Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

09.03.2020
702

DABIŽINOVIĆ: ZNAČAJNO JE SAČUVATI MIR I ČUTI GLAS RAZUMA U CRNOJ GORI

Predstavnice Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA   Kotor,  povodom 8. marta - Međunarodnog dana žena organizovale su protekle subote jedanestu konferenciju pod nazivom “Sloboda ženskog roda”, a dan kasnije pridružile su se maršu žena u Podgorici.

Na Trgu od oružja održan je performans “Sloboda je ženskog roda”, a nakon toga i radionica pod nazivom “Povjerenje”.

“Naš cilj je da vratimo politički značaj ovog praznika, a s obzirom na njegovu eksploataciju i političkom značaju u smislu da se tog dana ženama kupuju darovi, organizuju se svečanosti za bake, mame, žene, učiteljice. To je sve ono što se nadogradilo na već postojeću konstrukciju 8. marta koji je u svojoj suštini bio politički praznik žena, a koji je, između ostalog, u svoje naslijeđe unio i antimilitarizam i antifašizam. To je nešto na šta smo mi referirali sve ove godine i u tom procesu zapravo stigli do infromacija da je 8. mart prvi put organizovan upravo u Kotoru i to 1919. godine” – kazala je za Radio Kotor Ervina Dabižinović, ispred Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA.

Ona podsjeća da je prošle godine obilježena stogodišnjica proslave 8. marta u Kotoru.  

“To je za Kotor i za Crnu Goru izuzetno značajan praznik. Prošle godine postigli smo dogovor sa aktuelnom vlašću i Sekretarijatom za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, koji je prepoznao značaj ovog datuma, potpisale Memorandum kako bi smo taj praznik uveli na listu  uobičajenih proslava koje kotorska lokalna zajednica proslavlja. Ove godine je aktuelna vlast u Kotoru

odbila da podrži ovakvu našu inicijativu i potpisani memorandum.

U pismenoj formi smo morali da dostavimo ponovo prijedlog cijele naše inicijative, međutim od resornog sekretarijata nismo dobili odgovor u pisanoj formi, a ni razloge zašto je ove godine izostala podrška, odnosno zbog čega su odustali od memoranduma i zašto su nas isključili, uprkos onome što je već bilo postignuto. No, mi smo ipak, kao i do sada, napravili određeni napor i uspjeli da realizujemo ovogodišnji 8. mart.

Bilo nam je izuzetno važno da, kao i svaki put, aktivistkinje ženskih organizacija i žene koje se bune u Crnoj Gori, budu aktuelne učesnice konferencije, s obzirom na njen politički značaj i s obzirom da je jedan od strateških ciljeva ANIME da osnaži ženski pokret u Crnoj Gori” – navodi Dabižinović.

Prema njenim riječima, performansom, odnosno političkim govorom sa ulice, ANIMA je imala za cilj da aktualizuje pitanja trenutne situacije u Crnoj Gori, te da pruži svoj jasan politički osvrt na trenutnu situaciju.

“Javnosti smo saopštili da u okviru  ovog jako podijeljenog društva svakako treba da imamo i ličnu odgovornost, a i na kolektivnom nivou za sve odluke koje donosimo i za sva pridruživanj, bilo da se radi o jednoj ili drugoj strani. Ono što je nama jako značajno je da se u Crnoj Gori sačuva mir i da se čuje glas razuma, a bilo nam je jako važno i da pošaljemo ženama poruku da su one isto tako odgovorne i vrlo aktivne u rješavanju ove političke situacije” – kaže Dabižinović.

Ona ocjenjuje da se u današnje vrijeme vrlo rijetko čuje glas žena.

“Gotovo da ga nigdje nema, bez obzira na svu proklamovanu politiku na nacionalnom i lokalnom nivou u odnosu na politike rodne ravnopravnosti” – ističe Dabižinović.

Kako navodi, na radionici “Povjerenje” u Kulturnom centru “Nikola Đurković” uzele su u obzir aktuelnu situaciju u Crnoj Gori koja se tiče povjerenja i odgovornosti.

“Narednog dana smo svi zajedno otišli i podržali marš organizacija civilnog društva, a naročito ženskih organizacija, koji je ove godine nosio naslov Mrš fašizmu. I tu je potpuno jasan politički stav, šta je željelo zapravo da se prenese i šta se misli o tome kakva je naša današnja aktuelna situacija, te šta mislimo o političkim zbivanjima u Crnoj Gori. Mislim da je taj glas bio značajan i trebalo ga je svakako propratiti” – poručuje Dabižinović.

Ona podsjeća da Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA u utorak, 17. marta od 17 sati na Trgu od oružja organizuje još jedan ulični performans “Razgovarajmo o slobodi”, a od 18 sati u Kulturnom centru “NIkola Đurković” diskusioni kružok na temu “Politizacija identiteta”.

“ANIMA je na početku godine, od kada i traje ova politička situacija, odlučila da javnim uličnim akcijama saopštava svoj stav i poziva ljude da razgovaramo o onome što se dešava u Crnoj Gori. U sklopu teme Politizacija identiteta ovoga puta razgovaramo o seksualnom identitetu. S obzirom da je Opština Kotor na svom sajtu istakla da se zalaže za afirmaciju i razvoj LGBT prava, vrlo je uputno, a mi ćemo to uraditi i pismenim putem, pozvati ljude koji rade u Opštini, a posbno one koji se bave ovim pitanjem i koji žele da rade na ovom polju, da nam se pridruže i objasne šta je to do sada Opština Kotor radila i koje su to aktivnosti koje preduzima i preduzimaće i dalje na pronicanju ovih prava. Pozivamo takođe i Radio Kotor i lokalne emitere da nam se pridruže i budu dio tog događaja” – poručuje Dabižinović, ispred Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA.

 

 

Podijeli na: