Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

04.01.2025
483

BRANO MANDIĆ: KAKO MI GLEDAMO NA KULTURU I OBRAZOVANJE, DIJAGNOZA JE SVIH NAŠIH PROBLEMA (AUDIO)

Brano Mandić novinar, vizuelni umjetnik, pisac, kolumnista i glavni urednik web magazina “Normalizuj” bio je gost emisije “Radio škola” Radio Kotora.
Angažovan je kao predavač na temu radionice „Kultura za mlade, mladi za kulturu“ u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu ( ReLOaD),  koji se realizuje od 2021. godine u saradnji sa lokalnim samoupravama širom Crne Gore među kojima je i Kotor.
Nekoliko dana unazad najavljena je radionica „Kultura za mlade, mladi za kulturu“ namijenjena svim zainteresovanim građanima/kama Kotora od 15 do 30 godina. Nažalost, dvodnevna radionica predviđena za 19. i 20. decembar nije održana jer je odaziv mladih izostao.

“Nije bilo prijatno svjedočiti takvom razvoju situacije, ali ne bih bio previše iznenađen, niti se previše obazirao na to, jer živimo u društvu u kojem je kultura zaista skrenuta i potpuno stavljena u ćošak, u drugi, a ja bih rekao i u treći plan. Jedan od razloga zašto je ReLOaD počeo da vrši obuke po Crnoj Gori jeste zato što je istraživanjima  primijećeno da su mladi prilično pasivni u mnogim poljima, posebno na polju kulture i samoorganizacije. Potvrdilo se istraživanje UNDP-a po kome mladi nemaju hobi, u velikom procentu slabo posjećuju kulturne manifestacije i nemaju tu vrstu interesovanja”, kazao je Mandić.

Priznaje da bi bilo pogrešno kuditi omladinu, već ističe da bi odrasli morali biti svjesni odgovornosti za komunikaciju mladih sa tzv. zrelim članovima društva, te za njihovo aktivno uključivanje u društvenu zajednicu.

“Dakle, ako su mladi pasivizirani to nije alibi da kažemo da je takvo vrijeme i slično…Naprotiv! Upravo je naša dužnost da im priđemo preko kanala koji priliče mladim ljudima, agilnijim akcijama i sa više takta, a ja bih rekao i sa više dobre namjere, koja vrlo često izostaje kada su omladinske politike u pitanju. Da ih probudimo i što je najvažnije da im damo šansu, u koju su, izgleda, mnogi prestali da vjeruju”, ističe Mandić.

Kako navodi, za vrijeme obuke do sada su obišli 11 gradova, mjesta gdje su sretali posvećene ljude, entuzijaste,  ali i sredine sa različitim problemima i “šumovima” u komunikaciji.

“Moja je lična opservacija, da su se paradoksalno čak na sjeveru, koji se gleda kao pasivniji kraj, aktivnost i interesovanje pokazali većim”, objašnjava naš sagavornik.

“Kroz portal Normalizuj i našu NVO Žuta kornjača konstantno smo okrenuti mladima. Mislim da Evropska unija shvata da je naš problem veoma vezan za kulturu i obrazovanje. To kako mi gledamo na kulturu i obrazovanje, to je u stvari dijagnoza svih naših problema”, zaključuje Mandić.

Cijeli razgovor možete poslušati na linku Radio škola.

Tekst: Nataša Jotić

Foto: sajt Normalizuj.me

Podijeli na: