Društvo
CDPR POVODOM MEĐUNARODNOG DANA MLADIH I SVJETSKOG DANA BEZ DUVANSKOG DIMA
Generalna skupština UN usvojila je 1999. godine Rezoluciju 54 / 120, kojom se prihvata preporuka Svjetske Konferencije ministara zaduženih za omladinu i proglasila 12. avgust Međunarodnim danom mladih, što znači da se ove godine u svijetu obilježava jubilarni 25. put sa ciljem da se skrene pažnja međunarodne zajednice na pitanje mladih, kao i na potencijal mladih kao partnera u današnjem globalnom društvu.
Dan mladih je zamišljen kao dan kada je pažnja usmjerena na probleme mladih širom svijeta i kada se ukazuje na promjene koje mladi čine u životu svoje zajednice. Tokom ovog dana države, institucije, organizacije i aktivisti širom svijeta skreću pažnju na problem, kulturna i pravna pitanja koja utiču na položaj omladine i mladih u društvu.
Obilježavanje Međunarodnog dana mladih i pomak prema ekološki održivom i klimatski neutralnom svijetu je ključan, ne samo kao odgovor na globalnu klimatsku krizu, već i za postizanje ciljeva održivog razvoja.
Istovremeno koristimo priliku da povežemo obilježavanje Dana mladih i Svjetskog dana bez duvanskog dima koji je ove godine usmjeren na zaštitu djece od uticaja duvanske industrije. Njegov cilj je da se obezbijedi platforma za mlade ljude, kreatore politike i zagovornike kontrole duvana na globalnom nivou da raspravljaju o ovom pitanju i da podstiču vlade da usvoje politike koje štite mlade od manipulativnih praksi duvanske i srodnih industrija.
Tako Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) naglašava da iako se broj pušača smanjio tokom prethodnih godina, mora se još više učiniti na zaštiti ovih ranjivih grupa.
Prema podacima iz 2022. godine, širom svijeta blizu 40 miliona mladih ljudi starosti od 13 do 15 godina koristi neki oblik duvana. U Evropi 12% dječaka i 10% djevojčica ovog uzrasta su korisnici duvana (oko četiri miliona).
Duvanska industrija cilja na mlade da bi nastavila da zarađuje milijarde eura prihoda i stoga joj je potrebno da svake godine zamijeni milione kupaca koji umiru i onih koji prestanu da puše.
Da bi postigla ovaj cilj, radi na stvaranju okruženja koje promoviše prihvatanje duvanskih proizvoda među sljedećom generacijom, uključujući slabu regulativu u svijetu kako bi se osiguralo da njeni proizvodi budu dostupni i pristupačni.
Duvanska industrija takođe razvija proizvode i taktike oglašavanja koji su privlačni djeci i adolescentima, dopirući do njih putem društvenih medija i platformi za striming. Proizvodi kao što su elektronske cigarete i nikotinske kesice postaju sve popularniji među mladima. Sadašnja procjena je da će u bliskoj budućnosti 12% adolescenata u Evropi koristiti elektronske cigarete u poređenju sa samo 2% odraslih. U pojedinim zemljama, stope upotrebe ovih cigareta među školskom djecom su dva do tri puta veće od stopa pušenja cigareta.
Duvanska industrija namjerno prodaje smrtonosnu zavisnost mladim ljudima i tako je odgovorna za štetu koju na taj način uzrokuje pa stoga SZO poziva vlade i zajednice za kontrolu duvana da zaštite sadašnje i buduće generacije.
Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR)