Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

19.07.2022
1451

DR GALIĆ: 50 ODSTO OBOLJELIH BEZ ILI SA BLAGIM SIMPTOMIMA KOVIDA, VAŽEĆI PROTOKOL – 7 DANA IZOLACIJE ZA OBOLJELE, 10 ZA KONTAKTE, SAČUVATI STARIJE OD 65 GODINA

 

Tekst Jelena Kljajević

Foto Radio Kotor

Trenutna epidemiološka situacija u zemlji slična je onoj u regionu i Evropi, naročito u onim državama u kojima se bilježi značajniji priliv turista, a s obzirom da su simptomi kod stanovništva blagi i komplikacije izazvane virusom rjeđe, u ovom momentu nema potrebe za restriktivnim mjerama.

To je gostujući u jutarnjem programu Radio Kotora kazao direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić sa kojim je razgovarala Jelena Kljajević.

Govoreći o stečenom imunitetu nakon vakcinacije odnosno preležanog virusa, ističe da imunitet naglo pada u periodu od četiri do šest mjeseci nakon stečenog imuniteta, bilo da se formirao prirodnom infekcijom ili imunizacijom.

„ S obzirom da smo najveći broj oboljelih i to u periodu najprenosivijeg omikron soja, imali krajem decembra i početkom januara, a da u međuvremenu nije bilo puno vakcinisanih, bilo je za očekivati da će kolektivni imunitet baš u ljetnjim mjesecima pasti, pa nas trenutna situacija nije iznenadila. Isto je i sa brojnim drugim zemljama. Situacija se prati i ako ne bude značajnijih mutacija odnosno pojave soja koji bi izazvao veći broj smrtnih slučajeva ili komplikacija tokom liječenja, indikacije su da ovaj virus ide ka endemskom oboljenju. Međutim, problem je što usljed povećanog broja oboljelih u ovom periodu, obolijevaju i rizične grupe među kojima su straiji od šezdeset pet godina. Oni su sada najranjiviji. Zato molim građane da posebno „štite“ članove svojih porodica koji su u starijoj životnoj dobi. Kod mlađe populacije virus neće izazvati težu kliničku sliku, ali oni kao prenosioci mogu ozbiljno ugroziti zdravlje starijih osoba“ – objašnjava dr Galić.

Četvrta doza vakcine posebno se preporučuje starijima od 65 godina, onkološkim pacijentima i osobama „osjetljivijeg“ zdravlja, ali je vrlo korisno i da je primi ostali dio populacije.

„ Osobe koje se vakcinišu ne štite sebe u potpunosti od obolijevanja, ali su mnogo rjeđe prenosioci virusa, a tako štite osjetljivije kategorije društva i to je veoma značajno“ - kaže Galić.

Ističe da je, pandemija pokazala da je, naročito u početnom periodu, borbe sa kovidom – oko 50 odsto zaraženih bilo bez ili sa manje izraženim simptomima, te da su iz pomenutog razloga mjere opreza neophodne.

„ Upravo iz ovih razloga, vrlo je teško dati odgovor na pandemiju. Dio oboljelih nema simptome ili su oni zanemarljivi, pa ih ne prepoznaju i virus šire dalje, tako da se i lanac infekcije širi. U ovom periodu, protokol je u skladu sa karakteristikama virusa koji je u cirkulaciji.  Virus, dakle, karakterišu blaži simptomi, ali je prenosiviji nego ranije. Osoba vas može inficirati u periodu od pet do sedam dana od prvih simptoma, a toliko traje i izolacija koju propisuje zdravstveno sanitarna inspekcija. Za pozitivne je sedam dana, a za kontakte deset dana. Građani, nažalost, sve manje prijavljuju kontakte i zato se epidemija rasplamsava“ – objašnjava dr Galić.

Podsjetimo, intervju je realizovan u okviru projekta “Sloboda govora-govor mržnje, izazovi u komunikaciji” i “Pandemijska realnost – između znanja i pretpostavki” , finansiranog od strane Ministarstva kulture i medija Crne Gore.

Doktor Galić je nakon gostovanja u programu gradskog radija, danas posjetio kotorski Dom zdravlja i Opštu bolnicu Kotor gdje je sa predstavnicima uprava ovih zdravstvenih ustanova razgovarao o aktuelnim temama iz oblasti javnog zdravlja.

 

 

Podijeli na: