Društvo
DIGITALNI ALATI ZA EDUKACIJU I VJEŽBANJE POMORSKE KOMUNIKACIJE PREDSTAVLJENI NA POMORSKOM FAKULTETU KOTOR
Radionica posvećena promociji rezultata projekta DigiMar (Digital Education for Maritime Communication) održana je juče u amfiteatru Pomorskog fakulteta Kotor.
Ovom prilikom predstavljeni su digitalni alati za edukaciju i vježbanje pomorske komunikacije, namijenjeni prvenstveno operaterima službi nadzora plovidbe (Vessel Traffic Service – VTS), ali i studentima nautike, široj pomorskoj zajednici i instruktorima pomorskog engleskog jezika.
Prisutne je pozdravila dekanica Pomorskog fakulteta Kotor, prof. dr Tatijana Dlabač, koja je ujedno i članica projektnog tima DigiMar.
„Ovaj projekat ima jednu veliku svrhu. Obično, kada radimo na projektima i kada ih realizujemo, zapitamo se da li su nam zaista bili potrebni i jesu li imali smisla. Ovo je jedan od fantastičnih projekata koji je imao jasnu svrhu i, nadam se, rezultate koji će značiti ne samo nama kao visokoškolskoj ustanovi i našim studentima, već i svima onima koji su u pomorskom sektoru i kojima je zajednička briga unapređenje pomorske sigurnosti. Rezultati ovog projekta su izuzetno značajni materijali, i zaista sam srećna i ponosna na to kako je sve na kraju ispalo i koliki će doprinos dati. Jer kada imate materijale koje možete koristiti 24 časa dnevno, 7 dana u nedjelji, to značajno unapređuje kompetencije“, kazala je Dlabač.
U nastavku je doc. dr Zorica Đurović predstavila osnovne ideje projekta, radne pakete i realizovane aktivnosti.
„Bavili smo se standardnom, rutinskom pomorskom komunikacijom – dakle, ne komunikacijom u vanrednim situacijama ili u slučaju traganja i spašavanja. Rutinska pomorska komunikacija mora biti standardizovana i regulisana kako bi bila efikasna i razumljiva. Osnova ovog projekta bila je upravo činjenica da neadekvatna komunikacija dovodi do nezgoda i nesreća na moru, što direktno utiče na sigurnost plovidbe. Takođe, uočeno je da komunikacija u realnim situacijama često odstupa od propisanih pravila“, navela je Đurović.
Rukovoditeljka projektnog tima Pomorskog fakulteta Kotor, prof. dr Milena Dževerdanović Pejović, predstavila je konkretne digitalne alate koji su nastali kao rezultat zajedničkog rada visokoobrazovnih institucija i pomorskih administracija (VTS centara) iz Slovenije, Hrvatske, Švedske, Finske, Norveške i Crne Gore.
„Jedan od izazova bio je komunikacija s profesorima i stručnjacima iz oblasti pomorske sigurnosti širom svijeta. Problemi su uglavnom bili slični – komunikacija u teritorijalnim vodama Crne Gore nije se značajno razlikovala od one uz obalu Norveške, Finske ili Švedske. Komunikacijske situacije i nesporazumi su, reklo bi se, univerzalni. Zanimljivo je da rezultate do kojih dolazimo kao visokoobrazovne institucije treba da verifikuju predstavnici VTS-a. Bilo je polemika – neki su nas pitali: 'Zaista mislite da će neko u stvarnoj situaciji na moru svaki put tri puta pozovete brod i završiti rečenicu s "over"?
Sa studentima nautike radimo po standardnim frazama pomorske komunikacije koje su formalno uvedene 2001. godine. Sjećam se da su prije dvadesetak godina dolazili student, koji su govorili da se te fraze u praksi ne koriste. Međutim, danas je svijest veća, i od 2001. do danas mnogo toga se promijenilo. Kapetani brodova danas sve češće koriste standardne fraze. Studenti koji sada pohađaju kurseve kažu da koriste 'message markers' i standardne izraze“, objasnila je Dževerdanović Pejović.
U okviru alata prikazani su primjeri instrukcionih videa u vezi sa zvaničnim standardima, propisima i preporukama za odvijanje rutinske komunikacije na relaciji obala–brod i obrnuto, kako na osnovnom, tako i na naprednom nivou. Prikazana je i chatbot onlajn aplikacija za direktno vježbanje komunikacije sa brodom u okviru unaprijed definisanih scenarija. Svi kreirani alati su interaktivne i edukativne prirode, i omogućavaju učenje, vježbanje i lično usavršavanje na osnovu konkretnih i realnih situacija u pomorskoj komunikaciji.
Radionici su prisustvovali predstavnici Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, Luke Kotor, Lučke kapetanije Kotor, udruženja kapetana, udruženja pomoraca, brodarskih agencija, studenti, pomorci, zaposleni na Pomorskom fakultetu Kotor i drugi zainteresovani.
Realizacija projekta planirana je do kraja septembra 2026. godine, a projekat je sufinansiran od strane Evropske unije u okviru programa Erasmus+.
Svi zainteresovani mogu isprobati alate koji su besplatno dostupni na zvaničnoj internet stranici projekta: https://digimar.si/category/digital-tools/ .
Opširnije o ovoj temi govorićemo u emisiji „Svijet nauke“.
Tekst i foto: Tamara Vuković
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Sport
BOKELJ I GRBALJ MLAĐE KATEGORIJE-PET PORAZA, REMI I POBJEDA
Ekonomija
ODRŽANA JAVNA RASPRAVA O NACRTU PROGRAMA UREĐENJA PROSTORA SA PROGRAMOM INVESTICIONIH AKTIVNOSTI I PROGRAMOM URBANE SANACIJE ZA 2025. ZA MZ STARI GRAD I ŠKALJARI
Ekonomija
ODRŽANA JAVNA RASPRAVA O NACRTU PROGRAMA UREĐENJA PROSTORA SA PROGRAMOM INVESTICIONIH AKTIVNOSTI I PROGRAMOM URBANE SANACIJE ZA 2025. ZA MZ DOBROTA I, DOBROTA II I ORAHOVAC
Društvo
ODRŽANA JAVNA RASPRAVA ZA NACRTE STUDIJA I NACRTE ODLUKA O PROGLAŠAVANJU ZAŠTIĆENIH PODRUČJA
Društvo
SAMOZAPALJENJE VOZILA U TUNELU VRMAC, SAOBRAĆAJ NORMALIZOVAN

Mali Oglasi





