Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

09.11.2022
2098

DR GULIĆ: STIŽU PUMPICE I SENZORI ZA KONTINUIRANO MJERENJE NIVOA ŠEĆERA U KRVI

Crna Gora bi oko Nove godine mogla dobiti senzore za kontinuirano mjerenje nivoa šećera u krvi i najsavremeniju specijalnu pumpica za ubrizgavanje inzulina, tako da korisnici ove skupe uređaje više ne bi morali nabavljati u inostranstvu, čulo se u današnjoj emisiji “032” Radio Kotora. 

Po riječima predsjednika Udruženja roditelja djece sa dijabetesom Beta, specijaliste anesteziologa i reanimatologa u Opštoj bolnici Kotor dr Nebojše Gulića, Fond zdravstva će i dalje refundirati senzore za korisnike do 18 godine, a pumpicu i za one starije. 

“Godišnji trošak za senzore, koji se refundira preko Fonda zdravstva, a roditelji prethodno plaćaju, iznosi 1.680 EUR (jedan senzor košta oko 60 EUR i traje 14 dana). Insulinske pumpe su izuzetno skupe. Jedna košta oko 4.000 EUR, a rok trajanja je oko četiri godine”, kazao je dr Gulić. 

Do poboljšanja situacije na tržištu došlo je nakon konstantne komunkacije sa raznim institucijama, a posebno sa Fondom i Ministarstvom zdravlja u cilju uvođenja novih tehnologija koje treba da pomognu u podizanju nivoa kvaliteta života građana, posebno onih najmlađih, oboljelih od dijabetesa tipa jedan. 

“Prije mjesec smo imali sastanak u Fondu zdravstva i tada je napravljen veliki iskorak da konačno u Crnu Goru stigne senzor za kontinuirano mjerenje šećera. Inače, svi senzori koji su nabavljeni išli su na teret Fonda, ali su ih roditelji morali prethodno sami nabavljati u inostranstvu. Međutim, tu se javljao javljao problem što neki nisu imali načina da to nabave u inostranstvu. Nema svako nekoga u Njemačkoj i sl. gdje se to nabavlja, tako da bi bio veliki korak kada bi dobili sensor ovdje u Crnoj Gori. Ovaj uređaj traje od 7 do 14 dana, realno je prilično skup i za jednokratnu je upotrebu “, kaže dr Gulić. 

Stavlja se najčešće na nadlakticu ruke. 

“Jedna mala plastična iglica ide pod kožu i uređaj kontinuirano mjeri koliki je nivo šećera, šalje podatke mobilnom telefonu koji je uz dijete. Ovdje je vrlo važno što se na osnovu tih mjerenja obezbjeđuju alarmi za visoke i niske šećere, čime se sprečava, ili smanjuje na najmanju moguću mjeru, da se dogode neke komplikacije dijabetesa. Razlog je u tome što su oscilacije šećera kod tipa jedan jako velike u toku cijelog dana i ako imate nešto što će vas upozoriti na vrijeme da se nešto dešava i da vi kao roditelj možete odreagovati na to, to je velika stvar. Po svim studijama, države koje su uvele senzore, a iako je riječ o skupim uređajma, na godišnjem nivou su značajno značajno smanjile troškove Fonda, prije svega zato što ta djeca nisu završavala u bolnici. Kod svih tih ekstremnih skokova šećera, pa do ekstremnih padova, ta djeca mogu završiti u bolnici što ima  svoje troškove koji su puno veći, nego obezbjeđivanje samih senzora”, kazao je dr Gulić. 

Problem Crne Gore je, kako navodi, do sada bio u činjenici da smo malo tržište, neinteresantno velikim proizvođačima. 

