Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

05.03.2023
1032

DIJANA LAKONIĆ O REHABILITACIJI NAJMLAĐIH U RESURSNOM CENTRU ZA SLUH I GOVOR: POSVEĆENOSTI I LJUBAVI NAM NE MANJKA



Defektološkinja-logopedica Dijana Lakonić je za današnje izdanje emisije “Radost” Radio Kotora govorila o izazovima sa kojima se djeca, roditelji i zaposleni u Resursnom centru za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović” suočavaju na svakodnevnom nivou.  

Kako navodi, postoji grupa za predškolski uzrast u kojoj se na stručan način, predano i požrtvovano rehabilituju, liječe, ali i veselo druže najmlađi od 3 do 6 godina sa slušnim i govornim poteškoćama. Lakonić, koja vodi ovu grupu, ističe:

“Ovo nije tipični vrtić. Mješovita je grupa i djeca uglavnom borave periodično. Trenutno broji devetoro djece, šestoro njih je kohlearno implantirano, dvoje sa slušnim pomagalima, jedno dijete je sa kombinovanim smetnjama sluha i autističnog spektra, a jedno dijete čuje, ali ima govornu problematiku. Djecu jasličnog uzrasta je, takođe, moguće upisati. Ona se za razliku od starije djece isključivo tretiraju ambulantno, u pratnji roditelja. Dijelom su djeca iz kotorske opštine, a ima i onih koji dolaze iz ostalih krajeva Crne Gore. Centar ima svoje smještajne kapacitete, tako da je boravak roditelja koji dolaze sa djecom na duži boravak krajnje pojednostavljen”.

Naša sagovornica naglašava da posvećenost i prilika za pomoć djeci koja imaju posebnu potrebu da bi se osposobila za dalji život, čini ovaj poziv jednim od najplemenitijih, ali i veoma kompleksnim. Stručan, temeljan, istrajan rad isprepleten je, kaže, sa ljubavlju i beskrajnim strpljenjem. Neophodno je kontinuirano učenje, usavršavanje, praćenje novih trendova u struci, da bi se posao obavljao etički, kvalitetno i profesionalno. Lakonić je naučila da djecu osluškuje svojim toplim srcem. Na naše pitanje kada se javila želja da svoj život posveti upravo ovoj profesiji, odgovara:

“Ušla sam davno u taj svijet prije 25 godina, možda i nesvjesna što sve on sa sobom nosi. Kada sam počela da radim, upoznala sam jedan sasvim novi svijet. Svijet tišine. U početku sam bila zbunjena. Na fakultetu logopedi nisu bili obučavani za rad sa slušno oštećenim osobama. Za mene je to bilo novo iskustvo i ogroman izazov”.

Lakonić napominje da predškolsaka grupa ima aktivnosti u trajanju od 4 sata dnevno, te da su one integrativni dio rehabilitacionog procesa.  Iako je rad u grupi, svakom djetetu je neophodno prići pojedinačno, sa posebnom pažnjom. Dnevne zadatke potrebno je prilagoditi ličnim mogućnostima djeteta. Nakon obaveznih aktivnosti, upražnjavaju se zabavne igre za podsticanje i razvoj koordinacije pokreta, koncentracije, grube i fine motorike.

Predškolska grupa radi po prilagođenom planu i programu koji sadrži oblast fizičke i zdravstvene aktivnosti, jezičke aktivnosti, matematičko logičke, socio-emocionalne aktivnosti, upoznavanja i ovladavanja okolinom, te muzičke i likovne aktivnosti.
Ima mjesta i za vesele časove, kreativne igre i razne, zanimljive događaje.  

Lakonić podvlači da je jedan od najvažnijih segmenata rehabilitacionog procesa djeteta, a naročito u početku, uspostavljanje dobre komunikacije sa roditeljima.

“Moje kolege i ja radimo timski, te na taj način djelujemo podržavajuće na roditelje, kroz savjetodavni rad i pomoć da se i sami aktivno uključe u proces rehabilitacije djeteta, kako ovdje, tako i kod kuće, u cilju lakšeg daljeg rada i očuvanja postignutog napretka”, rekla je Lakonjić.
Činjenica da je često jedan od roditelja primoran prekinuti radni odnos, da bi se brinuo i posvetio djetetu, još više naglašava specifične potrebe i probleme sa kojima se suočavaju porodice djece sa određenim smetnjama u razvoju. Međutim, važno je i da se društvo oslobodi negativnih stereotipa i pruži im snažniju podršku.

Podsjeća na bitnu ulogu Resursnog centra Kotor, kao institucije prepoznate na lokalnom i širem nivou koja se na visoko profesionalan i kvalitetan način  bavi vaspitno-obrazovnim radom, te da je od izuzetne važnosti njihov i rad sličnih grupa i ustanova učiniti vidljivijim za javnost.

“ Kad krenemo u ovu priču, imamo svoj cilj, a on je dostižan. Svaki napredak predstavlja veliku radost, kako za mene, kao terapeutkinju i osobu koja vodi cijeli proces, tako i za roditelja i samo dijete. To je neopisiva sreća”, poručuje Lakonić, koja sa svojim mališanima uvijek iznova, posvećeno i hrabro kreće u nove rehabilitacione poduhvate.

Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: