Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

07.09.2023
680

DELIĆ: PATRIJARHALNOST DUBOKO UKORIJENJENA, VIDNOG NAPRETKA NA BALKANU IMA VIŠE NA POJAVNOM NEGO NA SUŠTINSKOM PLANU (AUDIO)

Potlačenost žena u društvu i dominacija muškaraca traje vjekovima, a zadržala se do danas i prisutna je i u razmišljanju mladih uprkos emancipaciji i globalizaciji. To je  gostujući u emisji “Ljetnje priče” Radio Kotora kazala etnološkinja i antropološkinja, dr Vesne Delić. 

,,Patrijarhalnost je veoma važna tema i drago mi je što je ove godine bila istaknuta kroz Festival etnološkog filma u Risnu. Naročito što dokumentarni filmovi kroz vizuelnu interakciju podstiču na razmišljanje”, kaže Delić. 

Kako ističe, patrijarhalnost se u velikoj mjeri zadržala do danas, što se vidi na primjerima savremene porodice, gdje žene, iako su zaposlene, kada dođu kući čekaju takozvani ženski poslovi. 

,,Nažalost, još uvijek ima puno porodica koje se nazivaju tradicionalnim, a u pitanju su uglavnom one koje nisu ekonomski stabilne i čiji članovi nemaju nivo obrazovanja koji je očekivan u 21. vijeku, najčešće marginalne zajednice, gdje je patrijarhat primaran. Ne smijemo zaboraviti da ni sami muškarci ranije nisu imali izbora, već je bitnije bilo mišljenje kolektiva nego pojedinca, pa je svaki pojedinac radio onako kako od njega društvo očekivalo. Vodilo se računa da se vjenačavaju članovi uglednih porodica, sa članovim ekonomski kompatibilnih porodica, dok je za balkanske porodice veoma važna i etnička i religijska pripadnost”, objašnjava Delić. 

Obrazovanje je, kako navodi, prvi korak ka napretku kada je u pitanju patrijarhalnost. 

,,Nažalost, smatram da na Balkanu, iako ima vidnog napretka, on je više vidljiv na pojavnom nego na suštinskom nivou. Dešavaju se promjene, kultura i tradicija se mjenjaju, ali je pitanje koliko se suština mijenja. Na primjeru Crne Gore, iako žene imaju isto pravo nasljeđivanja imovine od svojih roditelja, pod pritiskom okoline često se iste odreknu u korist brata. Ukoliko to ne učine nailaze na osudu, ne samo starijih, već ih mlađih članova društva. Uzimanje prezimena na samom činu svadbe je, takođe, jedan od primjera - mnoge žene ne zadrže svoje prezime samo zato što to nije kulturološki prihvaćeno, a one koje to urade okolina uglavnom osuđuje. Patrijarhat je veoma kompleksna tema, svuda je oko nas i moramo ga biti svjesni i na svaki način pokušati govoriti o tome putem medija. Zbog podređenosti muškarcima i patrijarhalnih normi žene često trpe nasilje koje je kulturološki opravdano, pa zbog toga ne smijemo da ćutimo već o ovoj temi moramo što više govoriti”- zaključila je Delić. 

Emisiju možete poslušati na linku Ljetnje priče

Tekst: Tamara Vuković

Foto: Privatna arhiva

Podijeli na: