Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

05.09.2024
3816

DO OVOG JULA NEZABILJEŽENA TEMPERATURA MORA U ZALIVU – NA DVA METRA DUBINE 30 STEPENI (AUDIO)

Ispred Instituta za biologiju mora u Kotoru krajem jula ove godine obavljeno je mjerenje temperature mora, a podaci su govorili o 30 stepeni Celzijusa na dubini od dva metra.

Po riječima naučnog savjetnika u Institutu za biologiju mora dr Aleksandra Joksimovića to su do sada nezabilježene vrijednosti.

„To se do sada nikad nije desilo. Međutim, moramo biti oprezni kada je riječ o tumačenju klimatskih promjena jer precizna mjerenja i mjerenja uopšte, zapravo se rade posljednjih 120 godina. Mi ne znamo što je bilo prije i što će biti poslije. Ko je izmjerio temperaturu mora u julu 825. godine? Možda je i tada bilo žarko ljeto, velike vrućine, ne znamo“, kaže Joksimović za „Ljetnje priče“ Radio Kotora.

Pomenuta visoka temperatura mora, koju prate i isto tako visoke temperature vazduha, koje su ovog ljeta dostizale skoro 40 stepeni, uslovila je da se poremeti i morski ekosistem.

„Nedostajalo je kiseonika. Ribari pričaju da u blizini obale gotovo da nije bilo živih organizama. Nije bilo ni onih ribica oko ponti. Sve je pobjeglo u neke veće dubine gdje je temperatura niža, gdje je u vodi bilo više rastvorenog kiseonika. Svemu su doprinijele i „tišine“ vjetrova. Negdje od polovine do kraja jula je bilo zatišje. Samim tim voda se ponašala kao ustajala, ali su već prvi vjetrovi, prva bura koja je zaduvala početkom avgusta, učinili da se voda izmiješa, da hladnija dođe na površinu i odmah smo imali pad temperature“, priča Joksimović.

Što će se dešavati narednih godina, decenija, ne može se sasigurnošću reći, smatra Joksimović, ukazujući na  nesumnjivo veliki uticaj čovjeka na klimatske promjene.

„Međutim, uvijek volim das spomenem i Milutna Milankovića, naučnika koji je dao matematičke modele i predvidio kako će se klima mijenjanti na zemlji. To su ciklusi od stotina hiljada godina, a njegov zaključak, koji je vezan za našu civilizaciju i naše vrijeme, jeste da smo mi trenutno u periodu između dva ledena doba. Kada ćemo ući u neko novo, ne znamo, ali sigurno je da hoćemo“, kazao je Joksimović.

Kako ističe, čovjek remeti sklad prirode izduvnim gasovima iz automobila, kruzera....

„Gotovo svime čime se čovjek bavi proizvodi se velika količina toplote. Pa dovoljno je u prilog tome reći da danas skoro svaki stan ima po dva klima uređaja koji duvaju vani topao vazduh, pa sada u gradskim sredinama imamo i mikroklime gdje su temeprature vazduha sigurno tri, četiri pa i pet stepeni veće nego što su nekad bile“, kazao je Joksimović.

Cijelu emisiju možete poslušati na linku Ljetnje priče.

Predrag Nikolić   

Podijeli na: