Društvo
DR DEDOVIĆ: MALIŠANI SE LAKŠE OD ODRASLIH IZBORE SA KOVIDOM, U TINEJDŽERSKOM UZRASTU MEĐU SIMPTOMIMA VIŠEDNEVNA TEMPERATURA
Djeca se uglavnom sa kovid virusom lakše izbore nego odrasli, ali se u tinejdžerskom uzrastu dešava da pojedini simptomi potraju znatno duže nego što je to očekivano.
Prema riječima pedijatra u kotorskom Domu zdravlja dr Vladimira Dedovića, potvrđenom PCR dijagnostikom do sada je registrovano sto trideset četvoro djece koja su preležala kovid, ali je, kako je istakao gostujući u našoj emisiji „032“, taj broj vjerovatno dosta veći.
„Mi ne testiramo sve koji imaju simptome u jednom domaćinstvu. Ukoliko su u jednoj perodici - otac ili majka pozitivni, ne testiramo ostale ukućane koji imaju simptome, a borave sa njima u istom prostoru već ih jednostavno smatramo, takođe, pozitivnima na kovid. Zato kažem da je broj oboljelih, mimo ovih zvaničnih podataka, sigurno veći“ – objašnjava dr Dedović.
Najčešći simptomi kod mlađe djece su povišena temperatura, stomačne tegobe poput povraćanja i dijareje, a sporadično i glavobolja, sekrecija iz nosa i grlobolja. „ Može se javiti više ovih simptoma, a mogu biti i bez konkretnih simptoma, a da su, opet, pozitivni. Jednostavno, djeca ovaj proces prođu, uglavnom, dosta lakše nego odrasli“ – kaže dr Dedović.
Na pitanje, u kojem uzrastu su zabilježeni intenzivniji ili simptomi koji su bili višednevni, kaže da je među djecom od trinaest godina bilo više onih kod kojih je temperatura trajala danima. „ Kod pojedinih upravo ovog godišta je ta temperatura do recimo 37 sa 7 trajala i po dvadesetak dana. Ponavljali smo laboratorijske analize i pratili ih i oni su cijelo vrijeme bili dobro i sada su dobro. Ne znamo razlog zbog kojeg temperatura toliko traje. Možda se poremeti taj termoregulacioni centar u mozgu. Ipak, sve to nije zabrinjavajuće jer se djeca uopšte ne žale na tegobe i generalno su dobrog opšteg stanja“ – priča dr Dedović.
Što smo bliži „izvoru infekcije“ i duže boravimo sa osobom koja je već zaražena, izloženiji smo većem broju klica.
„Mi, naravno, ne znamo kada je osoba „najzaraznija“. Takođe, mnogo zavisi i od imunog sistema osobe na koju se prenese virus. Zato su recimo sportski događaji kao što su utakmice, posebno rizični jer publika ima reakcije, osobe sjede blizu jedne drugima i to se svojevremeno desilo u Italiji gdje je potom situacija postala alarmantna. Mi u vezi sa ovim virusom, i pored nekih novih saznanja, još uvijek ne znamo mnogo toga i jedino što je sigurno jeste da treba da nosimo maske, održavamo fizičku distancu i vodimo računa o ličnoj i higijeni prostora kako bi se zaštitili“ – kaže dr Dedović.
On ističe da je boravak na svježem vazduha jako važan za imunitet i djece i mališana.
„ Oni koji imaju kuće bi trebalo da koriste benefite dvorišta. To je privatni prostor, ne ugrožavaju druge, a sebi mnogo pomažu jer borave na vazduhu“ – navodi dr Dedović.
Reprizu emisije „032“ u okviru koje je sa dr Vladimirom Dedovićem razgovarala Jelena Kljajević sa talasa Radio Kotora možete poslušati večeras od 20 sati i 30 minuta.
Pored aktuelne kovid problematike, bilo je riječi i o MMR vakcinaciji, sve češćem problemu koji se odnosi na razvoj govora kod mališana, uticaju zloupotrebe savremenih tehničkih uređaja na djecu te benefitima fizičkih aktivnosti kod mališana u najranijem uzrastu.