Društvo
DR FILIPOVIĆ: DOBROVOLJNI DAVAOCI KOJI SU PRELEŽALI KORONA VIRUS KRV MOGU DATI POSLE MJESEC DANA, A ONI SA JAČIM SIMPTOMIMA NAKON TRI MJESECA
Organizaciona jedinica za transfuziju krvi Kotor zahvaljujući akcijama dobrovoljnih davaoca, ima dovoljne količine jedinica krvi. To je za Radio Kotor kazala specijalista transfuziologije u Zavodu za transfuziju krvi Crne Gore dr Snežane Filipović, ističući da krv uvijek treba da čeka pacijenta, a ne pacijent krv.
,,Nakon oporavka od korona virusa, davaoci mogu dati krv poslije preležane bolesti ako su imali blage simtome kao što je povišena temperatura i kašalj nakon mjesec dana, a ako su imali upalu pluća nakon tri mjeseca. Tokom pandemije povećan je broj pacijenata koji primaju krv i kojima su potrebne komponenete krvi. Takođe, susrećemo se strahom kod davaoca da ne treba davati krv tokom pandemije, a činjenica je da se virus COVID 19 ne može prenijeti transfuzijom krvi, niti krvnim komponentama“, kazala je dr Filipović gostujući u emisiji ,,Medikament“ .
U više od 42 odsto populacije ima A pozitiv krvnu grupu, sledeća po zastupljnenosti je 0 pozitiv, zatim B a najrijeđa grupa je AB, s tim što su negativne krvne grupe rijeđe.
,,Krv može dati svaka odrasla osoba od 18 do 65 godina, koja ne boluje od neke hroničnog oboljenja. Postoje neke kontraindikacije za davanje krvi, koje mogu biti privremene ili trajne. Trajne su kada su u pitanju maligna oboljenja, a privremene su zbog niskog i viskog pritiska, slabijeg hemoglobina, zatim posle manjih hiruških intervencija i kod ljudi koji su radili tetovaže mora da prođe šest mesec, a posle većih hiruških intervencija ili porođaja mora proći godinu dana. Takođe krv ne mogu dati ni oni koji su bolovali od nekih infektivnih bolesti”, pojašnjava dr Filipović.
Prilikom davanja krvi davaocu se uzima 450 ml, muškarci krv mogu dati četiri a žene tri puta godišnje.
,,Kada bi svako dao po jednom godišnje krv iamli bi dovoljne zalihe uvijek. Od jedne jedinice krvi liječe se tri pacijenta, jer se odvajaju određenim fizičkim i hemijskim metodama, tako da pacijent prima samo dio krvi koji mu nedostaje. Na primjer ako je u pitanju malokrvnost primiće samo crvena krvna zrnca, kod krvarenja dobiće krvne pločice ili krvnu plazmu u zavisnosti od vrste bolesti. Tečni dio krvi davaoca u se nadoknadi za dva dana, a ostali elementi za mjesec i po dana tako da višestruko davanje krvi godišnje apsolutno nije opasno za davaoca”, dodaje dr Filipović.
Ona je za kraj poručila da svi oni koji žele da daruju krv, svakog radnog dana mogu se javiti u organizacijonu jedinicu transfuzije krvi Kotor.