Društvo
DR SPASIĆ JOKMANOVIĆ: REDOVNI GINEKOLOŠKI PREGLEDI U 90 ODSTO SLUČAJEVA PREVENIRAJU RAK GRLIĆA MATERICE
Tekst Jelena Kljajević
Foto Radio Kotor
„ Humani papiloma virus manifestuje se putem bradavičastih promjena na koži, ali je njegova problematika mnogo dublja s obzirom da se ispoljava u tri oblika – od, uslovno rečeno, benignih do krajnje ozbiljnih koji podrazumijevaju poseban način liječenja“ – kazala je gostujući u našoj emisiji „Nedjeljni razgovor“ ginekologica u kotorskom Domu zdravlja dr Aleksandra Spasić Jokmanović.
Ona objašnjava da infekcija HPV-om podrazumijeva prvenstveno kožne promjene u vidu bradavica – kao jednu formu, genitalne bradavice odnosno kondilome kao drugu, dok treća forma, ističe, ukazuje na izazivača predmalignih i malignih oboljenja oba pola i to u anogenitalnoj regiji, gdje je procentualno na prvom mjestu obolijevanje grlića materice.
Simptomi infekcije izazvani Humanim papiloma virusom najčešće izostanu pa žene i ne znaju da su inficirane, dok je latentni period obolijevanja od karcinoma grlića materice, podsjeća doktorka, jako dug. „ Zbog toga je vrlo teško ustanoviti kada je došlo do primarne infekcije virusom. Zapravo, sedamdeset odsto odrasle populacije dolazi u kontakt sa ovim virusom, a da li će on izazvati dalju problematiku ili neće zavisi od samog organizma. Imuni sistem se kod većine pacijentikinja u nekom periodu od šest do dvadeset četiri mjeseca izbori i ne dozvoli obolijevanje odnosno komplikacije obolijevanja, dok se u manjem procentu, nažalost, organizam ne uspije samostalno izboriti i dolazi do zdravstvenih problema. Rak grlića materice simptome pokazuje tek u fazi kada je potreban ozbiljan proces liječenja“ – objašnjava dr Spasić Jokmanović.
Nosioci virusa mogu biti i muškarci i žene, a prenosi se- direktnim kontaktom inficirane kože sa kožom ili sluzokožom, te seksualnim odnosom.
Humani papiloma virus jeste prisutan u široj populaciji, ali kroz redovne kontrole koje podrazumijevaju uzimanje takozvanog Papa testa (Papanikoloau test) i kolposkopski pregled, postoji, kako ističe dr Spasić Jokmanović, mogućnost prevencije u preko 90 odsto slučajeva obolijevanja. „ Srećom, manji je broj žena kod kojih ovaj virus izaziva ozbiljnu problematiku. Ipak, kod određenog procenta detektovani su tipovi infekcije koji pripadaju grupi visokorizičnih i kod kojih je potrebno ozbiljno praćenje, a javljaju se i pacijentkinje kod kojih su započele početne promjene na grliću koje zahtijevaju dalji tretman. Ukoliko je promjena otkrivena kroz prethodne metode (Papa testa, kolposkopije ili skrininga na HPV) onda je utvrđena početna promjena i onda se ovi problemi rješavaju relativno lakim metodama koje nisu komplikovane i ne podrazumijevaju period dugog oporavka ili komplikacije. Zato stavljamo akcenat na prevenciju i redovne preglede. Upravo ovih dana čekamo informaciju iz Instituta za javno zdravlje o ponovnom početku skrining programa na HPV, u okviru ginekološkog dispanzera u Domu zdravlja, a uporedo sa započinjanjem vakcinacije protiv HPV-a za uzrast devetogodišnjih djevojčica. Apelujem na sve žene koje budemo pozivali da se podvrgnu skriningu, da se odazovu“ – kaže dr Spasić Jokmanović.
Redovnošću pregleda je, ističe, veoma zadovoljna. “Posljednjih godina se svijest po tom pitanju jako mijenja, pa je veliki procenat žena koje jednom godišnje dolaze na redovnu ginekološku kontrolu. Apelujem na sve one koje ne praktikuju redovne preglede da promijene tu naviku jer su redovni ginekološki pregledi vrlo važna prevencija obilijevanja raka grlića materice i drugih oboljenja koja se tiču ginekološkog zdravlja žene” – zaključuje dr Spasić Jokmanović.
Repriza emisije “Nedjeljni razgovor” možete slušati od 20 i 30 na našim frekvencijama 95, 3 ili 99 megaherca.