Društvo
DR VLADIMIR DEDOVIĆ: PORAŽAVAJUĆI PODACI O RASPROSTRANJENOSTI HPV-A I KARCINOMA GRLIĆA MATERICE U CRNOJ GORI (AUDIO)
Evropska nedjelja prevencije raka grlića materice obilježena je od 22. do 28. januara. Na temu podizanja svijesti o rasprostranjenosti ovog oboljenja, faktorima rizika i preventivnim programima, razgovarali smo sa pedijatrom kotorskog Doma zdravlja, doktorom Vladimirom Dedovićem.
Dom zdravlja u Kotoru posebno je označio prethodnu nedjelju terminima za vakcinaciju protiv HPV-a, kao i predavanjima u školama.
“Ciljna grupa za vakcinaciju su djevojčice. Plan Instituta za javno zdravlje Crne Gore je da se uskoro i dječacima omogući imunizacija. Mogu i starija djeca da se vakcinišu, nemamo ograničenja, ali je procjena da je najbolje dati vakcinu u uzrastu od 9 do 14 godina”, kazao je Dedović i ukazao na visok stepen rasprostranjenosti ove bolesti, posebno u našoj zemlji.
“Nažalost, poražavajuće je činjenica da je Crna Gora trenutno najgora u svijetu na godišnjem nivou i po broju oboljelih od karcinoma grlića materice, te po broju zaraženih humanim papiloma virusom”, dodaje Dedović.
Naš sagovornik je istakao da vakcina protiv HPV-a u svijetu postoji više od 15 godina, te da su neke zemlje kombinacijom visokog stepena imunizacije sa redovnim ginekološkim pregledima skoro iskorijenile tu bolest. Međutim, u Evropi od ove opake bolesti još uvijek svake godine premine oko 28.000 žena.
“Posebno smo mi pedijatri postali svjedoci rasprostranjenosti bolesti kada smo evidentirali broj djece čiji se roditelji interesuju za vakcinaciju i uvidjeli da postoji značajan broj njih koji su u svojim porodicama imali bližeg srodnika oboljelog ili preminulog od raka grlića materice. Tada smo se zapitali da li smo zakasnili sa vakcinacijom i da li se širenje moglo spriječiti mnogo ranije”, kaže Dedović.
Jedan od značajnih faktora koji doprinosi visokoj smrtnosti od bolesti raka grlića materice jeste činjenica da je prvi stadijum bolesti uglavnom bez simptoma ili su oni nespecifični, pa žene traže stručni savjet i pomoć tek kada je bolest uznapredovala. Zato je, ističe Dedović, edukacija od izuzetnog značaja kako djece, tako i roditelja.
“Mi smo se susretali sa dosta priča. Činjenica je da roditeljima nije lako, dostupne su posebno na internetu razne informacije koje nemaju utemljenje u stvarnosti. Često kažem roditeljima da se dobro informišu, te da saznaju više o bolestima i stanjima koje one prouzrokuju, te će im na taj način biti lakše da donesu odluku da li vakcinisati svoje dijete ili ne. To se odnosi kako na HPV vakcinu, tako i na sve ostale vakcine. Ove godine smo, zbog rasta nepovjerenja i smanjenog obuhvata vakcinacije, dobili rasprostranjenost velikog kašlja kojeg odavno u ovom broju nismo imali, takođe i zauški. Nepovjerenje jednog broja roditelja postoji. Moram da naglasim da broj njih nije veliki, ali mi smo tu svakodnevno da im odagnamo sumnje. Ako neko razmišlja da li treba svoje dijete vakcinisati HPV vakcinom, bolje da popriča sa nama, makar i odlučio da ne želi vakcinisati. Važno je razgovarati i informisati se”, pojašnava Dedović.
Imunizacija je, podsjeća, besplatna, daje se jedna doza i loše bi bilo da neka djeca ostanu nezaštićena.
“U startu je bio veoma veliki odziv, posebno djece koja su imala u porodici već zaraženog, oboljelog ili nažalost preminulog”, objasnio je doktor Dedović i naglasio da su u Domu zdravlja Kotor ostavili prostor da se i vikendima obavlja imunizacija, kako bi zaposleni roditelji imali više mogućnosti da dovedu djecu.
Faktori rizika za nastanak raka grlića materice su brojni, a uglavnom je uzrok dugotrajna infekcija visokorizičnim (onkogenim) tipovima humanog papiloma virusa (HPV).
“Najčešće se prenosi dodirom kože na kožu, sluznica na sluznicu i seksualnim putem. Imamo preko 200 različitih vrsta HPV-a, od toga jedan manji broj može da dovede do promjena na grliću materice. Najčešće obolijevaju žene, dok su muškarci prenosioci virusa u većini slučajeva, mada mogu i oni da obole od karcinoma uzrokovanim ovim virusom. Dakle, mogu se zaraziti i oboljeti i jedni i drugi, samo što je ipak, veći broj zaraženih i oboljelih žena”, kazao je doktor Dedović i naglasio da je sve veći broj djece, adolscenata koji stupaju u rane seksualne odnose.
Nerijetko, navodi, djeca sa 13 i 14 godina imaju prva seksualna iskustva. Imali smo slučajeve da je dijete te dobi već oboljelo od ozbiljne zarazne bolesti.
Roditelji često ne znaju kada je “pravo” vijeme pokrenuti razgovor sa svojim djetetom, posebno kada se odnosi na teme odrastanja, te je imunizacija djece već od 9 godina posebno važna.
“Roditelji i dalje misle da se kao ranije ulazi kasnije u seksualne odnose, ali iskreno to nije slučaj u praksi. Zato nam je i cilj da već od devete godine imunizujemo djecu. Kako su ispitivanja pokazala tada se stvori i najveći titar antitjela”, objašnjava Dedović.
Plan države je da se na dva fronta bori protiv ove bolesti, odnosno uspostavljenim preventivnim programima u okviru zdravstvenog sistema Crne Gore - Skrining programom raka grlića materice i Programom HPV vakcinacije.
Dedović navodi da se skrining preporučuje svim adultnim ženama, posebno mlađoj populaciji, jer se u odnosu na ukupan broj zaraženih, najčešće zaraze do 25 godine. Skrining program raka grlića materice je jedna od najefikasnijih preventivnih mjera, jer se bolest otkriva u ranoj fazi prije pojave kliničkih simptoma. Skrining omogućava, ne samo otkrivanje raka grlića materice u ranoj fazi, već i otkrivanje prekanceroznih promjena, čijim se uklanjanjem spriječava nastanak malignih promjena.
“Prvi put kada sam vidio koliki je broj zaraženih i smrtnost na godišnjem nivou u odnosu na broj stanovnika u Crnoj Gori, zapitao sam zašto se nije uradio veći apel vezano za HPV. Zato bih još jednom pozvao sve koji imaju bilo kakve nedoumice, drage roditelji posebno, dođite na razgovor, odvojićemo vrijeme za vas. Sva pitanja koja imate zapišite slobodno, popričaćemo, kao i do sada, kao najbolji prijatelji”, predložio je i pozvao na razgovor sve zainteresovane pedijatar, doktor Vladimir Dedović.
Cijeli razgovor sa doktorom Dedovićem možete poslušati na linku Radio škola.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor