Društvo
DR BJELADINOVIĆ: PRAVOVREMENA DIJAGNOZA GESTACIJSKOG DIJABETESA VAŽNA ZA ZDRAVLJE MAJKE I DJETETA (AUDIO)
Gostujući u emisiji „Medikament“ Radio Kotora, dr Igor Bjeladinović, subspecijalista endokrinologije, govorio je o tretmanu i liječenju gestacijskog dijabetesa, bolesti koja postaje sve učestalija među trudnicama. S obzirom na složenost ovog stanja, dr Bjeladinović je podijelio svoje uvide i preporuke iz prakse.
„Osnovno je da, kada imamo bolest velike prevalencije, moramo u našem radu poštovati određene preporuke kako bismo pacijente liječili ispravno i na vrijeme. Što se tiče gestacijskog dijabetesa, njegova prevalencija raste zbog opšte epidemije gojaznosti. Nemamo problem samo s dijabetesom koji nastaje tokom trudnoće, već i s trudnicama koje ulaze u trudnoću s već postojećim dijabetesom, što je povezano s opštim povećanjem životne dobi žena koje se odlučuju na trudnoću. Iako se najčešće radi o dijabetesu tipa 1, sve češće vidimo i dijabetes tipa 2 koji se javlja u ranijem životnom dobu“, istakao je.
Postavlja se pitanje da li je gestacijski dijabetes samo tip 2 dijabetesa provociran trudnoćom.
„Definicija gestacijskog dijabetesa je jasna – to je dijabetes koji se javlja u drugom i trećem trimestru trudnoće, bez prethodno prepoznatljivih znakova dijabetesa. Ono što je važno za endokrinologe i epidemiologe jeste činjenica da gestacijski dijabetes značajno povećava rizik od razvoja dijabetesa u kasnijim fazama života“, pojašnjava dr Bjeladinović.
On dalje upozorava na čest problem u praksi.
„Pacijentkinje nakon porođaja često zanemare praćenje. Upozorimo ih tokom trudnoće na rizik, ali one, usmjerene na brigu o bebi, prestanu sa kontrolama. Jave se tek nakon dvadeset godina s komplikacijama, govoreći da su tokom trudnoće imale blagi dijabetes koji su zanemarile. To je veliki izazov jer se te komplikacije mogle spriječiti“, dodaje on.
Što se tiče dijagnoze, dr Bjeladinović ističe ključnu ulogu glukoznog tolerans testa (OGTT).
„Zašto se test radi između 24. i 28. nedjelje trudnoće, a ne ranije? Gestacijski dijabetes se javlja kasnije, u drugom i trećem trimestru, jer je direktno povezan s rastućom inzulinskom rezistencijom u tom periodu. Ovo je osnovni mehanizam koji dovodi do razvoja gestacijskog dijabetesa“, kaže on.
Na kraju, dr Bjeladinović apeluje na trudnice i zdravstvene radnike da je potrebno pravovremeno raditi testove i otkrivati gestacijski dijabetes, ali i obezbijediti kontinuirano praćenje nakon porođaja.
Emisiju možete poslušati na linku Medikament.
Tekst i foto: Tamara Vuković