Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

01.07.2022
1761

DR IGOR KUMBUROVIĆ: VEĆI BROJ PACIJENATA KOJI SE JAVLJAJU ZBOG SUMNJE NA KOVID, DNEVNO IZMEĐU 30 I 40, ČETVRTU DOZU VAKCINE DA PRIME STARIJI OD 60 I RIZIČNE GRUPE

Tekst Jelena Kljajević

Foto Arhiva Radio Kotora

 

U nastavku pročitajte kratak intervju koji je sa direktorom Doma zdravlja dr Igorom Kumburovićem zabilježila Jelena Kljajević.

Tonski zapis možete poslušati od 10 sati (frekvencije 95, 3 ili 99 megaherca) u okviru jutarnjeg programa Radio Kotora.

Doktore Kumburoviću, dobro jutro i hvala što ste se odazvali pozivu Radio Kotora.

Dobro jutro. Hvala i vama na pozivu.

Koliko je tokom juna zabilježeno pregleda u kovid ambulanti i da li je taj broj manji ili veći u odnosu na maj mjesec? Možete li nam reći koliko je tokom juna ukupno oboljelih u Kotoru odnosno koji je dnevni presjek?

U prvoj polovini juna u COVID ambulanti obavljano je od 10 do 15 pregleda pacijenata u obje smjene, što je na istom nivou u odnosu na maj i prethodne mjesece. Od 20. juna bilježimo nešto veći broj pacijenata sa sumnjom na COVID, odnosno u

obje smjene obavi se između 30 i 40 pregleda. U Kotoru je prema posljednjim ažururanim podacima 111 oboljelih.

Koliko se pregleda bilježi u turističkoj ambulanti i zbog čega se pacijenti najčešće javljaju?

U turističkoj ambulanti, kao i u ostalim ambulantama izabranih doktora u Domu zdravlja Kotor nema značajnog povećanja broja pacijenata, a najčešće se javljaju sa respiratornim infekcijama, stomačnim virusima i alergijama, što je uobičajeno za ovo doba godine.

Koliko je u Kotoru ukupno vakcinisanih, revakcinisanih, osoba koje su pri mile treću dozu vakcine al ii četvrtu?

Do sada su prvom dozom vakcine protiv COVID-a 19 vakcinisana 13073 građanina, drugom 12 940, dok je treću buster dozu primilo 5 538 (oko 30 odsto), a četvrtu 11 građana.

Kakve su, zapravo, preporuke kada je u pitanju četvrta doza vakcine? Je li učinkovita s obzirom na mutiranje virusa i na činjenicu da još uvijek nije dostupna adaptirana vakcina? Ukoliko četvrta doza ipak jeste preporuka – kada je treba primiti ?

Preporuka nacionalnog Stručnog savjetodavnog tijela za imunizacije (NITAG) od kraja prošlog mjeseca je da četvrtu dozu vakcine protiv koronavirusa treba da prime osobe starije od 60 godina, ali i mlađe, koje su u većem riziku od teških formi infekcije COVID-a 19. U preporukama se navodi da se druga buster doza preporučuje najmanje četiri mjeseca nakon treće doze kod osoba koje su primile vakcinu, koja se davala u dvije doze (Fajzer, Moderna, Sinofarm, Sinovak, Astra Zeneka, Sputnjik V) ili kao treća doza kod vakcina koje su se primale u jednoj dozi (Johnson&Johnson vakcina).

Kada je riječ o trećoj dozi, NITAG je preporučuje svim osobama starijim od 12 godina i to poslije tri do pet mjeseci nakon druge doze. Osobe koje su klinički ranjive treću dozu mogu da prime već poslije mjesec od druge doze, dok oni koji su kompletno vakcinisani i preboljeli COVID-19 treba da sačekaju tri do šest mjeseci nakon oporavka, kako bi primili buster dozu.

Iskoristiću i ovu priliku da apelujem na sugrađane da uvaže preporuke struke i vakcinišu se, jer je potvrđeno da osobe koje su kompletno vakcinisane, u skladu sa važećim preporukama, i ako obole - imaju lakši oblik infekcije.

Kada se Kotorani mogu vakcinisati u Domu zdravlja i koje su vakcine dostupne?

Svi građani koji se još uvijek nijesu vakcinisali, vakcinu protiv COVID-a 19 mogu da prime svakog radnog rada u Domu zdravlja. Dostupne su vakcine proizvođača Fajzer i Sinofarm.

Svjedoci smo gužvi u gradu ovih dana, a očekuju se i znatno veće tokom glavne sezone. Znamo da ne postoji obaveza nošenja maske (osim u zdravstvenim ustanovama, kolektivnim centrima i javnom prevozu) ali je činjenica da se, naročito u prehrambenim objektima, vrlo često nalazi veliki broj ljudi (domaćih i turista). Možda bi bilo korisno napomenuti da to što ne postoji obaveza nošenja maski, ne znači da je ne možemo koristiti preventivno. Naročito bi to bilo važno kada su hronični bolesnici u pitanju. Makar je to moje mišljenje. Što vi kažete?

Virus SARS-KoV-2 - uzročnik oboljenja COVID-19 u Crnoj Gori, trenutno pokazuje nizak intezitet aktivnosti, široku rasprostanjenost i trend porasta. Važeće mjere su, u skladu sa epidemiološkom situacijom proteklih mjeseci značajno liberalnije, ali bez obzira na to, građani treba da budu obazrivi i s obzirom da se u Kotoru zahuktava ljetnja turistička sezona i imamo već veliki broj turista, neophodno je da se prate preporuke Instituta za javno zdravlje i da se nose maske i drži distanca u zatvorenim prostorima u kojima boravi više ljudi. I naravno, opet ću ponoviti i pozvati sugrađane da se vakcinišu.

Pandemija nas je naučila da nije zahvalno prognozirati, ali ipak sada znamo više o virusu nego u početnim mjesecima borbe protiv infekcije. Kakva nas jesen očekuje, prema vašem mišljenju?

Koronavirus je pokazao veliku sposobnost prilagođavanja i nije zahvalno davati bilo kakve prognoze za duži period. Radna grupa Instituta za javno zdravlje, za sada zasijeda na dvonedjeljnom nivou, a epidemiološka situacija se prati na dnevnom nivou. Sem toga, epidemiološke službe svih lokalnih domova zdravlja obavljaju svakodnevni nadzor nad praćenjem kontakata pozitivnih slučajeva, čime se epidemija pokušava ograničiti. Ukoliko svi budemo odgovorni, pridržavamo se preporuka epidemiologa i dostignemo što veći obuhvat vakcinacije, kako bi stekli kolektivni imunitet - i narednih mjeseci možemo imati stabilnu epidemiološku situaciju.

 

Podijeli na: