Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

17.03.2023
447

DENDA: INICIJATIVA ZA PRILAGOĐAVANJE SAJTOVA OPŠTINE I RADIO KOTORA OSOBAMA SA OŠTEĆENJEM VIDA-POZITIVAN PRIMJER KOJI TREBA DA SLIJEDE I DRUGI

Prilagođavanje sajta Opštine Kotor i Lokalnog javnog emitera Radio Kotora osobama sa oštećenjem vida, veoma je značajno za inkluzivnost i primjer je dobre prakse koji treba da slijede i drugi nacionalni i lokalni, elektronski mediji, ocjenio je direktor Biblioteke za slijepe Crne Gore, Božidar Denda.

 ,,Na ovaj način je omogućeno svima da prate najnovije informacije, a ne samo onii sa dobrim vidom. Sve ono što posjeduje jedan grad, treba da bude dostupno svim njegovim građanima/kama. Kao što ulice, trgovi, tržnice i objekti od javnog interesa treba da budu prilagođeni za sve građane/ke, tako i sajt, kao zvanična elektronska prezentacija opštine Kotor i sajt Radio Kotora, kao zvanična prezentacija tog medija na internetu, treba da budu pristupačni za sve“, kazao je Denda.

On je dodao da je Biblioteka za slijepe kao javna ustanova, jedna od najpozvanijih da upozorava javnost na značaj prilagođavanja sadržaja za osobe sa oštećenjem vida, kako u javnom životu, tako i na internetu. 

,,Svojim radom nastojimo da doprinesemo da se u javnom prostoru nađe što više korisnih informacija od javnog interesa. Želimo da proširimo krug korisnika/ca naših usluga što je i sastavni  dio inicijative koju smo uputili Skupštini Crne Gore. Očekujemo da će u skladu sa odredbama zakona o ratifikaciji Marakeškog sporazuma biti prepoznate i druge kategorije korisnika/ca koje ne mogu da koriste standardne štampane materijale, a nisu osobe sa oštećenjem vida. Biblioteka za slijepe može da pruža uslugu neuporedivo većem broju potencijalnih korisnika/ca nego što je to trenutno slučaj. Prema našem Statutu kao korisnici/e su prepoznate osobe sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem vida, a kada Statut i drugi normativni akti budu izmijenjeni, prije svega Zakon o bibliotečkoj djelatnosti, onda će i u formalno-pravnom smislu biti stvorene pretpostavke da krug naših korisnika/ca čine i osobe sa disleksijom i one koji iz bilo kog drugog razloga nisu upućene na standardno štampane materijale sa crnom štampom“, navodi Denda.

Kako ističe, neprestano upozoravaju i rade u pravcu popularizacije svih aktivnosti da svi materijali u javnoj upotrebi budu prilagođeni za što veći krug korisnika/ca.

Podsjeća da je Biblioteka za slijepe godinu za nama završila sa ostvarenom normom u svim segmentima svog rada.

,,Izdali smo 100 novih publikacija u audio formi, 24 publikacije na Brajevom pismu i realizovali kulturni program sa 25 pojedinačnih programa. Učestvovali smo na četiri sajma knjiga, dobili  značajnu sajamsku nagradu, realizovali veliki broj drugih aktivnosti od kojih bi istakao podatak da smo imali preko 14.300 ustupljenih publikacija, što govori o tome koliko su naše usluge potrebne korisnicima/ama. Sve usluge su i dalje besplatne našim korisnicima/ama u Crnoj Gori i inostranstvu, Odluka Savjeta je da se ni u 2023. godini ne naplaćuje članarina. Prošle godine su učlanjena 134 nova korisnika/ca, dok je u januaru ove godine još njih 20. Trenutno ih je 936, a naš knjižni fond ukupno broji oko 25.000 bibliotečkih jedinica“, zaključio je Denda.
 

Tekst: Tamara Vuković
Foto:  arhiva Radio Kotora

Podijeli na: