Društvo
DR KUMBUROVIĆ: OD 16. DO 26. JANUARA U KOTORSKOM DOMU ZDRAVLJA 80 MALIŠANA VAKCINISANO MMR VAKCINOM
Tekst Jelena Kljajević
Foto Radio Kotor
U kotorskom Domu zdravlja ovih dana bilježe značajno veće interesovanje za vakcinaciju MMR vakcinom.
Prema riječima direktora dr Igora Kumburovića, u periodu od 16. do 26. januara vakcinisano je ukupno osamdeset mališana.
“U protekle dvije godine, očigledno nismo uspjeli da animiramo građane, da dopremo do njih i objasnimo im u kojoj mjeri bi bila opasna epidemija malih boginja po cjelokupno društvo i zdravstveni sistem. Ipak, skorašnji apeli daju rezultate i veoma se radujemo što se povećava broj vakcinisane djece. Dodaću i to da nije potrebno zakazivati vakcinisanje. Dovoljno je javiti se u dječjem dispanzeru tokom radnog vremena i dijete će, ukoliko je zdravo, biti vakcinisano” – kaže dr Kumburović.
Podsjeća da MMR vakcina štiti organizam od tri virusne bolesti – malih boginja (morbilli), crvenke (rubelle) i zaušaka (mumpsa) te da je u primjeni gotovo pola vijeka.
“Vakcina je potpuno bezbjedna i čuva dijete od brojnih ozbiljnih komplikacija.Važno je ponoviti da jedino vakcinacija može pružiti adekvatan kolektivni imunitet i zaštitu od ove epidemije” – navodi dr Kumburović.
Male boginje su, ističe, najinfektivnija zarazna bolest.
“Prenose se direktnim kontaktom sa oboljelom osobom i vazduhom – kijanjem, kašljanjem - respiratornim kapljicama koje se tom prilikom emituju. Podaci pokazuju da jedna zaražena osoba može da zarazi veliki broj osjetljivih osoba. Male boginje mogu uzrokovati izuzetno teške komplikacije kao što su: upala pluća i drugih djelova respiratornog sistema, upala srednjeg uva, encefalitis; kasne sekvele nakon više godina od infekcije, poput subakutnog sklerozirajućeg panencefalitisa, a može doći i do smrtnog ishoda” – objašnjava dr Kumburović.
Dodaje da u situacijama epidemije – obolijevaju i djeca uzrasta do pet godina ali i svi ostali koji nemaju stečeni imunitet na morbile.
“Često se desi da učestalost obolijevanja kod djece ispod pet godina i određenih uzrasnih grupa kod starijih od trideset bude slična, ali zbog težih posljedica bolesti kod najmlađih i najmanjeg obuhvata vakcinacijom među tom uzrasnom grupom u našoj zemlji, njihova zaštita mora biti prioritet. Dakle, prioritet za zaštitu, odnosno vakcinaciju su upravo djeca do pet godina jer već od devetog mjeseca života ne možemo da se pouzdamo u antitijela, prenesena bebi od majke (u slučaju da je majka imala antitijela, a većina bi trebalo da jeste). Nekada se, kod velikih epidemija granica za davanje prve doze može spustiti na devet ili izuzetno na šest mjeseci, da bi se pokušala zaštititi i djeca uzrasta od šest do dvanaest mjeseci. Ipak, to se radi samo izuzetno i kada se pažljivo “odvaga opravdanost” – objašnjava dr Kumburović.
On još jednom apeluje na roditelje da vakcinišu djecu.
“Učinak manje pokrivenosti vakcinacijom protiv malih boginja doveo je na prag izbijanja epidemije. Molimo roditelje da vakcinišu svoju djecu MMR vakcinom u periodu predviđenom za vakcinaciju, jer je to vrijeme kada su djeca najosjetljivija na zarazne bolesti koje se preveniraju ovom vakcinom i omogućavaju mališanima zdravo djetinjstvo. Nadamo se da ćemo zajedno uz pomoć roditelja, nacionalnih i međunarodnih partnerskih institucija uspjeti da spriječimo epidemiju malih boginja u našoj zemlji i sačuvamo zdravlje najmlađih članova našeg društva” – zaključuje dr Kumburović.
Direktor Doma zdravlja dr Igor Kumburović će biti gost naše emisije “Radost” u nedjelju 29. januara od 9 sati, a pored značaja MMR vakcinacije, biće riječi i o vakciniaciji protiv Humanog papiloma virusa (HPV) koja je u Crnoj Gori počela krajem septembra.
Dječju emisiju “Radost” uređuje i vodi Jelena Kljajević.