Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

14.11.2022
435

DR MIROVIĆ: DIJABETES POPRIMA PANDEMIJSKE RAZMJERE, RANIM OTKRIVANJEM SE MOGU ODLOŽITI KOMPLIKACIJE

Tekst Jelena Kljajević
Fotografija Arhiva Radio Kotora                                                           

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se 14. novembra, na rođendan Frederika Bentinga, koji je 1922. godine zajedno sa Čarlsom Bestom otkrio insulin.

Edukacijom do bolje sjutrašnjice - tema je druge godine kampanje Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa 2021-2023, a u pitanju je najveća svjetska kampanja usmjerena na podizanje svijesti o dijabetesu.
                                                                               
Koordinatorka za dijabetes u kotorskom Domu zdravlja internista pulmolog dr Danijela Mirović, podsjeća da je dijabetes hronična bolest koja se javlja kada pankreas više nije u stanju da proizvede insulin ili kada organizam ne može adekvatno da iskoristi postojeći insulin-hormon koji pomaže “da glukoza uđe u ćelije”.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u svijetu je od dijabetesa oboljelo oko 537 miliona odraslih ljudi, a više od 1,2 miliona djece i adolescenata (0-19 godina) živi sa dijabetesom tipa jedan.

“Procjenjuje se da će do 2045. godine broj svih dijabetičara porasti na 783 miliona” – kaže dr Mirović za Radio Kotor.
Kako navodi, prema podacima Instituta za javno zdravlje Crne Gore (u pitanju su podaci Nacionalnog registra za dijabetes), dijabetes ima svaki deveti odrasli građanin Crne Gore, a svakom trećem oboljelom nije dijagnostikovana bolest.

“Dijagnostikovanih dijabetičara ima preko 29 700” – kaže dr Mirović.

Ona upozorava da životni stil koji podrazumijeva nezdravu ishranu i fizičku neaktivnost vodi ka gojaznosti te da su, ukoliko postoji porodična predispozicija za dijabetes, velike mogućnosti da ove osobe obole od dijabetesa tipa dva.

“Nažalost, simptomi dijabetesa tipa dva često prođu neopaženo. Među njima su: izražena žeđ, učestalo mokrenje, gubitak tjelesne mase, brzo zamaranje i mučnina. Važno je reći i da se često postojanje dijabetesa otkriva tek kada su prisutne komplikacije kao što su: moždani udar, retinopatija, dijabetesno stopalo, ishemijska bolest srca, nefropatija i neuropatije” – objašnjava dr Mirović za Radio Kotor.
Američka asocijacija za dijabetes (ADA) preporučuje da ranu detekciju dijabetesa TIPA dva treba sprovoditi kod osoba koje nemaju simptome, a imaju prekomjernu tjelesnu težinu (BMI≥25kg/m²).

“Preko devedeset devet odsto gojaznosti je stečena gojaznost. Prevencijom gojaznosti smanjujemo rizik od insulinske rezistencije, to jest smanjene osjetljivosti na insulin” – navodi dr Mirović.

Zdravstveni radnici, ističe, moraju znati kako da rano otkriju i dijagnostikuju stanje i pruže najbolju moguću njegu osobi koja ima dijabetes. “ Ljudima koji žive sa dijabetesom potreban je pristup stalnoj ekudaciji kako bi razumjeli svoje stanje i obavljali svakodnevnu njegu koja je neophodna. Dijabetes postaje svojevrsna pandemija. Ima mnogo neotkrivenih slučajeva oboljelih od dijabetesa. Ako se otkrije na vrijeme i ako je liječenje adekvatno, mogu se spriječiti i ublažiti komplikacije. Zato pozivam građane da dođu na pregled kod svojih izabranih ljekara i preveniraju ovu bolest” – poručuje dr Danijela Mirović.

Podijeli na: