Društvo
DR NADA DŽAKOVIĆ: SINDROM SUVOG OKA BOLEST SAVREMENOG DOBA
Razvojem tehnologije i povećanjem upotrebe računara i telefona, došlo je do češće pojave pojedinih očnih bolesti kao što je poremećaj suznog filma, kazala je gostujući u našoj emisiji ,,Medikament“ specijalistkinja oftamologije, dr Nada Džaković.
,,Suvo oko je vezano za dugotrajno gledanje u ekrane i ovaj sindrom se sve češće bilježi u oftamologiji. Naime, dugo gledanje bez treptanja i raznošenja suza po oku, dovodi do njihovog bržeg isparavanja, tako da se javlja osjećaj peckanja i crvenilo očiju. Takođe, smatra se da dugotrajan rad na blizinu, može da poveća mijopiju (kratkovidost) i dovede do promjene akomodacijskog obima i pogoršavanja nekih stanja u dioptriji oka. Pomoću Širmovog testa otkrivamo da li suzne žlezde stvaraju dovoljno suza, kako bi održale adekvatnu vlažnost očiju. Nedostatak suza neophodno je nadomjestiti vještačkim suzama, koje nemaju nikakve aktivne supstance, blago djeluju na površinu oka. Naša rožnjača kada nema dovoljno suza nije podmazana i javljaju se problemi u vidnoj oštrini. Osim vještačkih suza koriste se i različiti gelovi, a pacijentima postavljamo i kolagene čepiće u predjelu oka, kako suze ne bi išle u nos već da bi se postojeća količina, zadržala u samom oku ”, objašnjava ona.
Kako ističe, mjera 20-20-20 se preporučuje svima koji rade za računarom.
,,To podrazumijeva da nakon 20 minuta rada za računarom, treba podići pogled na udaljenosti od 20 stopa ili šest metara, u trajanju od 20 sekundi. Nije preporučljiv stalni rad bez odmora, treba čuvati prednju površinu oka i mišiće, da ne budu u stalnom naporu i izloženi radu na blizinu”, navodi dr Džaković.
Kada je u pitanju prevencija očnih bolesti, kako ističe, neophodno je redovno obavljati ofrtamološke preglede.
,,Oftamološki pregledi su najčešći kod onih koji nose naočare, oni obično redovno dolaze pa se tako uz praćenje primarnog stanja, mogu otkriti usputna oboljenja. Preporuka je u ljudi u četrdesetim godinama, kada počnu da nose naočare na blizinu, obave kompletan oftamološki pregled. On obuhvata mjerenje vidne oštrine, očnog pritiska, pregled prednjeg i zadnjeg dijela oka, na osnovu toga se vidi da li postoje neki problem i treba li pacijenta uputiti na detaljnije preglede. Sama prevencija bitna je i kod onih koji u porodici imaju glaukom, pa je preporučljivo da barem jednom u dvije godine, obave oftamološki pregled”- zaključila je ona.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Privatna arhiva