Društvo
BUJIŠIĆ I STJEPČEVIĆ: PROJEKAT DANI KINE U KOTORU, PROSLAVA TRADICIONALNOG PRIJATELJSTVA
Kulturni centar “Nikola Đurković” Kotor ove godine je po prvi put obilježio Proljećni festival i ulazak u godinu Tigra i time proslavio tradicionalno prijateljstvo naroda Kine i Crne Gore. To su kazali direktor Vladimir Bujišić i sinološkinja Jelena Stjepčević koordinatorka Kancelarije za međunarodnu saradnju u Opštini Kotor, govoreći za gradske talase o projektu Dani Kine, koji je u Kotoru realizovan od 3. do 15. februara u saradnji sa Kancelarijom za međunarodnu saradnju Opštine Kotor i ambasadom NR Kine u Crnoj Gori.
“Htjeli smo dati na značaju prijateljskim odnosima koje imamo sa NR Kinom i sa narodom Kine. Grad Ksian u Kini je pobratim grada Kotora već nekih 13 godina” – ističe Bujišić.
On podsjeća da se program “Dani Kine u Kotoru” sastojao iz tri cjeline: izložbe fotografija pobratimskog grada Ksiana pod nazivom “Očaravajući Xi’an – spoj drevnog i savremenog” koju su zainteresovani mogli da pogledaju u Staklenoj galeriji Kulturnog centra do juče; zatim edukativno – kreativne radionice za osnovce pod nazivom “godina Tigra” i promocije ekskluzivnog izdanja Gorskog vijenca Petra II Petrovića Njegoša na kineskom jeziku.
“Na izložbi je postavljeno 25 fotografija na kojima su naši sugrađani mogli vidjeti prikazane djelove grada Ksiana i momente iz života samog grada, kulinarstvo Ksiana koje je veoma specifično. Izložbu je otvorio ambasador NR Kine u Crnoj Gori Liu Jin. Nakon toga imali smo radionicu koju smo nazvali Godina Tigra. To je bila radionica na kojoj su prisustvovali osnovci iz našeg grada gdje su mogli naučiti razne stvari o prijateljstvu naroda Crne Gore i Kine, na koji način Kinezi obilježavaju svoje praznike, na koji način se pozdravljaju. Radili su na izradi maski koje se koriste tokom obilježavanja tih praznika.
Posebno je zanimljiva promocija Gorskog vijenca Petra II Petrovića Njegoša na kineskom jeziku. To je zaista monumentalno djelo, ne može se svakog dana vidjeti. Gorski vijenac urađen je u drvetu i koži. Mi kao JU Kulturni centar Nikola Đurković ćemo se truditi da i u budućnosti damo puni doprinos unapređenju prijateljskih odnosa između Kotora i Kine” – poručuje Bujišić.
Autorka projekta “Dani Kine u Kotoru”, Jelena Stjepčević, koodinatorka Kancelarije za međunarodnu saradnju u Opštini Kotor, govorila je, između ostalog, o saradnji Kotora i Crne Gore sa gradom Ksianom i NR Kinom.
“Kroz saradnju na brojnim poljima, a prije svega kulture i ekonomije na lokalnom nivou, imali smo učešće predstavnika naše opštine na petom forumu mehanizma saradnje “17 plus 1” i globalnom forumu obuke mladih lidera prijateljskog Ksiana. Takođe smo svi svjedoci Vlade NR Kine u nabavci vakcina protiv kovida 19 od kojih su benefite osjetili i građani Kotora. Imajući u vidu tu saradnju, s obzirom na to da smo imali niz projekata koji su nam trenutno bili u fokusu i bili su tekući, a tiču se saradnje sa Kinom, odlučili smo napraviti jednu lijepu cjelinu. Tako su i osmišljeni ovogodišnji Dani Kine u Kotoru” – objašnjava Stjepčević.
Kako navodi, “Dani Kine u Kotoru” održani su uz podršku ambasade NR Kine u Crnoj Gori.
“Na taj način smo proslavili tradicionalno prijateljstvo naših naroda. Sama Kineska nova godina, odnosno Praznik proljeća, predstavlja tradicionalni praznik, najznačajniji u Kini. On se povezuje sa kultom predaka i kultom neba, posebnom vezom sa svijetom prirode i vjerovanjem u jedinstvo neba, zemlje i čovjeka. Ove godine u ponoć 31. januara Kinezi širom svijeta i druge nacije koje su prihvatile kineski lunarni kalendar, dočekali su Godinu vodenog tigra. Kineska nova godina je praznik koji se proslavlja u krugu porodice. Tada se svi oni koji žive van rodnog mjesta i daleko od roditelja vraćaju kući ne bi li svi zajedno, uz bogatu trpezu, kada otkuca ponoć, uz vatromet i zvuk petardi, ispratili staru i dočekalu Novu godinu, želeći jedni drugima sve najbolje uz uobičajene čestitke” – kaže Stjepčević.
Opširnije na ovu temu u emisiji “Naša opština” danas od 10 sati na gradskim talasima.