Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

19.05.2021
351

DLABAČ: POMORSKI FAKULTET RADI NA UNAPRIJEĐENJU USLOVA STUDIRANJA, PRATEĆI SVJETSKE TRENDOVE IZ OBLASTI POMORSTVA

 

Pomorski fakultet Kotor kontinurano radi na poboljšanju uslova studiranja, uz poštovanje zahtijeva i trendova  koje propisuje Svjetska pomorska organizacija, kazala je gostujuću u programu Radio Kotora prof. dr Tatijana Dlabač, prodekanica za razvoj i inovacije i rukovoditeljka Centra za obuku pomoraca.

,, Za svaku pomorsku visokoobrazovnu ustanovu jednako važno da ispuni sve zahtijeve resornog ministarstva koje se bavi obrazovanjem, kao i  resornog ministarstvo za pomorstvo. Realizujemo niz aktivnosti vezanih za praktičnu nastavu kako u nastavnom procesu tako i kroz obuke pomoraca u Centru za obuke Fakulteta. Od 2017. godine realizujemo nove akreditovane studijske programe koji školuju oficirska zvanja, to je nautika i pomorski saobraćaj, brodomašinstvo i pomorska elektrotehnika i menadžment u pomorstvu i logistika. Od strane Hrvatskog registra brodova dobili smo sertifikat za izvođenje nastave po odgovarajućim IMO modelima kurseva”, navodi Dlabač.

Praktični dio nastave kako ističe, realizuje se na simulatorima i u laboratorijama Pomorskog fakulteta.

,, Realizaciju praktičnog dijela nekih obuka sprovodimo i u saradnji sa partnerima sa kojima imamo potpisane ugovore o poslovno-tehničkoj saradnji, kao što je Služba za zaštitu i spašavanje opštine Kotor, Dom zdravlja Kotor, Jugopetrol AD, Mornarica Vojske Crne Gore, “Vodena Kočija” – kapetana Rajka Čavora . Početkom maja smo realizovli praktične vježbe gašenja požara u saradnji sa Službom za zaštitu i spašavanje opštine Kotor”, podsjetila je Dlabač.

Ona dalje dodaje da obuke za pomorce koje se realizuju na Pomorskom fakultetu Kotor već duže od 20 godina stvaraju stručan i kompetentan kadar.

,,U Centru za obuku pomoraca pružamo kvalitetnu obuku koja sadašnjim i budućim pomorcima osigurava znanje i vještine potrebne za uspješan radni angažman na brodu. Naše osoblje je specijalizovano za različite aspekte pomorstva, posvećeno je zadatku edukovanja pomoraca, čineći ih sposobnim da ispune sve zahtjeve pomorske industrije. Kontinuirano radimo na unapređenju rada, praćenju propisa i novim metodatama za usavršavanej nastavnog procesa u skladu sa situacijom u kojoj se nalazimo već više od godinu dana. U sklopu unapređenja rada shodno sistemu kvaliteta na našem Fakultetu je i akreditacija novih obuka u skladu sa potrebama tržišta rada. U septembru 2020. smo uspješno završili proces neophodne provjere rada našeg Centra za obuku od strane priznate organizacije Bureau Veritas, a krajem aprila ove godine nakon obavljene eksterne provjere od strane priznate organizaciej Hrvatskog registra brodova Fakultet je dobio Potvrdu (Certificate) koji se odnosi na djelatnosti univerzitetskog obrazovanja u oblasti pomorskih nauka i menadžmenta u pomorstvu i logistike, kao i na djelatnost obuka pomoraca u skladu sa zahtjevima STCW konvencije 78/95/10 u sukladnosti sa zahtjevima norme: EN ISO 9001:2015”, pojašnjava Dlabač.

Kako dalje navodi, u svjetskom prevozu tereta vrlo bitnu ulogu imaju i brodovi za prevoz sirove nafte, odnosno tankeri.

,,Porastom naftnog tržišta rasla je i veličina tankera tako da su postali jedni od najvećih i najzastupljenijih svjetskih trgovačkih brodova. Zbog specifičnosti rukovanja terata i samog kompleksnog sistema, pomorcima su neophodne obuke kako bi mogli ploviti na ovim tehnički zahtjevnim brodovima. U skladu sa interesima tržišta i želje da studentima Pomorskog fakulteta Kotor omoguće kvalitetne obuke na savremenim tankerskim simulatorima, pa smo nedavno akreditovali obuke i odgovarajuće obnove: A37 Program obuke za izdavanje ovlašćenja o osposobljenosti za rad na tankerima za prevoz navte i hemikalija i A41 Program obuke za izdavanje obuke za ovlašćenja o naprednoj osposobljenosti na tankerim za prevoz nafte”, dodaje Dlabač.

Pomorski fakultet Kotor aktivno radi i na informisanju svojih studenata i članova alumni baze o svim važnim koracima koji se tiču njihovog povezivanja sa privrednim subjektima i mogućnostima i načinima dolaska do zaposlenja, a česte su radionice gdje pomorci dijele svoja iskustva studentima.

 

foto: Univerzitet Crne Gore

Podijeli na: