Društvo
DR DEDOVIĆ: DOLAZAK NA SVIJET ZA BEBU PRVI STRES, OCJENA PO ROĐENJU UKAZUJE NA OPŠTE STANJE MALIŠANA I ADAPTACIJU NA NOVU SREDINU
U današnjem izdanju dječje emisije „Radost“ govorili smo o zdravlju beba, a na ovu temu sagovornik Jelene Kljajević bio je pedijatar u kotorskom Domu zdravlja dr Vladimir Dedović.
Ocjena koju beba dobija po rođenju pokazuje, kaže dr Dedović, da li je zdrava i kako se prilagodila na novu sredinu.
„ Odmah po rođenju se rukovodimo Apgar testom na osnovu kojeg se orjentišemo i odlučujemo za ocjenu. Gledaju se puls, izgled kože na rođenju, otkucaji srca, grimasa, izraz lica, refleks, mišićni tonus, tempo i jačina disanja... Sve se to upoređuje, broji se, svaka od pomenutih „aktivnosti“ nosi po dva boda i kada sve saberemo dolazimo do ocjene koja je u rasponu od 1 do 10“ – objašnjava dr Dedović.
Pedijatar se prilikom tog prvog ocjenjivanja bebe rukovodi opštim stanjem djeteta, a nakon nekih pet minuta od rođenja - ponovo se ocjenjije beba.
„ To je neki period od pet minuta u kojem se vidi kako se dijete adaptira na spoljašnju sredinu. Do nedavno je bilo ušuškano u majčinom stomaku, gdje je bilo toplo, a sada je na nepoznatom – bebi je hladno i svi je na neki način „gnjave“, u namjeri da je pregledaju, a sve to je prvi šok za bebu. Tako da, recimo, nakon nekih pet minuta beba dobija još jednu ocjenu, pa na primjer može pisati 10 od 10 u najboljem slučaju ili 10 od 9, dok postoji mogućnost i manjih ocjena, usljed nekih zdravstvenih tegoba po rođenju, pri čemu je 5 zabrinjavajuća ocjena i može govoriti o nekim srčanim manama ili drugim tegobama, a može biti i znak sporije adaptacije koja se vremenom promijeni na bolje“ – objašnjava dr Dedović.
Važno je reći i da se radi o subjektivnoj metodi. „ U pitanju je pregled na kojem se nerijetko može posumnjati na neke srčane mane, na primjer. Pedijatru je to alarm i on gleda kako da zbrine dijete, posebno jer delikatno kod djece koja su rođena prije vremena. U tom slučaju, ne mora se raditi o mani – već samo sporijoj adapataciji. Onda se beba smjesti u inkubator i vrlo često brzo napreduje“ – kaže dr Dedović.
Ginekolozi korišćenjem savremenih ultrazvučnih aparata danas mogu tokom same trudnoće postaviti neke dijagnoze kod beba, ali postoje i one koje nije moguće uočiti prije rođenja.
„ U određenom broju situacija se zdravstveni problemi mogu uočiti tek pošto se beba rodi i u tim situacijama je pedijatrima jako stresno i profesionalno veoma izazovno sve što se dešava. Situacija u kojoj beba ne zaplače odmah po rođenju i u kojoj je neophodna njena reanimacija je vrlo teška“ – kaže dr Dedović.