvi put od svog osnivanja organizovao kontinuiranu medicinsku edukaciju specijalista urgentne medicine za FAST ultrasonografiju, čime će se poboljšati pružanje zdravstvene zaštite.

To je gostujući u emisiji “Medikament” Radio Kotora, kazala doktorka kotorske jedinice ZZHMP, Dunja Ćetković. 

,,Dvoje mojih kolega, specijalista urgentne medicine i ja smo imali priliku da pohađamo trodnevnu edukaciju za FAST ultrasonografiju. FAST je akronim za fokusirani ultrazvučni pregled traumatizovanih pacijenata, a cilj mu je detekcija slobodne tečnosti (krvi) u peritonealnoj, perikardijalnoj i pleuralnoj šupljini. To je brz, jednostavan, bezbjedan pregled, bez kontraindikacija. Uvođenje ultrazvuka u hitnu pomoć bi itekako poboljšao uslove rada i i podigao pružanje zdravstvene zaštite na ozbiljniji nivo. Jedinica hitne pomoći u Kotoru još uvijek nema ultrazvučni aparat, ali bi bilo značajno da se pokrene akcija, za donaciju”, kazala je dr Ćetković.

Ljekari koji se odluče da rade u Zavodu hitne medicinsjke pomoći često su neustrašivi.

,,Kada minuti odlučuju život osobe koju zbrinjavate, mislite samo o tome da adekvatno, ispravno i brzo reagujete, a  vremenom naravno, što bi naš narod rekao, ispečete zanat. Prije dolaska hitne pomoći veoma je važno da pri prvom kontaktu dobijemo informacije od članova porodice kada su počele tegobe kod pacijenta, da li su tegobe počele naglo, da li se pacijent liječi od nečega, godine starosti. Na osnovu toga ljekar postavlja sumnju na stanje i može dati instrukcije članovima porodice šta treba uraditi do dolaska hitne službe. Hitna stanja nisu nimalo prijatna, jako su stresna, kako za zdravstvene radnike, tako i za laike. Čini mi se da nam najviše može pomoći kad građani uspiju da održe prisebnost, jer na taj način uspjevaju da čuju naše instrukcije i primjene ih do dolaska hitne službe”, navodi dr Ćetković.

Dodaje da mali broj učesnika u saobraćaju poštuje zvuk sirene i prvenstvo prolaska vozila hitne pomoći na putu.

,,Kao što znamo Kotor ima saobraćajnih problema, naročito u vrijeme turističke sezone. Građani mogu čuti da sirena našeg vozila neprestano radi u tom periodu, upozoravajuci učesnike u saobraćaju da ispoštuju pravo prvenstva prolaza. Mali je broj učesnika u saobraćaju koji isprate i adekvatno reaguju, propuštajući zaposlene u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u namjeri da nekome od pacijenata da ukažu pomoć. Osim toga, dežurnom ljekaru hitne službe ne treba oduzimati vrijeme na liniji 124, ukoliko želite odgovor o procjeni Vašeg zdravstvenog stanja ili mišljenje o postavljenoj dijagnozi i dosadašnjoj terapiji, tumačenju nalaza i slično. Zbrinjavanjem stanja koja nisu hitna oduzima se vrijeme našem timu da izađe na neophodnu intervenciju, a samim time umanjuje nekome šansu za izliječenje ili preživljavanje”, kaže dr Ćetković.

Ističe da statistika pokazuje da je broj intervencija koje se ispostavilo da nisu hitne, u odnosu na one koje zahtjevaju hitno zbrinjavanje, 80 naspram 20%, u korist onih koje nisu hitne.

,,To nam govori o izostanku razumijevanja građana prema poslu koji obavljamo. Kao ljekar hitne pomoći često sam u dežurstvu 24 sata. Imam utisak da sam stalno željna sna, ali svakako i dalje zaljubljena u svoj posao, pa taj umor često zanemarim”, naglašava dr Ćetković.

Hitna služba radi 24 sata, svih 365 dana u godini, a tokom praznika, kaže naša sagovornica, uvijek bilježe veći broj intervencija. Najviše posla, napominje, imaju tokom turističke sezone.

Veoma je važno i da građani znaju da ukažu prvu pomoć.


,,Što je više osoba koje su edukovane za prvu pomoć u zajednici, zajednica je sigurnija. Ukazana, pravovremena prva pomoć, često može da smanji ozbiljnost hitnog slučaja u datom trenutku. Za razliku od medicinske pomoći, prvu pomoć treba da primijene svi koji su se kao očevici zatekli na mjestu nesreće. Tako da je veoma važno da se radi na podizanju svijesti o spašavanju ljudskih života i brzoj i adekvatnoj intervenciji”, zaključila je dr Ćetković.


Tekst: Tamara Vuković
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: