Društvo
DLABAČ: POMORSKI FAKULTET KOTOR KONTINUIRANO RADI NA UNAPRIJEĐENJU USLOVA STUDIRANJA, KROZ PROJEKTE SE MOGU OBEZBJEDITI ZNAČAJNA SREDSTVA
Pomorski fakultet Kotor djelimično je pristupačan osobama sa invaliditetom, a ova obrazovna ustanova nastoji da kroz projekte obezbjedi sredstva za poboljšanje uslova studiranja za sve studente.
To je za Radio Kotor kazala prodekanica za razvoj i inovacije na Pomorskom fakultetu Tatijana Dlabač.
,, Imamo pristupnu rampu a u prizemlju zgrade fakulteta djelimično su adaptirane prostorije toaleta za osobe sa invaliditetom, kroz WRECKS4ALL Intereg projekat koji se realizuje tokom ove godine. U zavisnosti od toga da li se neko od studenata javi sa nekim određenom vrstom problema ili prepreka, pokušavamo da djelujemo i pomognemo. Prije par godina imali smo studenta na četvrtoj godini koji je bio slabovid, tada sam obavljala funkciju prodekana za nastavu, on je došao sa molbom da se određena predavanja organizuju ranije popodne u zimskom periodu, jer u popodnevnim časovima vidljivost u Kotoru je dosta slaba, a pošto mrak pada brzo njemu je to stvaralo problem prilikom povratka kući jer je putovao na relaciji Kotor-Herceg Novi. Naravno, za taj i slične probleme koje studenti iskažu zaista svi nastavnici, saradnici, kao i administrativno osoblje riješavaju u najbržem roku”, ističe Dlabač.
Ona dodaje da nacionalna kancelarija za Erazmus + projekte doprinosi da kroz projektne aktivnosti na Univerzitetu Crne Gore, stižu značajna sredstava iz europskih fondova, koje služe da se stvore što bolje uslove za sve studente i zaposlene.
,,Ono što nam je jako bitno je da povežemo sve aktivnosti koje su se odnosile na studente sa invaliditetom kroz razne projekte koji su trenutno aktualni, a jedan od tih projekata je i Trans2Work na kojem sam bila rukovodilac projektnog tima u ime Univerziteta Crne Gore u periodu od 2015. do 2018.
Erasmus + projekat Prelaz studenata sa invaliditetom od visokog obrazovanja do zapošljavanja u Srbiji i Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori čiji akronim Trans2Work , jedan je od prvih projekata u prvom sazivu Erazmus + projekata, koji je zajedno sa ostalih 139 projekata, odabran od ukupno 515 prijavljenih projekata iz prvog saziva. Imao je ogroman konzorcijum kojeg je činilo 18 institucija iz partnerskih zemalja i pet institucija iz programskih zemalja, a to su bile Grčka, Slovenija, Njemačka i Poljska. Glavni koordinator je bio iz Grčke, a pored Univerziteta Crne Gore partneri na projektu su bili Udruženje mladih sa hendikepom, Zavod za zapošljavanje Crne Gore i Univerzitet Donja Gorica”, pojašnjava Dlabač.
Slobodan i odgovarajući pristup obrazovanju je osnovno ljudsko pravo i obaveza koje mora omogućiti svaki univerzitet, istakla je u daljem razgovoru za Radio Kotor.
,,Ovo se odnosi na činjenicu da se svim studentima treba obezbediti adekvatan prilaz učionicama, laboratorijama, bibliotekama i administrativnim prostorijama. Trans2Work projekat imao je za cilj da se unapredi kvalitet i proces obrazovanja. Tokom svog projektnog ciklusa imao je zadatak ostvarivanje radne prakse koja je ujedno bila prvi primjer sprovođenje radne prakse kroz neki projekat i uopšte kroz proces obrazovanja. Moramo se prisjetiti da je stručna praksa uvedena u posljednjoj izmjeni Zakona o visokom obrazovanju kroz 25% obaveznog dijela prisustva, bilo kroz predmete ili kroz kompletno studijsku godinu. Kroz ovaj projekat mi smo pet studenata sa invaliditetom poslali na radnu praksu u zemlje regiona, u trajanju od dva mjeseca. Sa druge strane imali smo mogućnost da nabavimo jako kvalitetnu i dobru opremu koja je smještena u centralnoj biblioteci Univerziteta, koja je osim studentima namjenjena i svim građanima.Tada je između ostalog nabavljen Brajev štampač i razni uređaji koji omogućavaju studentima sa invaliditetom da što bolje prođu kroz sam sistem obrazovanja. Kroz ovaj projekat je odrađeno jako puno radionica koje su imale za cilj podizanje svijesti, kako studenata tako i kod nastavnog osoblja i administrativno osoblje, kada je u pitanju rad sa studentima sa invaliditetom”, kazala je Dlabač.
Ona dalje ističe da će u narednom periodu naglasak staviti na pristupačnost informacija, odnosno obezbjeđivanje adekvatne literature za osobe sa oštećenjem vida.
,,Kroz strategiju Univerziteta koja je usvojena prosto je provučem taj dio da se mora raditi na digitalizaciji odnosno adaptacije literature, koja će biti blagovremeno dostupna osobama sa oštećenjem vida”- navodi Dlabač.
Profesorica Tatjana Dlabač za kraj razgovora naglašava da je rad na Trans2Work projektu umnogome promijenio njena razmišljanja.
,,Moji vidici i moje poimanje svega oko nas je skroz drugačije, zahvaljujući druženju sa kolegama iz Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore, od kojih sam mnogo naučila. Oni nesebično dijele informacije i navode nas na to da shvatimo koliko nešto za čovjeka koji nema poteškoća beznačajni, a kako je nekada mala stepenica velika prepreka za nekoga, na šta mi ne obraćamo pažnju. Nepropisno parkiranje auta može predstavljati prepreku ne samo za osobu sa invaliditetom već i za majku sa kolicima. Tako da svi moramo biti društveno odgovorni, moramo biti svjesni toga da na ovoj planeti treba imati mjesta za sve, a ne da se bahato ponašamo. Društvena odgovornost znači i propisno parkiranje kao i rad na tome da imamo i fizičku pristupačnost i pristupačnost informacija. Svi zajedno možemo da uradimo puno uz napredak novih tehnologija, nešto što je nama malo nekome je mnogo”- zaključila je Dlabač.
Foto: Univerzitet Crne Gore