Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

03.10.2023
1488

DOM ZDRAVLJA KOTOR: PUŠTEN U RAD REKONSTRUISANI PROSTOR CENTRA ZA MIKROBIOLOŠKU LABORATORIJU

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Rekonstruisani prostor Centra za mikrobiološku laboratoriju (CML) u Domu zdravlja (DZ) Kotor danas je pušten u rad. 

Finansijska sredstva za adaptaciju prostora i nabavku nove opreme obezbijedila je Evropska unija (EU).

Vrpcu su simbolično presjekli ministar zdravlja Dragoslav Šćekić i direktor Doma zdravlja (DZ) Kotor, dr Igor Kumburović.

Obraćajući se prisutnima, direktor DZ Kotor podsjetio je da je kroz projekat koji finansira EU, u ovoj zdravstvenoj ustanovi u aprilu 2023. godine počela realizacija projekta adaptacije Centra za mikrobiološku dijagnostiku, uz još osam laboratorija u zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori.

“Površina koju mikrobiološka laboratorija zauzima veća je u odnosu na ranije za 40 m2, te sada iznosi blizu 200 m2. Pored građevinskih radova, nabavljena je i vrijedna medicinska oprema s krajnjim ciljem da se mikrobiološke analize u našim laboratorijama rade na nivou razvijenih svjetskih centara. Ukupna vrijednost izvedenih građevinskih radova i instalirane medicinske opreme je preko 430 hiljada eura”, rekao je dr Kumburović.

Dodaje da su se na ovaj način stvorili preduslovi za početak procesa akreditacije mikrobiloške laboratorije, koja je garant dostizanja visokog nivoa kvaliteta ovog vida dijagnostičkih procedura.

U skladu sa planom aktivnosti, DZ Kotor je nastavio sa osavremenjavanjem  zdravstvene ustanove, kako prostorno, tako i nabavkom novih medicinskih aparata i opreme.

“Do kraja godine očekujemo završetak radova na adaptaciji zdravstvene stanice u Risnu, investicije vrijedne oko 150 hiljada eura, za koju smo finansijska sredstva obezbijedili iz sopstvenog budžeta, budući da je ustanova ostvarila uštedu racionalnim korišćenjem sredstava opredijeljenih za tekuće troškove u 2022. godini”, podvukao je dr Kumburović. 

Investirano je, kaže, u uređenje RTG službe, koja se fizički nalazi u Domu zdravlja Kotor, ali koja organizaciono pripada Kliničko-bolničkom Centru Kotor.

Za potrebe ove službe nabavljen je i novi digitalni mamograf.

Krajem prošle i u ovoj godini za adaptaciju RTG službe, DZ Kotor je izdvojio oko 25 hiljada eura sopstvenih sredstava. 

Kada je u pitanju medicinska oprema, u ovoj godini nabavljena je i nova ginekološka stolica sa dodatnom opremom, u vrijednosti od 20 hiljada eura, takođe, iz sopstvenih sredstava, kao i 4D ultrazvučni aparat.

“Takođe smo povećali i opseg usluga, budući da raspolažemo kvalitetnim kadrom i savremenim PCR aparatima, naša zdravstvena ustanova je dobila saglasnost i za izvođenje raznih laboratorijskih analiza, kao što je analiza na HPV virus. Predstoji renoviranje Centra za plućne bolesti,  biće raspisan tender za nabavku dva vozila za potrebe Jedinice za patronažu i jednog ambulantnog vozila, budući da je dio voznog parka dotrajao. Procijenjena vrijednost ove nabavke iznosi 95 hiljada eura i realizovaće se iz sredstava Doma zdravlja Kotor”, rekao je dr Kumburović.

Ističe da ova ustanova konstantno radi na tome da olakša pristup najugroženijim osiguranicima, pa je  u planu nabavka senzora za automatsko otvaranje vrata prilikom detekcije pokreta na rampi, uz ulaz sa osobe sa invaliditetom (OSI). 

“Dom zdravlja Kotor će nastaviti da ulaže u opremu i kadar i u narednom periodu, u cilju podizanja nivoa kvaliteta zdravstvene zaštite na primarnom nivou, kako bi građani i brojni turisti koji posjećuju Kotor u svakom trenutku, u najsavremnijim uslovima dobili najkvalitetniju zdravstvenu uslugu”, poručio je dr Kumburović.

Naglasivši da je sredstva za ovaj projekat obezbijedila EU, ministar zdravlja Dragoslav Šćekić najavio je da će nove savremene laboratorije dobiti i domovi zdravlja u Beranama, Nikšiću, Cetinju, Kotoru, Ulcinju, baru, Budvi, kao i Specijlana bolnica u Brezoviku.

“Zbog ulaganja koje za sve ove laboratorije iznosi preko dva miliona eura, u ime Vlade Crne Gore i zdravstvenog sisitema  upućujem zahvalnost našim prijateljima iz delegacije EU. Mikrobiološke laboratorije, kakvu danas ima Dom zdravlja Kotor, predstavljaju prvu liniju odbrane u detektovanju novih slučajeva zaraznih bolesti, rezistencije na antibiotike, izbijanja infekcija koje se prenose hranom i vodom, kao i mogućih slučajeva bioterorizma. Ovakve laboratorije su i presudan faktor za kontrolu i prevenciju infekcija u zdravstvenim ustanovama, pa se na taj način utiče i na dobre ishode njege pacijenata”, kazao je Šćekić.

Cilj Vlade CG i Ministarstva zdravlja u prethodnom periodu bila su, poručio je, prioritetna ulaganja u infrastrukturne projekte, opremu, ali i kadrovsko jačanje svih zdravstvenih ustanova.

“U zdravstvenom sistemu Crne Gore trenutno se sprovode projekti vrijedni preko 50 miliona eura. Samo u kotorski dom zdravlja u prethodne dvije godine uloženo je preko 230 hiljada eura za infrastrukturu i medicinsku opremu”, zaključio je Šćekić.

Svečanosti su, između ostalih, prisustvovali direktorica Kliničkog centra Crne Gore, dr Ljiljana Radulović, direktor Kliničko-bolničkog centra Kotor dr Davor Kumburović, direktor Specijalne bolnice za ortopediju, neurohirurgiju i neurologiju “Vaso Ćuković” - Risan, dr Vlado Popović,  gradonačelnik Kotora, Vladimir Jokić, te potpredsjednik Opštine Kotor, Nebojša Ševaljević.    


Podijeli na: