Društvo
DR POPOVIĆ: TRIDESET TRI ZDRAVSTVENA RADNIKA ZAPOSLENA U RISANSKOJ BOLNICI I OSAM PACIJENATA U IZOLACIJI
Ukupno trideset tri medicinska i tri nemedicinska radnika zaposlena u risanskoj bolnici su u izolaciji , dok je među pacijentima osam oboljelih od kovida i oni su smješteni na takozvanom izalocionom kovid odjeljenju – kazao je za Radio Kotor direktor ove ustanove dr Vlado Popović.
Vakcinisano je 45-ro zdravstvenih radnika iz ove ustanove, a revakcinacija se očekuje za dvadesetak dana.
U nastavku kratak intervju koji je zabilježila Jelena Kljajević, a razgovor sa talasa Radio Kotora možete poslušati od 10 sati i 30 minuta.
Doktore Popoviću, kakva je situacija u risanskoj bolnici? Koliko je oboljelih od kovida među pacijentima, koliko među zaposlenima (naročito mislim na medicinsko osoblje, ali naravno – i ostale) i na koji način se ovih dana organizuje rad u bolnici?
Dobro jutro Jelena. Pozdrav vama, slušaocima Radio Kotora i čitaocima sajta. Situacija u bolnici, kao uostalom i u državi je itekako složena. Na današnji dan imamo tridest tri medicinska i tri nemedicinska radnika koji su u izolaciji zbog infekcije korona virusom, tako da je situacija više nego složena u pogledu same realizacije posla i obavljanja svih najnužnijih poslova koje ova služba iziskuje. U ovom momentu imamo i osam pacijenata koji se nalaze na takozvanom izolacionom kovid odjeljenju. To su pacijenti kod kojih su simptomi kovid infekcije nastali i razvijeni u toku same hospitalizacije i nakon sprovedenog liječenja i koji su zbog popunjenosti svih kovid kapaciteta u zemlji bili prinuđeni da ostanu kod nas, tako da smo time svakako i mi izgubili „status čiste bolnice“ koji smo imali proteklih godinu dana.
Ambulantni specijalistički pregledi se već gotovo dvadeset dana obavljaju samo za hitne slučajeve, a razlog su, kako ste naveli u obavještenju koje nam je tada proslijeđeno iz bolnice - složena epidemiološka situacija i ograničeni kadrovski kapaciteti.
Faktički je ova epidemija počela da se otima kontroli, poražavajući je broj novozaraženih, broj, nažalost, preminulih pacijenata. Bili smo prinuđeni da u dogovoru sa predstavnicima kriznog medicinskog štaba donesemo tu odluku da obustavimo ambulantne preglede, da obustavimo taj takozvani hladni hiruški program, da se zbrinjavaju samo hitni medicinski pacijenti. To je jedini način. Ali eto ni na taj način ne uspijevamo da se sačuvamo ni mi zaposleni i da tako sačuvamo i pacijente koji dolaze u bolnicu i koji na tom prvom testu budu negativni. Svakako, dovodi se u pitanje i pouzdanost testova , a druga stvar je i vrijeme inkubacije i kontakata i pacijenata sa zaraženim osobama tako da - kao rezultat svega toga danas imamo te brojke koje su zabrinjavajuće u situaciji koja je gotovo alarmantna.
Koliko je medicinskih radnika u risanskoj bolnici vakcinisano, da li je bilo nekih propratnih reakcija nakon primanja vakcine i kakve su to reakcije bile?
Započeta je imunizacija. U ovom momentu imamo četrdeset pet vakcinisanih. Bile su tu neke blaže forme nus pojava, što je normalno kod vakcinacije. U svakom slučaju, očekujemo za dvadesetak dana i revakcinaciju. Ukupno smo „trebovali“ devedeset vakcina u prvom ciklusu vakcinacije. Vakcinisani su oni koji su mogli primiti vakcinu. Imajući u vidi broj zaraženih nisu svi bili u mogućnosti da budu vakcinisani ali očekujem da će taj broj biti sasvim zadovoljavajući.
Ako se ne varam, oko stotinu osamdeset je zaposlenih u risanskoj bolnici. Koliko je ova situacija u kojoj smo već godinu dana, uticala na zdravstvene radnike – imaju li snage i energije da rade punim kapacitetima?
Čitavo društvo je u jednoj zaista specifičnoj situaciji. Već godinu dana se nosimo sa ovim pritiskom i svim mjerama koje epidemija nosi sa sobom i ljudi koji godinu dana rade u kontinuitetu su izloženi i fizičkom i psihičkom naporu i sve to rezultira padom imunog sistema. Sasvim je za očekivati ovaj broj zaraženih medicinskih radnika kako u našoj tako i u drugim zdravstvenim ustanovama. Zaista, svi smo očekivali da ćemo u borbi sa ovom pošasti izaći kao pobjednici, ali nakon godinu dana vidimo da smo daleko od toga. Situacija je takva da se prosto u čitavom svijetu ne nazire kraj i jedna zaista teška situacija. Apelujem na sve građane da prije svega imaju razumijevanja i sve pacijente koji čekaju ambulantni pregled ili hirušku intervenciju koja nije hitna molimo za razumijevanje. Takođe, apelujemo i na uvažavanje svih propisanih mjera jer jedino što može spasiti situaciju jeste naša lična, maksimalna odgovornost.
Hvala vam na razgovoru. Dobro zdravlje i uspješan rad želimo.
Hvala. Svako dobro, takođe.