Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

28.07.2021
872

DR ALEKSANDAR JOKSIMOVIĆ ZA 032 RADIO KOTORA: U SUSRET JUBILEJU INSTITUTA ZA BIOLOGIJU MORA, MONOGRAFIJA I KNJIGE O OTVORENOM MORU I HEMIJSKIM ZAGAĐENJIMA

Krajem ove godine kotorski Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore obilježiće 60 godina postojanja i rada. Ovaj događaj biće posvećen očuvanju biodiverziteta priobalja i svih rijeka koje se ulivaju u more.

Kako je za emisiju “032” danas kazao direktor ove naučno-istraživačke ustanove dr Aleksandar Joksimović, posebno ga  raduje činjenica da su svih ovih godina ostali na kursu očuvanja, proučavanja i zaštite Južnog Jadrana i Bokokotorskog zaliva.
Tim povodom, kaže, biće izdata prigodna monografija, a ovih dana međunarodno priznata izdavačka kuća „Springer” publikovala je dvije knjige koje se tiču otvorenog mora i hemijskih zagađenja, a koje su pripremili istraživači Instituta.
“Vjerujem da će knjige koje objavljujemo u godini jubileja naše ustanove budućim mladim istraživačima poslužiti za njihova dalja proučavanja. Radi se o vrijednoj literaturi u kojoj se nalazi sublimiran rad svih istraživanja obavljenih od strane naših naučnih radnika tokom posljednjih pedesetak godina”, rekao je Joksimović. Za septembar najavljuje održavanje tradicionalne Ljetnje škole za studente.
“Trodnevnu obuku od 8. do 11. septembra realizovaćemo u saradnji sa Biološkim fakultetom iz Beograda i našim dragim kolegom Pavlom Anđusom. Partneri su nam institucije iz okruženja, kao i iz Francuske. Ovoga puta u fokusu je neurofiziologija. Naime, naš institut je nekada imao značajnu laboratoriju u okviru koje se proučavalo, između ostalog, ponašanje morskih organizama, a sedamdesetih godina naučnici naše ustanove prvi su radili encefalogram. Drago nam je da ćemo biti u prilici da ove godine ugostimo mlade istraživače i čujemo kreativne ideje injihova stručna mišljenja iz ove oblasti”, saopštio je Joksimović.
Institut za biologiju mora u Kotoru Univerziteta Crne Gore trenutno je angažovan na više naučnih i međunarodnih projekata.
“U pitanju je četrdesetak projekata, od kojih bi ovom prilikom izdvojio IPA Interreg projekat FOOD4HEALTH, Održivi i inovativni lanac vrijednosti Agro hrane i ribarstva za prekogranično tržište malih i srednjih poduzeća, Interreg MED Horizontalni projekat Zajednica plavog rasta, Erasmus+ program, projekat Blue Land, ADRINET- Jadranska mreža za morski ekosistem. Ono što smatram važnim jeste da su benefiti ovakvih projekata višestruki i značajni za sve zainteresovane strane”, navodi Joksimović.
Posjetom akvarijumu „Boka“, koji je 10. juna, nakon tri godine, otvoren za javnost kao naučno-edukativna atrakcija,  su veoma zadovoljni, ističe Joksimović i podsjeća da se u njemu za sada nalazi blizu 60 organizama morske flore i faune, domaće, najspecifičnije vrste Jadranskog mora i Bokokotorskog zaliva.
“Naš akvarijum je i budući naučni centar instituta. Planirana je realizacija brojnih projekata i ostvarivanje saradnje sa istraživačima na temu očuvanja biodiverziteta, razmjene materijala, genetičkih istraživanja. Uspješno sarađujemo sa akvarijumima iz Italije, Pule i Dubrovnika, a u saradnji sa lokalnim ribarima dopunjavamo ga različitim morskim organizmima”, naglašava Joksimović.
Specifičnost akvarijuma je u tome što posjeduje rashlađivače, takozvane čilere, tako da su u prilici da mijenjanju temperaturu vode u njima.
“Ta pogodnost nam u budućnosti može donijeti priliku da mijenjamo postavku morskih organizama, da u njima, recimo, budu ribe tropskih ili ledenih mora, što bi svakako privuklo pažnju posjetilaca”, kazao je Joksimović.
On je za našu emisiju otkrio da naučna saradnica instituta dr Branka Pestorić već eksperimentalno prati razvoj meduza, a u akvarijumima se može pratiti i dinamika njihovog razmnožavanja, vrijednost mnogih bioindikatora, srčani ritam školjki, mogu se dodavati razna jedinjenja, unositi druge morske vrste, uz praćenje njihovog međusobnog prilagođavanja”, zaključio je Joksimović.
Podsjetimo, reprizu emisije “032”, u kojoj je sa direktorom kotorskog Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore dr Aleksandrom Joksimovićem razgovarala Sanja Čavor, možete poslušati večeras u 21 sat i 30 minuta na talasima Radio Kotora.
 

Podijeli na: