Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

20.03.2024
2411

DEDOVIĆ: U KOTORU 20 POTVRĐENIH SLUČAJEVA VELIKOG KAŠLJA, VAKCINACIJA JE NAJDJELOTVORNIJA PREVENCIJA

Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor

Od početka godine je na području opštine Kotor registrovano dvadeset oboljelih od velikog kašlja (pertusisa), ali je njihov broj mnogostruko veći. 
Kako za emisiju “032” Radio Kotora danas objašnjava pedijatar u Domu zdravlja Kotor doktor Vladimir Dedović, ovaj broj slučajeva potvrđen je laboratorijskim putem (PCR ili serološkim analizama), a trenutno su svi uzrasti, od odojačkog do školskog, zastupljeni kao oboljeli od ove akutne,visoko infektivne bakterijske bolesti sistema organa za disanje.
“Uglavnom se u prve dvije sedmice od početka simptoma radi PCR testiranje u Domu zdravlja, a nakon tog perioda se radi serološko testiranje u Institutu za javno zdravlje Crne Gore. U laboratoriji kotorskog Doma zdravlja, tri puta sedmično testiramo oboljele od pertusisa. Do sada je otkriveno dvadeset slučajeva oboljevanja na području opštine Kotor, ali je znantno više onih kojima smo, na osnovu kontakata sa oboljelima, započeli terapiju. Dakle, u ovom trenutku, zapravo imamo na stotine oboljelih”, pojašnjava doktor Dedović.  
Uzročnik pertusisa je, napominje, bakterija Bordatella pertussis, a s obzirom na to da slično počinju i druge respiratorne infekcije, u početku je bolest teško razlikovati i dijagnostikovati.
“Od drugih respiratornih infekcija razlikuje se po kašlju koji dugo traje i intenzivniji je noću. Bolest počinje kao prehlada, u vidu curenja nosa ili zapušenosti nosa sekretom, povišene temperature i kašlja. Poslije jedne do dve nedjelje kašalj se pogoršava, toliko da je gotovo neprestan, u vidu zacenjivanja koji kod male djece može dovesti do povraćanja, te do prekida disanja. Najosjetljivija populacija su novorođenčad i odojčad”, rekao je doktor Dedović.
U toku kašlja, dodaje, javlja se karakterističan zvuk kada osoba pokušava da udahne i iz tog razloga bolest je nazvana “magareći kašalj”, a tipično prolazi tri stadijuma.
“Oboljeli najprije prolaze tzv. kataralni stadijum, zatim, stadijum zacenjivanja, a potpom i stadijum rekonvalescencije. Kod novorođenčadi, ali i kod oboljele omladine i odraslih, bolest može poprimiti netipičan tok.
Kao i kod većine zaraznih bolesti, najčešći put prenošenja je kapljičnim putem, što znači putem govora, kašljanja ili kijanja oboljele osobe. Zaraznost je najveća pri kraju perioda inkubacije i vremenom se smanjuje. Period inkubacije, odnosno period od momenta zaražavanja do pojave prvih simptoma, najčešće iznosi sedam do deset dana, mada, može trajati i do tri sedmice.
Suplementacija kao ojačavanje imunog sistema je uvijek poželjna, u vidu cinka, vitamina i minerala, homeopatskih lijekova”, preporučuje naš sagovornik.
Svako dijete za koje se potvrdi da je oboljelo od velikog kašlja treba isključiti iz škole li vrtića u trajanju od najmanje 21 dan od početka kašlja, ukoliko nije uključena antibiotska terapija ili najmanje pet dana od započete antibiotske terapije.
Na pregled se treba javiti ako kašalj ne prestaje i njegov intenzitet jača iz dana u dan, a posebno ako se javlja noću i dovodi do povraćanja. Jedna od komplikacija bolesti je i pneumonija (upala pluća).
Prethodnih godina bilo je sporadičnih slučajeva oboljelih od velikog kašlja, ali prošle godine zabilježen je značajan porast. Dr Dedović kaže da je jedan od glavnih razloga odlaganje ili potpuno odbijanje vakcinacije od strane roditelja.
“To je kod nas, nažalost, postao trend, gdje je najčešće pitanje roditelja zašto da se vakcinišu djeca protiv bolesti koje više ne postoje. Moramo razumjeti da smo trenutno u epidemiji velikog kašlja. Ovom prilikom podjećam da se vakcina protiv pertusisa-DI TE PER daje u drugom, trećem, četvrtom  mjesecu života, a revakcina nakon šest mjeseci od posljednje doze. Ovo je skraćeni kalendar vakcinacije koji se primjenjuje u slučajevima epidemije, a nakon toga, djeca dobijaju sljedeću vakcinu pred upis u osnovnu školu”, ističe dr Dedović.
U našoj opštini, prvu dozu vakcine protiv velikog kašlja primilo je 97,6% predškolske djece.
“Drugu dozu dobilo je 93,92% djece tog uzrasta, treću 87,42%, dok je četvrtom dozom vakcinisano 59,93%, što je nedovoljno, jer je neophodno da procenat kompletno vakcinisane djece bude preko 95%. Vakcina najčešće štiti samo u periodu odojčeta do upisa u školu. Zato smo prošle godine i uključili vakcinu protiv pertusisa u standardnu imunizaciju pred upis u obrazovne ustanove”, objašnjava doktor Dedović.  
Mnoga djeca ne mogu da prime ovu vakcinu, jer imaju jasne kontraindikacije.
“Najčešće su to bolesti centralnog nervnog sistema, odnosno nekontrolisana epilepsija, infantilni spazmi i progresivna encefalopatija, kao i alergijske reakcije na prethodnu vakcinaciju”, kazao je doktor Dedović i pozvao roditelje da dovode djecu na vakcinaciju u skladu sa kalendarom imunizacije i da, bez medicinskih kontraindikacija utvrđenih i u pisanoj formi navedenih od strane ljekara, ne odlažu vakcinaciju.
U Kotoru, kako saznajemo, trenutno je najviše slučajeva zaraze varičelom, u narodu često poznatoj pod imenom ovčije boginje ili vodene kozice.
“Imamo česte pojave febrilnosti sa pojavom kašlja, kao i sve veći broj oboljelih od alergija i polenske kijavice. Trenutno po pedijatru, u Domu zdravlja Kotor dnevno pregledamo preko šezdesetoro djece”, zaključio je doktor Dedović.

Reprizu emisije “032” možete poslušati večeras u 21 sat i 30 minuta na talasima Radio Kotora. Ove srijede, emisiju je uredila i vodila Sanja Čavor.
 

Podijeli na: