Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

04.09.2021
501

DR MILKO JOKSIMOVIĆ ZA RADIO KOTOR: TREĆA DOZA VAKCINE NAŠA REALNOST, PREPORUKE ZA ŠIRU POPULACIJU VJEROVATNO DO KRAJA SEPTEMBRA

Treća doza vakcine protiv kovida je svakako naša realnost, ali će preporuke po ovom pitanju, koje se odnose na vakcinaciju šire populacije, biti razmatrane do kraja septembra. To je za Radio Kotor kazao epidemiolog u Institutu za javno zdravlje Crne Gore dr Milko Joksimović sa kojim je razgovarala Jelena Kljajević.

„ U zemljama okruženja u kojima je vakcinacija počela ranije nego kod nas vakcinisanje trećom dozom već se organizuje. No, s obzirom da je u Crnoj Gori vakcinacija počela krajem februara - termin za treću dozu kada su u pitanju šira populacija i osobe koje su među prvima vakcinisane bio bi najranije krajem septembra odnosno tada se može razmatrati ova mogućnost, tako da nećemo zakasniti kada su preporuke u pitanju. Nacionalno Stručno savjetodavno tijelo za imunizaciju će tada razmatrati odluku kada je u pitanju ova problematika i do kraja septembra ćemo imati preporuke“ – kaže dr Joksimović.

On podsjeća da je situacija u Crnoj Gori sada takva da se preporučuje treća doza vakcine osobama čije je zdravlje posebno ugroženo. „Tu spadaju onkološki pacijenti, osobe  sa transplantiranim čvrstim organima, osobe sa transplantiranim matičnim ćelijama koštane srži, one sa rijetkim imunološkim stanjima, trudnice koje imaju izražene bolesti srca i neke druge komorbiditete. Mi smo napravili preporuke da ove osobe najranije dva mjeseca nakon druge doze, preko svog izabranog ljekara naprave analizu antitijela u laboratoriji Instituta za javno zdravlje i obrate se svom ljekaru u vezi sa predlogom davanja treće doze vakcine. Analiza antitijela je samo pomoćna ili orjentaciona metoda jer ne postoji granična vrijednost antitijela koja vam osigurava potpunu bezbjednost. Mi još uvijek ne znamo taj takozvani korelat protekcije odnosno ne znamo koja je količina antitijela dovoljna da biste izbjegli infekciju. Činjenica je da svaki pacijent iz pomenute grupe ranjivih zahtijeva individualni pristup“ – objašnjava dr Joksimović. 

Navodi da preporuka ljekara nije da svi provjeravaju nivo antitijela.

„Postoje osobe koje su se zarazile, a imale su određeni nivo antitijela u organizmu. Nivo antitijela kao pokazatelj takozvanog humoralnog imuniteta, sam po sebi nije dovoljan pokazatelj imunog odgovora na virus“ – objašnjava dr Joksimović.

Dodaje da već sada postoje brojni dokazi da je kombinovanje vakcina moguće, naročito nakon što se poslije primljene dvije doze iste vakcine, primi treća drugog proizvođača. 

„Mi ćemo u zavisnosti od naših podataka odnosno nakon što ustanovimo poslije koje primljene vakcine su ljudi češće obolijevali u odnosu na neku drugu, donijeti preporuku u vezi sa vrstom vakcine koja će se primati kao treća. Naravno, situacija će zavisiti i od toga koje će nam vakcine biti dostupne“ – objašnjava dr Joksimović.

U Crnoj Gori je, podsjeća, najveći broj vakcinisanih - oko 70 odsto, primilo Sinofarmovu vakcinu. „Od početka znamo da ova vakcina kod starijih od šestdeset godina ima nižu efikasnost nego kod mlađih osoba i od te činjenice ne treba bježati. Nama će prilikom donošenja preporuka, jedan od prioriteta biti starije osobe koje su primile Sinofarmovu vakcinu. Kada su u pitanju osobe mlađe od 50 godina, trenutno se čini da nema pretjerane razlike kada je u pitanju učinkovitost različitih vrsta vakcina i na to nam ukazuju podaci iz zemalja koje su koristile više vrsta vakcina kao naša, a moram kazati da takvih država nema mnogo. Dakle, kada su u pitanju mlađe osobe nema izražene razlike, ali kod starijih od pedeset, a naročito starijih od šezdeset godina uočene su razlike u odnosu na vrstu primljene vakcine i mi ćemo se time voditi. Opet kažem, dosta će zavisiti od naših izvornih podataka koji nas za sada navode ka stavu da najniži nivo zaštite imaju vakcinisani Sinofarmovom vakcinom, ali i da se „ta zaštita i dalje dobro drži“ odnosno da sprječava najteže forme i ishode bolesti“ – zaključuje dr Joksimović za Radio Kotor.

Razgovor koji je sa epidemiologom u Institutu za javno zdravlje dr Milkom Joksimovićem zabilježila Jelena Kljajević možete poslušati u okviru naše emisije „Nedjeljni razgovor“ 5. septembra od 10 i 30 i reprizno istog dana od 19 sati i 30 minuta.

 

Podijeli na: