Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

18.09.2024
1750

DR ILIJA LALOŠEVIĆ: PITANJE SAOBRAĆAJA NA NIVOU BOKE TREBA INTEGRALNO RIJEŠITI

Gost emisije „032“ Radio Kotora, dr Ilija Lalošević, profesor Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici (svojevremeno direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Kotor) ocijenio je da pitanje saobraćaja nažalost nije integralno rješavano na nivou Boke kao jedne cjeline.

Po njegovom mišljenju, kada se bude pristupilo na taj način i rješenja zaobilaznice ili prelaska tjesnaca Verige, nametnuće se sama po sebi.

“Prvo i osnovno, a u skladu sa onim dixi et salvavi animam meam (lat.) (rekoh i spasih dušu svoju), gdje god mi se pruži prilika, od prijema kod predsjednika države pa do Radio Kotora, kažem kako treba biti svjestan da bi izgradnja mosta na Verigama, pored svih problema koje bi nam donijela kao i povodom pitanja ulaska brodova itd. bila 99,9 % naša ispisnica iz Uneska. Unesko, vidi se iz svih onih dokumenata do danas, a to je pitanje koje se već 20 godina vrti i postavlja, strogo preporučuje alternative. To će reći, a ko zna da čita između redova - odustanite od izgradnje mosta na Verigama”, kaže Lalošević, podsjećajući na alternativu, o kojoj je takođe već bilo riječi, a to je podmorski tunel.

Dodaje i kako izgradnja mosta preko ovog tjesnaca još nije u potpunosti eliminisana, npr. zbog brze saobraćajnice kroz Tivat.

“Teško da će ona završiti tu kod aerodroma kao “slijepo crijevo”, da neće proći dalje. Drugo, pored te saobraćajnice imate tzv. “brzu” saobraćajnicu, predviđenu na visočijim kotama Gornje Lastve, Vrmca, Trojice, pa Gornjim Grbljem… Mi smo se u Zavodu svojevremeno strašno borili protiv toga jer smatramo da bi to rascijepilo Boku napola, uništilo pejzaž”, kaže Lalošević, ukazujući i da od novske strane takođe postoje projekti koji brze ceste planiraju do Veriga.

S toga se, rekao je, postavlja i pitanje o svrsishodnosti takve saobraćajnice ako nema prelaska i spajanja sa istom takvom na drugoj strani.   

“To je dakle bespotrebno, previše i što je najgore uništava i cijepa Boku, pa treba apsolutno forsirati jadransko-jonski autoput koji će ići zaleđem, gdje će zaliv zaobići svako ko ide dalje za Bar, Ulcinj, Grčku, Albaniju…Postojeća Jadranska magistrala može da zadovolji, ako maknete sav ovaj tranzit. Pri tom je potrebno i regulisanje lokalnog saobraćaja i to ne gradskog prevoza kroz Kotor, nego onog od Herceg Novog do Kotora, Budve i Tivta. Dakle, napraviti jedan dobar gradski prevoz pa svakog jutra ne bi sa tri ili više automobila izlazili iz kuća, nego bi lijepo sjeli u autobus koji bi nas iskrcao kod vrata grada u nekim terminima od 15-20 minuta, do pola sata. Sada ide na svaku uru, ako uopšte i dođe i ne možete se na njega oslonit.  Time bi se mnogo rasteretilo, a kvalitetan gradski prevoz bi eliminisao i pitanje gužvi i parkiranja”, kazao je Lalošević.

Trebalo bi, nastavlja dalje, poraditi i na pomorskom saobraćaju kroz zaliv.

“Do prije 50 godina imali smo brodić koji je išao  Oravac, Ljuta, Dobrota, Prčanj, Stoliv, Muo i izlazili bi na vrata grada. Išao je i do Herceg Novog. Što i danas ne bi išli brodom do ovog grada nego se lomatali 47 km? Na kraju krajeva imamo Veneciju, koja samo tako funkcioniše”, podsjeća Lalošević.

Reprizu emisije „032“, u kojoj je danas gostovao dr Ilija Lalošević, profesor Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici, možete poslušati večeras od 21 i 30. 

Predrag Nikolić 

Podijeli na: