Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.09.2023
797

DAVIDOVIĆ: O RODNOJ RAVNOPRAVNOSTI PRIČATI JOŠ U NAJRANIJEM DJETINJSTVU

Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor organizovao je danas besplatnu, edukativnu radionicu pod nazivom “Rodna ravnopravnost kod mladih” u sklopu projekta #MovingForward.
Razgovor sa mladima u  Omladinskom klubu Kotor vodila je profesorka Jovana Davidović, saradnica u nastavi na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore.
Tema je privukla pažnju učenika Srednje pomorske škole Kotor i kotorskih gimnazijalaca.
Ovaj događaj je dio ciklusa radionica  “Rodno je srodno”, koje imaju za cilj unaprijeđenje znanja, vještina i kompetencija mladih koji pripadaju ranjivim kategorijama društva na teme rodne ravnopravnosti i pravne pismenosti kroz njihovu jasnu participaciju tokom cijelog perioda realizacije projekta.
Prisutni/e su imali/e priliku da se upoznaju sa razlikama između termina rod i pol, jednako i ravnopravno, sa značenjima fenimizam, seksizam, mizogenija, kao i da aktivno učestvuju u razgovoru.
Učenici/e su iskazali svoja mišljenja i stavove o rodnoj ravnopravnosti za koje su  priznali da su slični ili jednaki stavovima njihovih roditelja.
Davidović je naglasila da ljudi, naročito mladi tokom svog života, trebaju da preispituju svoje stavove, te da ih ne trebaju rigidno usvajati i slijediti.
“U rodno ravnopravnom sistemu ne postoji recept ni za pravu ženu, niti za pravog muškarca”, kazala je Davidović, istakavši da se o rodnoj ravnopravnosti treba razgovarati još u najranijem djetinjstvu.
“Prva linija su svakako roditelji koji od rođenja djeteta treba da razgovaraju i da svojim primjerima pokazuju što jeste jedna rodno ravnopravna porodica i kako da dijete usvoji takve stavove. Drugi nivo sa kojim se dijete suočava jeste obrazovanje. Dakle, to su predškolske ustanove i praksa je da se već od tog perioda počinje sa politikama rodne ravnopravnosti”.
Program „Podržani=Osnaženi“ (FSTP-For Support To emPowerment) realizuje Fond za aktivno građanstvo - fAKT, u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske, uz finansijsku podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.
Ciljna grupa projekta su mladi, posebno žene, koje dolaze iz ruralnih područja, marginalizovane grupe i pripadnici romske populacije, uzrasta od 15 do 30 godina u formalnim i neformalnim strukturama donošenja odluka, koji se često suočavaju sa nekim vidom marginalizacije (socijalnom, ekonomskom, obrazovnom itd).
Implementacijom projekta i planiranih aktivnosti, najmanje 120 mladih ljudi će imati priliku da unaprijede znanja i vještine u oblastima rodne ravnopravnosti i pravne pismenosti, a kroz jasnu participaciju će pronaći svoje mjesto u procesu pronalaženja rješenja za mapirane probleme.
“Ako vjerujemo u rodnu ravnopravnost i ako tako živimo, ako imamo takve stavove, pravićemo bolje izbore u našim životima. Bolje ćemo birati partnera ili partnerku, analizirati kako se druga osoba prema nama ponaša, znati što želimo i možemo da postignemo, te razumijeti da ne smijemo nikome dozvoliti da nas neko zbog toga što smo muškarac ili žena u nečemu što želimo, sputava”, zaključila je Davidović.
 
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor
 

Podijeli na: