Društvo
DR ADŽIĆ: DUBAK, LJULJAŠKA I CIPELE USPORAVAJU PROHODAVANJE I MOTORIČKI RAZVOJ DJETETA
Tekst Jelena Kljajević
Foto Institut za bolesti djece
Dileme roditelja u prvoj godini života djeteta su česte.
Neke od njih se odnose na stimulisanje prohodavanja, ugađanje bebi i „uvođenje bebe u svijet odraslih“.
Dubak, takozvana ljuljaška, cipele – da ili ne ?
Ljekari kažu ne - u skladu sa manirima savremenog perioda koji znatno manje stimuliše prirodno kretanje mališana nego što je to bio slučaj nekada.
Prema riječima specijalistkinje za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, dječje fizijatrice doktorke Milene Adžić iz Instituta za bolesti djece, dubak značajno može usporiti motorički razvoj djeteta.
“Danas starije generacije, koristile su ga kada su odgajale sopstvenu djecu i činio im se koristan pa se pitaju zašto se dubak više ne preporučuje. Razlog zbog kojeg ovo pomagalo ne preporučujemo jeste što je danas jako malo pokretljivosti kod djece. Em što su stimulusi televizora i mobilnih telefona prisutni u ranom uzrastu,a oni su kontraproduktivni, em što se djeca i onda kada prohodaju mnogo manje igraju u dvorištima, na igralištima, u parkovima, ispred zgrada.. Zato motorni razvoj na putu ka sazrijevanju treba da prođe kroz sve faze “idealno” – kaže dr Adžić i objašnjava: “ Ako bebu stavite u dubak, a njene noge još nisu zrele za stajanje, time niste potkrijepili njene zaštitne reakcije i onda izostaje pravilno stimulisanje. Zato su jako važne sve faze prije prohodavanja” – kaže dr Adžić.
U prvim mjesecima se, dodaje, često kupuju takozvane ljuljaške za bebe, ali ni one nisu preporučljive.
“One, takođe, sputavaju razvoj. Naravno, ako ih dobijete na poklon, možete ih iskoristiti na nekih petnaest minuta ili pola sata tokom dana, ali duže - svakako ne. Od četvrtog mjeseca beba ne smije više biti u ljuljašci” – savjetuje dr Adžić.
Cipele, kaže, djetetu treba obuti tek nakon što prohoda.
“Do tada treba da bude boso ili u čarapicama jer se jedino na taj način jačaju mišići stopala i postižu se balans i ravnoteža kod djeteta. Ako su u cipelama – one daju potporu i to nije dobro. Kada beba prohoda, treba da nosi cipele i to samo napolju” – kaže dr Adžić.
Preporuka je da se djeca ne drže za ruku dok još nisu prohodala, nego da se stimulišu tako što im omogućavamo da hodaju uzduž trosjeda, stolice, stola jer na taj način prirodnim putem jačaju mišiće donjih ekstremiteta i onda je i samo prohodavanje kvalitetnije” – zaključuje dr Adžić za Radio Kotor.