Društvo
DR ROGANOVIĆ: KAO DRUŠTVO SMO HIPERTOLERANTNI PREMA ALKOHOLU (AUDIO)
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor
Alkohol djeluje na organizam, razmišljanje i ponašanje, konstatuje za Radio Kotor neuropsihijatrica, subspecijalistkinja za bolesti zavisnosti, dr Marina Roganović.
Gostujući u današnjoj emisiji “Nedjeljni razgovor” kaže da osobe koje konzumiraju alkoholna pića nikada nisu same u svojoj bolesti, već da pati i veoma često posljedice ima i cijela njihova porodica.
“Ova toksična supstanca, nažalost, predstavlja daleko najuobičajenije sredstvo adaptacije na različite društvene i kulturne okolnosti. Vjekovima se kulturološki favorizuje na ovim prostorima, kroz upotrebu na raznim proslavama, svadbama, krštenjima, žurkama, u cilju postizanja prijatnog raspoloženja, ali i kao način da se ublaže tuga, bol, neprijatne, potisnute emocije. Kao društvo smo hipertolerantni prema alkoholu i sigurno ste zapazili da ne postoji gotovo nijedan događaj u čijoj organizaciji on nema ključnu ulogu”, pojašnjava dr Roganović.
U periodu adolescencije, napominje, alkohol se konzumira u cilju dokazivanja, dobijanja lažne snage i samopouzdanja.
“U dijelu kore mozga, tzv. prefrontalnom režnju, nalazi se i centar za kontrolu, pa kada neko konzumira alkohol postaje agresivan, nasilan, traži nešto što nije realno, nekontrolisano se ponaša, ima verbalne i fizičke ispade, a podsjetiću da kod zavisnika dolazi i do atrofije moždanih ćelija, te gubitka pamćenja”, ističe dr Roganović i dodaje da je važan faktor koji doprinosi široj konzumaciji alkohola kod mladih i dostupnost pića.
Naglašava da je potrebno raditi na podizanju svijesti kod mladih da je sasvim u redu zatražiti pomoć stručnog lica i podijeliti problem sa najbližima.
Reprizu emisije "Nedjeljni razgovor" možete poslušati danas u 19 sati i 30 minuta ili na linku Nedjeljni razgovor.