Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

24.03.2020
403

DODATNA I POSEBNA PAŽNJA POTREBNA OSOBAMA SA INVALIDITETOM

Cijeneći značaj koji socijalna djelatnost ima u našem društvu, kao i društvenu odgovornost koju ova situacija zahtijeva, Sindikat zaposlenih u socijalnoj djelatnosti Crne Gore je odlučio da opredijeli mjesečni iznos članarine koji zaposleni u socijalnoj zaštiti uplaćuju Sindikatu, a to je 750 eura.

- Sistem socijalne i dječje zaštite je po prirodi svoga posla uvijek izložen neposrednoj komunikaciji sa građanima. Posebno naš rad dolazi do izražaja u kriznim sitacijam, kakve je crnogorsko društvo imalo u predhodnim periodima, tako i sada kada smo suočeni sa globalnom pandemijom korona virusa. Shodno mjerama i preporukama koje je donijela Vlada Crne Gore i Ministarstvo rada i socijalnog staranja u centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne i dječje zaštite je organizovan redukovani režim rada sa građanima od 9 do 12 h, zatim mogućnost informisanja putem kontakt telefona ili mejla - kazao je predsjednik Sindikat zaposlenih u socijalnoj djelatnosti Nenad Mijušković

Što se tiče ustanova za smještaj korisnika preduzimaju se raznovrsne preventivne mjere:  ograničava izlazak korisnika iz ustanova, ukinute su posjete, obezbijeđene sobe za izolaciju. Ovom prilikom želim da naglasim da je rad zaposlenih u ovim ustanovama, u kojima korisnici žive, izuzetno težak i odgovoran, sa jedne strane trude se da obavljaju sve radne zadatke kako štićenici ne bi u bilo čemi bili uskraćeni, a sa druge strane imaju velike obaveze i prema sebi i svojim porodicama.

- Koristim ovu priliku da zamolim sve građane da razumiju trenutnu sitaciju u kojoj smo se svi našli, da razumiju režim rada koji je organizovan u ustanovama socijalne i dječje zaštite, uz poruku da će svi njihovi zahtjevi biti pravovremeno razmotreni i u skladu sa zakonom i mogućnostima o njima donijeti odluka - kazao je Mijušković.

Doprinos rada sistema socijalne i dječje zaštite je od velikog značaja, posebno imajući u vidu i socijalni aspekt koji sa sobom nosi ovaj trenutak. Znači, imajući u vidu da se preko centara i ustanova socijalne i dječje zaštite ostvaruju značajna prava za socijalno ugrožene slojeve društva, može se predpostaviti koliko je taj značaj u ovako kriznim sitacijama, kada su određene porodice bez ikakvih primanja (korisnici materijalnog obezbjeđenja), stari i bolesni, samohrani roditelji, djeca bez roditeljskog staranja, lica sa invaliditetom i druge socijalno ugrožene kategorije stanovništva.

- Kao osoba sa invaliditetom i dugogodišnji aktivista u pokretu osoba sa invaliditetom pozovem sve nadležne organe da dodatnu i posebnu pažnju posvete osobama sa invaliditetom preduzimajući mjere kao što su: poboljšanje komunikacije, obezbjeđenjem sredstava za higijenu, ljekova i svega ostalog što je njima od značaja. takođe, apelujem i na osobe sa invaliditetom da se pridržavaju mjera i preporuka koje je donijela Vlada i druge nadležne institucije i da se preko NVO koje okupljaju osobe sa invaliditetom obrate za bilo koju vrstu pomoći ili podrške. Na kraju želim sve građane da pozovem na društvenu odgovornost i solidarnost. Da se pridržavamo svega onoga što su mjere i preporuke nadležnih organa. Takođe, pozivam i nadležne organe, kao i sve one subjekte koji su u mogućnosti da pomognu i podrže sistem socijalne i dječje zaštite. Poseban apel za pomoć za domove starih u Risnu, Bijelom Polju, Pljevljima, Komanskom mostu i Dječjem domu Mladost u Bijeloj - kazao je Mijušković.

Podijeli na: