Društvo
DR DEDOVIĆ: SIMPTOM GRČEVA KOD BEBA NEUTJEŠAN I DUGOTRAJAN PLAČ, ZA NJIHOVO UBLAŽAVANJE NAJUČINKOVITIJI KONTAKT SA MAJKOM
Grčevi se kod beba javljaju najčešće nakon nekoliko nedjelja od njenog dolaska na svijet.
Da se radi o grčevima prepoznajemo po plaču beba, koji zna da potraje.
Prema riječima pedijatra iz kotorskog Doma zdravlja dr Vladimira Dedovića, nerijetko se roditelji, naročito oni koji brinu po prvi put o bebi, ljekarima javljaju jer plač toliko dugo traje, da ih situacija veoma uplaši pa traže medicinsku pomoć.
„ Neke bebe plaču manje, a neke više. Roditelji su u situacijama kada bebe plaču neutješno toliko zabrinuti pa nam se javljaju na svaka dva do tri dana. Mi obavimo pregled, a u nekim slučajevima i dodatnu dijagnostiku, kako bismo isključili neke druge zdravstvene tegobe. U svakom slučaju, prirodno je da se grčevi javljaju, a reakcija svake bebe je individualna pa u skladu s tim „negodovanje“ traje kraće ili duže“ – objašnjava dr Dedović.
Na pitanje: Usljed čega se javljaju grčevi kod beba, odgovara da je razlog, najvjerovatnije, unos hrane na drugačiji način i drugačijom dinamikom, u odnosu na ono što je beba navikla dok je bila u maminom stomaku.
„ U stomaku je beba dobijala hranu preko pupčane vrpce, dakle – sve je bilo prerađeno. Sada odjednom, beba ima nekih osam obroka dnevno, što opterećuje digestivni trakt odnosno čini da su kapaciteti u potpunosti ispunjeni, a sve to dovodi do nadutosti želuca. To istezanje izaziva bol kod bebe“ – objašnjava dr Dedović.
Grčevi najčešće traju tri mjeseca.
Različiti su načini koji mogu pomoći da ublažimo grčeve kod beba ali je, ističe dr Dedović, kontakt sa majkom najučinkovitiji.
„ Postoje različiti farmaceutski preparati koji se preporučuju, a nerijetko je neophodno isprobati više njih jer učinkovitost nije ista. Ipak, to je posljednja opcija. Prethodno je potrebno isprobati sve ostalo - topla krpa, topli dlan, masaža stomaka u pravcu kazaljke na satu kako bi se umirila beba , a najučinkovitiji je direktan kontakt „koža na kožu“. Tada mama raskopča bebu i stavi je na svoje grudi ili stomak. Onda mamini otkucaji srca utiču na bebu i ona se sama umiri. Osjeća se sigurnom kao što je bila u stomaku i to je ta nevjerovatna povezanost mame i bebe koje su bile nerazdvojne devet mjesecvi. Zato najčešće savjetujemo da se na ovakav način pokušaju ublažiti grčevi“ – kaže dr Dedović.
Podsjeća da kod ublažavanja tegoba može pomoći takozvani bijeli šum.
„ Zvuk fena je dobro rješenje za ublažavanje tegoba. Razlog je što je beba u stomaku navikla na neku vrstu buke – kada mama unosi hranu , sve to ide ka želudu i čuje se, želudac radi, crijeva rade i sve to beba čuje, sve prolazi kroz digestivne cijevi. Kada uključite fen ili pustite taj zvuk sa you tube – a , beba se umiri jer misli da je u stomaku. Međutim, ako prečesto to koristite, može biti kontraproduktivno jer više nema efekta. Zato preporučujem da to radite samo u situacijama kada plač predugo traje i kada bebu ne možete drugačije umiriti“ – zaključuje doktor Dedović.