Društvo
DR DEDOVIĆ: MIS C I POVIŠENA TEMPERATURA KOD POJEDINIH MALIŠANA U POSTKOVID PERIODU, OVIH DANA SVE VIŠE DJECE SA STOMAČNIM VIRUSIMA
Djeca koja su preležala kovid, uglavnom nisu imala težu kliničku sliku i proces oporavka i postkovid period su prošli bez velikih problema.
Ipak, bilo je i situacija u kojima su djecu nakon preležanog kovida, ljekari upućivali na dalje pretrage odnosno liječenje.
Prema riječima pedijatra u kotorskom Domu zdravlja doktora Vladimira Dedovića, kod pojedinih mališana koji su preboljeli kovid javio se Multisistemski inflamatorni sindrom – takozvani MIC – C.
“ Kod nekih od naših malih pacijenata kod kojih smo posumnjali na pomenuti sindrom u post kovid periodu su se javile određene promjene na koži. Mi smo se u ovim situacijama uplašili za unutrašnje organe mališana, pa smo ih upućivali u Opštu bolnicu na pretrage, a odatle su upućivani za Podgoricu. Imali smo nekoliko takvih slučajeva i jako je važno što smo ih u primarnoj zaštiti prepoznali i onda uputili na dalje liječenje. Sva djeca su se jako dobro oporavila i to je najvažnije” – objašnjava dr Dedović.
Prema informacijama koje su nam prethodnih mjeseci bile dostupne i u medijima, pokazalo se da su mnoga djeca kod kojih je dijagnostikovan MIS – C sindrom imala virus koji uzrokuje kovid 19 ili su bili u blizini osobe koja je oboljela od kovida, a uzrok nastanka ovog sindroma se još uvijek ne zna.
Radi se o skupu simptoma koji se ogleda u postojanju istovremenih zapaljenskih simptoma u različitim organima, uključujući srce, pluća, bubrege, mozak, kožu, oči ili gastrointestinalne organe. Djeca mogu imati groznicu i simptome poput bola u stomaku, povraćanja, dijareje, osipa, krvavih očiju i osjećaja dodatnog umora.
Doktor Dedović podsjeća i na situacije u kojima se kod nekih mališana i po nekoliko mjeseci nakon preležanog kovida u večernjim satima javljala tjelesna temperature do 37. 7 stepeni.
“ Mi smo se bavili kompletnim analizama, pratili situaciju, ali uzrok nismo našli. Poznato je da su se ovakve situacije javljale kod djece u cijelom svijetu ali još uvijek nemamo odgovore na pitanja zbog čega dolazi do oscilacija u tjelesnoj temperaturi kod ove djece. Interesantno je što se u mojoj praksi najčešće radilo o uzrastu oko 13 godina” – kaže dr Dedović koji dodaje da je među djecom koja su preboljela kovid, prema njegovoj evidenciji, najviše bilo onih uzrasta od 12 do 14 godina, ali i da je među oboljelima bilo i beba od nekoliko mjeseci.
Kada je u pitanju tema vakcinacije protiv kovida kod najmlađih, kod nas je za sada preporuka da se djeca uzrasta od 16 do 18 godina koja imaju hronične zdravstvene probleme mogu vakcinisati Fajzerovom vakcinom.
“ Interesovanje za vakcinaciju i među djecom postoji. Dolazili su nam, recimo, tinejdžeri koji su se raspitivali da li mogu da se vakcinišu, ali mi nemamo te preporuke, sem za one uzrasta od 16 do 18 godina kojima se preporučuje Fajzerova vakcina. Na evropskom tlu je generalno dozvoljeno vakcinisanje u uzrastu od 16 godina pa na dalje, a u SAD- u su, nakon nekih istraživanja, dozvolili vakcinisanje Fajzerovom vakcinom djece starije od 12 godina. Pošto sam angažovan i na punktovima za masovnu vakcinaciju ovih dana, mogu reći da je bilo dosta osamnaestogodišnjaka – dakle već punoljetnih mladih ljudi koji su pokazali odgovornost i došli da se vakcinišu. Mahom su to osobe koje već rade ili planiraju da se angažuju u oblasti turizma” – kaže dr Dedović.
Ovih dana je, kaže, broj pregleda u dječjem dispanzeru na nivou koji je bio i prije pandemije.
“ S obzirom da su djeca u vrtićima gdje se maske i ne nose, a zatim borave i u školi, logično je da imaju više kontakata. Dosta je malih pacijenata koje roditelji dovode zbog stomačnih tegoba. Putevi prenosa infekcije su češći i ovih dana možemo reći da je aktuelna mala epidemija stomačnih virusa i da imamo situaciju sličnu kao i prije kovida” – objašnjava dr Dedović.
Prema njegovim riječima, tokom jedne smjene zabilježi između 60 i 80 pregleda u dječjem dispanzeru Doma zdravlja.
Pedijatar dr Vladimir Dedović biće gost naše sjutrašnje emisije "Radost" (nedjelja 16.maj u 9 sati i 5 minuta).
U razgovoru sa Jelenom Kljajević govoriće o pozivu ljekara, radu sa najmlađima i izazovima posla kojim se bavi.