Društvo
BRDAR: TOKOM DUŽIH LJETNJIH PUTOVANJA PAŽLJIVO SA HRANOM, DA BUDE ADEKVATNO UPAKOVANA, SUVA I BEZ PRILOGA
Putovanja bi tokom ljetnjih mjeseci, u najtoplijem dijelu dana, trebalo izbjegavati. No, ukoliko se ipak odlučimo za putovanje, a u vozilu su sa nama i mališani, za put se treba posebno pripremiti. Kada je hrana u pitanju, trebalo bi da konzumiramo onu koja neće opteretiti organizam, a isto se preporučuje i najmlađima.
„ Dan pred put djeca treba da se odmaraju, da uzimaju samo laganu hranu, pa tako na put ne bi trebalo krenuti nakon na primjer neke rođendanske zabave koja podrazumijeva jaču i začinjeniju hranu koja bi mogla da nam naškodi tokom vožnje“ – savjetuje nutricionistkinja Rada Brdar iz kotorskog vrtića. Pred sam polazak na put, ističe, važno je doručkovati. „ Predlažem lagan doručak poput recimo jogurta i žitarica ili tost hljeba i čaja. Tokom puta djecu ne treba „animirati“ slatkišima i grickalicama već obavezno praviti pauze zarad glavnog obroka. Temperature su visoke, postoje rizici od razvoja bakterija pa treba voditi računa koliko će hrana stajati na toplom, obezbijediti frižider. Za glavni obrok preporučujem malo suvlju hranu poput sendviča sa nekim laganim mesom, a u nekoj pauzi za dezert uzmite voće ili povrće koje prethodno treba spakovati u vakum kutijice da bi što duže bilo svježe. Defintivno ne preporučujem da se u sendviče stavljaju pavlaka, majonez ili margarin jer je to kvarljivo, hljeb se skiša i dolazi do razvoja mikroorganizama“ – kaže Brdar.
O bezbjednosti hrane itetkako treba voditi računa. „ Kako se zapravo javlja stomačni virus? Dešava se da smo pojeli hranu koja je bila previše topla pa je već došlo do razvoja mikroorganizama i na to je jako važno obratiti pažnju“ – zaključuje Brdar.