Društvo
DR MIROVIĆ: DIJABETIČARI NISU SKLONIJI OBOLIJEVANJU OD KOVIDA, ALI JE PROCES NJIHOVOG LIJEČENJA TEŽI, A KOMPLIKACIJE OZBILJNIJE
“Osobe koje imaju dijabetes, nisu sklone lakšem obolijevanju od koronavirusa, samo što u tom slučaju virus može da ostavi veće i teže posljedice” – kaže za Radio Kotor koordinatorka u Savjetovalištu za dijabetes kotorskog Doma zdravlja internista pulmolog dr Danijela Mirović.
Kada neko ima hroničnu bolest, nerijetko, ukoliko oboli od koronavirusa, i sama manifestacija bolesti bude mnogo teža, pa je tako i sa oboljelima od dijabetesa.
“O dijabetesu treba misliti i govoriti kako bi građani redovno išli na kontrole i provjeravali vrijednosti glikemije (šećera u krvi), kako bi prevenirali bolest. Ne smijemo zaboraviti na rastući problem dijabetesa i kod nas i u svijetu, kao i brojne komplikacije do kojih ova bolest dovodi” – kaže dr Mirović.
Iz Doma zdravlja Kotor podsjećaju na važnost dostupnosti terapije sa kojom u ovoj zdravstvenoj ustanovi nemaju problem i ističu da u Savjetovalištu za dijabetes svi zainteresovani mogu dobiti potrebne informacije i savjete u vezi sa terapijom i ishranom i obaviti redovne kontrole nivoa šećera u krvi.
U nastavku cijelo saopštenje koje nam je proslijedila koordinatorka u Savjetovalištu za dijabetes Doma zdravlja Kotor internista pulmolog dr Danijela Mirović.
“Nakon 100 godina od otkrića insulina, milioni ljudi sa dijabetesom širom svijeta i dalje nemaju pristup odgovarajućoj terapiji. Osobe sa dijabetesom zahtijevaju stalno liječenje, njegu i podršku kako bi upravljali svojim stanjem i izbjegli komplikacije. Pacijenti koji se liječe u Domu zdravlja Kotor nemaju problem sa nabavkom neophodne terapije, takođe u Savjetovalištu za dijabetes Doma zdravlja Kotor mogu obaviti redovne kontrole glikemije, kao i dobiti neophodne savjete o ishrani i terapiji.
Dijabetes širom svijeta 2021:
- 537 miliona odraslih (20-79 godina) živi sa dijabetesom - 1 od 10 osoba. Predviđa se da će ovaj broj porasti na 643 miliona do 2030. i 784 miliona do 2045. godine.
Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje više od 50 hiljada građana Crne Gore boluje od dijabetesa. Statistika pokazuje da Crna Gora spada u zemlje sa visokim procentom osoba oboljelih od dijabetesa u odnosu na ukupnu populaciju.
Dijabetes se smatra hroničnim oboljenjem. Mjerama prevencije i mijenjanjem životnih navika oboljelih, dijabetes se može kontrolisati i smanjiti mogućnost komplikacija, koje prate život sa ovom bolešću.
Primarna prevencija uključuje promociju zdravog načina života (smanjenje gojaznosti) uz kvalitetno izbalansiranu ishranu i umjerenu redovnu fizičku aktivnost.
Na izmjenu prehrambenih navika se posebno stavlja akcenat jer su rezultati naučnih istraživanja pokazali, direktnu vezu između gojaznosti i dijabetesa tipa2.
Takođe, kod prevencije akcenat se stavlja i na :
Redovne godišnje sistematske preglede;
Izbjegavanje stresa;
Redovnu fizičku aktivnost (bar dva puta nedjeljno);
Izbjegavanje brze hrane, gaziranih pića i industrijskih slatkiša.
Osobe koje imaju dijabetes, nisu sklone lakšem zaražavanju od koronavirusa, samo što u tom slučaju virus može da ostavi veće i teže posljedice.
Kada neko ima neku hroničnu bolest, nerijetko, ukoliko oboli od koronavirusa, i sama manifestacija bolesti bude mnogo, mnogo teža. Tako je i sa oboljelim od dijabetesa.
O dijabetesu treba misliti i govoriti kako bi građani redovno išli na kontrole i provjeravali vrijednosti glikemije (šećera u krvi), kako bi prevenirali bolest. Ne smijemo zaboraviti na rastući problem dijabetesa i kod nas i u svijetu, kao i brojne komplikacije do kojih ova bolest dovodi” – navodi se u saopštenju.