Društvo
DESETI OKTOBAR – SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA
Svjetski dan mentalnog zdravlja je međunarodni praznik koji se na inicijativu Svjetske federacije za mentalno zdravlje i uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije, a u partnerstvu sa ministarstvima zdravlja i organizacijama civilnog društva širom svijeta obilježava od 1992. godine. Mentalno zdravlje podrazumijeva skladan odnos u samoj ličnosti u emocionalnom, intelektualnom i socijalnom smislu.
Cilj obilježavanja ovog datuma (10. oktobar) jeste podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja i mobilizacije napora za bolje mentalno zdravlje ljudi. Na ovaj dan se širom svijeta organizuju programi i događaji koji imaju za cilj da se značaju mentalnog zdravlja pristupi na pravi način.
Među važnijim temama o kojima se govori su često depresija i anskioznost. Česta tema je i mentalno zdravlje na radnom mjestu.
Učestalost stresnih poremećaja je visoka, a u porastu su: depresija, broj samoubistava, zloupotreba alkohola i supstanci, kao i psihosomatski poremećaji. Pandemija COVID-19 koja je pogodila milijarde ljudi širom sveta, ostavila je dugoročne posljedice po mentalno zdravlje.
U svijetu od depresije boluje preko 300 miliona ljudi, a više od 260 živi sa poremećajem anksioznosti.
Na ovaj dan važno je da se ukaže da se kroz udružene napore zajednice i razvijanje empatije, povjerenja, humanih i solidarnih odnosa među ljudima mogu stvoriti uslovi za srećnije odnosno (mentalno) zdravije društvo.
Foto: Internet