“To je jedan od razloga što mi još uvijek nemamo senzor u našoj zemlji već idemo po principu refundacije. Dakle, to je vrlo značajna stvar koja isto tako značajno povećava bezbjednost djece. Sve ide dotle da se telefon roditelja i djeteta mogu povezati. Tako roditelj može da prati kakva je situacija sa šećerom djeteta dok je u školi, dok je u vrtiću, na nekim drugim aktivnostima. Roditelj tako može sa daljine da reaguje, da nazove dijete i da mu objasni što treba uraditi da bi spriječilo da se desi neka komlikacija. Svaki roditelj koji je jednom stavio senzor više nikada ne bi mogao biti bez njega. Tome u prilog idu i iskustva roditelja djece sa dijabetesom iz Kotora. Toliko je senzor promijenio liječenje dijabetesa, napravivši veću sigurnost i bezbjednost te djece da se niko ne bi odrekao ovog uređaja.

Naravno, senzor je veoma koristan i za odrasle sa dijabetesom, ali Fond ovu spravu refundira samo do 18. godine”, kaže dr Gulić. 

Prije nove godine u Crnu Goru dolazi i nova insulinska pumpa, pa se stari model više neće dodjeljivati. 

“U toku je sastavljanje spiska djece i odraslih kojima je potrebna pumpica. Ona je značajna jer se može povezati sa senzorom. Kada dobije informaciju o tome da šećer ide ka niskim vrijednostima onda isključuje insulin i čeka da se ponovo krene podizati, nakon čega ponovo počne da radi. To sve još više povećava bezbjednost djece. Znači, pumpa ima jedna nivo autonomnog rada i u principu na neki način pokušava imitirati pankreas koji ne radi”, kazao je dr Gulić. 

U saradnji sa firmom “Osmi red” i domovima zdravlja u Crnoj Gori organizovana je i akcija u okviru koje će se donirati određeni broj ketridža za mjerenje tromjesečnog šećera (HB1C) iz kapilarne krvi. 

“To je jako povoljno posebno za malu djecu jer isključuje traumu vađenja krvi iz vene. Na Svjetski dan borbe protiv dijabetesa koji se obilježava 14.novembra, u domovima zdravlja koji imaju aparat djeci će se odraditi besplatno mjerenje tromjesečnog šećera. Kako neki domovi zdravlja na sjeveru nisu imali te aparate “Osmi red” im je donirao. Inače, Dom zdravlja Kotor je prvi u Crnoj Gori nabavio taj aparat i ima ga već duže vremena”, kazao je dr Gulić. 

Ističe saradnju sa direktorom Doma zdravlja dr Igorom Kumburovićem. 

“Dr Kumburović uvijek nam izađe u susret u ovakvim i sličnim akcijama. Već odavno je za roditelje djece iz Kotora obezbijedio da ne plaćaju ove ketridže, koji ne idu preko Fonda, već ih obezbjeđuje Dom zdravlja. Inače i Dom zdravlja organizuje adekvatne manifestacije pa se sve uklapa, što nam je primarni cilj”, kazao dr Gulić. 

Preko stranice https://www.facebook.com/people/Udru%C5%BEenje-roditelja-djece-s-Dijabetesom-Beta-Crna-Gora/100080160565104/

biće najavljeno sve što je vezano za pomenute aktivnosti. 

“Domovi zdravlja koji nemaju aparat, nakon dobijanja, prvo će sprovesti edukaciju osoblja, a zatim ćemo obavijestiti roditelje u gradovima gdje će se obaviti mjerenje”, kazao je dr Gulić. 

On je kazao i da je u poslednje dvije godine, u vrijeme kovida, “bio nešto povećan broj djece sa dijabetesom tipa jedan”, što će medicina tek da objasni. 

Reprizu emisije “032” u kojoj je gost bio predsjednik Udruženja roditelja djece sa dijabetesom “Beta”, specijalista anesteziolog i reanimatolog u Opštoj bolnici Kotor dr Nebojša Gulić, na programu Radio Kotora je večeras od 21 i 30. 

Predrag Nikolić 

Podijeli na: