Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

13.06.2021
262

DR STARČEVIĆ: ČOVJEK DANAS U ODNOSU NA PRIJE PEDESETAK GODINA, OSAMDESET ODSTO VIŠE VREMENA PROVODI U ZATVORENOM ŠTO JE RAZLOG ZA BROJNE TEGOBE

U odnosu na čovjeka koji je živio prije pedeset ili sto godina, mi danas u zatvorenom prostoru provodimo osamdeset odsto više vremena, a  vrlo često nismo svjesni i da je to razlog brojnih zdravstvenih tegoba na koje nailazimo. To je gostujući u našoj emisiji „Nedjeljni razgovor“ kazala internistkinja doktorka Radmila Starčević koja podsjeća „da su boravak na svježem vazduhu i fizička aktivnost nezamjenjivi“.

„ U kovid periodu nam je, vjerujem, postalo jasnije koliko nam ta pretjerana dostupnost hrane iz svih krajeva svijeta kao i mogućnost korišćenja različitih prevoznih sredstava zbog kojih smo sve manje usmjereni na hranu iz naše sredine i zanemarili fizičku aktivnost – zapravo ne koriste“ – poručuje doktorka Starčević.

Činjenica da smo više u zatvorenom nego u otvorenom prostoru – utiče na to da smo manje izloženi suncu i da nam time nedostaje vitamin D koji se teško nadomještava. „ Većina nas se bavi kancelarijskim poslom, u tom zatvorenom prostoru boravimo po sedam, osam ili deset sati, pa onda upalimo motor u kolima i njima se odvezemo do kuće, gdje opet, najčešće, nakon što jedemo odmaramo u tom zatvorenom prostoru. I kada izađemo – sjedimo u lokalima, restoranima, obilazimo prodavnice, pekare, supermarkete  i svuda smo okruženi hranom i to najčešće vještačkom, a ona je zapravo samo „loša informacija“ za tijelo. Puna je prazne energije, nutritivno siromašna, bez vitamina i minerala, a u procesu varenja potroši naše rezerve. Tako da je taj izraz koji se danas često koristi -  „nova normalnost“ - po meni rogobatan, jer – ili je nešto zdravo odnosno normalno ili nije. Mi smo zapravo industrijskom hranom oslabili tijelo i to nas je „vratilo unazad“. Sada je, tako, jedan virus cijelu planetu „stavio pod znak pitanja“. Sa lošom hranom smo, ne samo smanjili životni vijek već smo i prebrzo ostarili“ – poručuje doktorka Starčević.

Tokom proljeća i u susret ljetu, podsjeća doktorka, treba „dopuniti rezerve prirodnom hranom“.

„ Imaćemo voće i povrće iz naših bašta i treba ih konzumirati jer je u pitanju prirodna hrana koja nam je u ovo doba godine dostupnija. Zimi je manje sunčanih dana, razni virusi se pojavljuju i treba koristiti određene doze vitamina i minerala u vidu suplemenata, ali svakako ne treba pretjerivati jer pretjerivanje nije dobro ni u čemu“ – zaključuje doktorka Radmila Starčević.

Repriza emisije „Nedjeljni razgovor“ čija je gošća bila na programu je večeras (13. jun) od 19 sati i 30 minuta. Razgovor je zabilježila Jelena Kljajević.

 

Podijeli na: