Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

16.02.2021
740

DR DŽAKOVIĆ: SINDROM SUVOG OKA BOLEST SAVREMENOG DOBA

Razvojem tehnologije i povećanjem upotrebe računara i telefona došlo je do češće pojave pojedinih očnih bolesti kao što su poremećaj suznog filma, kazala je gostujući u našoj emisiji ,,Medikament“ doktorka oftamologije u klinici ,,Svjetlost“ Nada Džaković.

,,Nacije koje su sklonije refleksionim anomalijama, kao što su Japanci istraživanjima su došli do zaključka da stalni rad za kompjuterom ili korišćenje telefona, pogoršava dioptriju kod djece. Često se dešava da roditelji na pregled kod oframologa dovodu dijete, koje odjednom ne vidi dobro. Tada se da po našim refrektometrima obično ustanovi dioptrija -5 ,-6, međutim, kada proširimo zenice ta djeca u stvari nemaju dioptriju. U tom slučaju dođe do velikog spazma akomodacije, što znači da oni jako puno rade na blizinu i dolazi do toga da sami mišići previše rade, pa dolazi do prelaska iz jedne dioptrije u drugu. Suština je da sam rad na računarima, kao i prevelika upotreba mobilnih telefona, zaista mogu promjeniti dioptriju. To je danak savremene civilizacije kada ne možemo reći ne koristite urđaje, ali  postoji pravilo 20 minuta rada, 20 sekundi odmora i pogled u daljinu na 20 fita, ali to treba primjenjivati konstantno“, poručila je dr Džaković.

Pacijenti se često oftamologu javljaju i zbog grebanja u oku, osjećajem stranog tijela, kao i sa zamućenošću vida, što prouzrokuje sindrom ,,suvog oka“.

,,Pomoću Širmer testa koji se radi sa papirićima u oku, koji se  postavljaju na pet minuta sa ili bez anestezije, utvrđujemo poremećaj suznog filma odnosno suvoću oka. Pomenuti simptomu utiču da pacijent nije zadovoljan kvalitetom vida. Suvo oko ne bira da li ste mladi ili stari, jednostavno pojava narušavanja suznog filma, koji može biti lipidni ili vodeni, dovodi do toga da imate simptome ili rano ujutro nakon buđenja, ili do pogoršavanja vida tokom dana. Često pacijenti pitaju kako to da im oko stalno suzi a imaju suvo oko. Bolest suvog oka lako se dijagnosticira i liječi se vještačkim suzama koji postoje na tržištu sa ili bez konzervansa. Osim korišćenja vještačkih suza, postoji mogućnost i ugrađivanja plagova, odnosno kolageni čepića koji se ugrađuju u suznim punktovima,  koji mogu da dovedu do do toga da se sačuva vaš suzni film narednih šest mjeseci. Pored toga neophodno je konstanto koristiti vještačke suze kako bi sačuvaliono što nam je od prirode dato“, pojašnjava dr Džaković.

Ona dalje dodaje da se lipidni sloj narušava i infekcijama, odnosno zapaljenjem ivice kapaka, kod onih pacijenata koji imaju problematičnu kožu lica kao što su na primjer saboreja i ekcem.

,, Do pogoršanja suznog filma dolazi  i tokom zime, smanjenjem vlažnosti vazduha, povećanjem temperature, zbog boravljenja u zadimljenim prostorijama, dugog gledanja u kompjuter,  povećana evaporacija ili smanjeno treptanje dovodi do lakšeg isparavanja suza i sam lijek za to je jednostavno ukapavanje kapljica“, zaključila je dr Džaković.

 

 

 

foto: privatna arhiva klinike ,,Svjetlost“

Podijeli na: