Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

02.03.2024
1732

DR BERGAM GRANDIS: LOŠE DRŽANJE TIJELA, NEDOVOLJNO BAVLJENJE FIZIČKOM AKTIVNOŠĆU I NEADEKVATNA ISHRANA, UZROCI SKOLIOZE KOD DJECE (AUDIO)

Skolioza, trodimenzionalna deformacija kičme, sa bočnim iskrivljenjem većim od 10 stepeni posmatrana u frontalnoj ravni, sve je učestlija kod djece školskog uzrasta. To je u emisiji “Medikament” Radio Kotora kazala fizijatar i akademska specijalistkinja reumatologije, dr Renata Bergam Grandis, načelnica Službe za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Specijalnoj bolnici za ortopediju, neurohirurgiju i neurologiju “Vaso Ćuković” u Risnu.
 
,,Skolioze se dijele na kongenitalne, odnosno urođene, infantilne, do 4. godine života, juvenilne, od četvrte do desete, i adolescentne, koje se javljaju od desete godine do završetka rasta. Kod odraslih koji imaju okoštavanje kičme i problem sa spondilozom ili disotrozom dolazi do krivljenja kičme, takođe i usljed sekundarnih procesa zapaljenske prirode, kao što su spondilofiti i  tumori koje često imamo priliku da vidimo na odjeljenjima neurohirurgije i ortopedije. Idiopatska spondiloza predstavlja komplekstan deformitet kičme koji se javlja kod zdrave djece. Pacijenti se tada ne žale na bolna stanja, jer je kičma fleksibilna kod djece i to se nekako koriguje sa mišićima”, kaže dr Bergam Grandis.
 
Kako ističe, veoma su bitni redovni pregledi pedijatra, kada dijete počne hoda.
 
,,U drugom stadijumu na sistematskim pregledima prate se djeca u školskom uzrastu. Važno je da se dijete prilikom pregleda detaljno pogleda, a pedijatar, ukoliko uoči bilo kakve deformitete, recimo, asimetriju glave, ramena, lopatica ili struka, da ga uputi kod fizijatra”, navodi dr Bergam Grandis.
 
U periodu intenzivnog rasta, dodaje, najčešće se javljaju idiopatske skolioze.
 
,,Uzroci koji dovode do ove vrste deformiteta su loše držanje tijela, jer djeca sve više sjede za kompjuterom ili sa telefonom u ruci, zatim, manjak fizičke aktivnosti  i neadekvatna ishrana. Kada dođe do krivljenja, dešava se u tri dimenzije i može zahvatiti bilo koji dio kičme. Najčešće se javlja u grudnom košu, pa u lumbalnom dijelu, zatim se javljaju promjene u držanju lopatica i na kraju u karlici. Idiopatske skolioze su prema rezultatima istraživanja češće javljaju kod djevojčica, u razmjeri 3:1. Međutim, kod dječaka koji dobiju skoliozu, mnogo brže se razvije progresija bolesti nego kod djevojčica”, zaključila je dr Bregam Grandis.
 
Emisiju možete poslušati na linku Medikament.
 
Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: