Društvo
DR JOKSIMOVIĆ: OBJAVLJIVANJE NAUČNIH RADOVA I UČEŠĆE NA MEĐUNARODNIM PROJEKTIMA SU USLOV ZA NAGRADU UCG
Dr Danijela Joksimović, viša stručna saradnica Instituta za biologiju mora dobitnica je priznanja za postignute rezultate i doprinose razvoju naučno-istraživačkog i stručnog rada, koje joj je krajem prošle godine uručeno na svečanoj sjednici Senata Univerziteta Crne Gore.
Kako je pojasnila, nagrada je ustanovljena za naučni doprinos pojedincima sa svih fakulteta i institucija koji su članovi Univerziteta Crne Gore.
“Moja nagrada, prije svega, predstavlja dokaz svemu onome što sam u protekloj godini radila. Tokom 2019. godine objavila sam dva naučna rada u međunarodnim časopisima koji su iz baze Web of science i tri koautorska rada. Osim naučno-istraživačkog rada u domenu pisanja radova rukovodilac sam 6 međunarodnih projekata i 4 nacionalna projekta, a takođe učestvujem i kao saradnica i na drugim međunarodnim i nacionalnim projektima koji se realizuju u Institutu za biologiju mora” – kazala je dr Joksimović, gostujući u emisiji Radio Kotora “Razgovori nedjeljom” Dušana Davidovića.
Podsjetimo, Joksimović je ostvarila impozantne rezultate u dijelu naučnih i projektnih aktivnosti iz oblasti hemije mora i okeanografije sa posebnim akcentom na određivanje sadržaja teških metala u sedimentu i biološkom materijalu, kao i antropogeni uticaj na kvalitet i stanje morske vode u akvatoriju Bokokotorskog zaliva i otvorenog mora crnogorskog primorja.
Prema njenim riječima, postojali su kriterijumi na osnovu kojih su birani predstavnici svih institucija. Ona je, kako navodi, bila predstavnica Instituta za biologiju mora.
“Da bi ste mogli da konkurišete za tu nagradu, glavni doprinos jeste upravo objavljivanje naučnih radova i učešće na međunarodnim projektima.
Naravno da mi ova nagrada znači. Prije svega, ona je potvrda za trud koji sam uložila u naučno-istraživačke aktivnosti i taj trud je prepoznat od mojih kolega. One su me podržale. Takođe, nagrada mi daje i podstrek za još veću posvećenost poslu koji radim. Nagrada jeste uručena pojedincu, ali nijedan rad ne može ni da se napiše sam, niti da se istraživanja obavljaju samostalno. Zajedno sa mnom je čitav niz kolega koje rade u mojoj labaratoriji, a i drugim labaratorijama, zato što su nauke kojima se mi bavimo multidisciplinarne i ja kao pojedinac ne mogu mnogo sama, ali u timu sa svima zajedno zaista možemo da postignemo puno. Dokaz svemu tome su prvo radovi koji su objavljeni u respektabilnim časovima” – objašnjava dr Joksimović.
Kako navodi, kriterijumi časopisa su podijeljeni na Q1, Q2, Q3, Q4 kategroije.
“Objaviti rad u časopisima koji je Q1 (najviše citiranosti) je zaista uspijeh i to kolege i Univerzitet zaista prepoznaju” – kaže dr Joksimović.
Među značajnim projektima na kojima je radila jeste “Proučavanje, zaštita i mogući uzgoj školjke palasture (Pinna nobilis) u Bokokotorskom zalivu“ – PinnaSPOT, započet 2016. godine.
“Upravo u tom trenutku kada je započeta realizacija došlo je do velikog pomora palastura u zapadnom Mediteranu. Tome je Bokokotorski zaliv odolijevao negdje do juna prošle godine. Naša Jadranska obala bila je jedna od izuzetaka u kome je palastura još uvijek opstajala. Došlo je do velike smrtnosti. Posljedica smrtnosi ove školjke jeste oboljenje koje izaziva parazit iz grupe protozoa. Vrlo brzo se šire morem i tako dospjevaju na velike udaljenosti” – objašnjava Joksimović.
Prema njenim riječima, navedeni parazit izaziva svoju aktivnost najviše u ljetnjem periodu, odnosno kada je temperature morske vode iznad 14 stepeni.
“U junu kada su ronioci Instituta za biologiju mora radili redovan monitoring, tada je stopa smrtnosti iznosila bila između 60 i 70 na lokalitetima koji su bili predmet naših istraživanja. Već krajem novembra ta stopa je iznosila skoro 100 posto, odnosno nisu mogli da nađu nijednu jedinku koji bi smo mogli da prenesemo i održavamo u labaratorijskim uslovima” –ističe Joksimović.