Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

31.03.2024
850

BRAJOVIĆ: RAZVOJ I UNAPREĐENJE UMJETNIČKOG STVARALAŠTVA OMOGUĆENO KROZ PRIJATELJSKE, USPJEŠNE VEZE CRNE GORE I MAKEDONIJE

 

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Folklorni ansambl (FA) “Nikola Đurković” Kotor

 

Martovsko izdanje emisije “Multikultura” Radio Kotora, između ostalog, donosi detalje sa edukativne radionice pod nazivom “Tradicionalni instrumenti i etno pjevanje u scenskim adaptacijama” koja je održana minulog vikenda u prostorijama Kulturnog centra “Nikola Đurković” Kotor.

Organizator je bilo Nevladino udruženje Crnogorsko makedonsko prijateljstvo “Kirjana”, u partnerstvu sa Folklornim ansamblom (FA) “Nikola Đurković” iz Kotora.

Radionicu je pohađalo 25 učesnika iz: Kotora, Bijele, Tivta, Budve, Cetinja, Podgorice i Nikšića, a osim članova kulturno-umjetničkih društava, polaznici su bili i predstavnici vaspitno-obrazovnih ustanova, koji se bave  muzičkim obrazovanjem.

Podsjetimo, predavači su bili Gabriela Novevska i Aleksandar Jovevski, profesionalni kulturni radnici iz Makedonije i članovi Nacionalnog ansambla za pjesmu i igru Makedonije-TANEC.

Predsjednik Crnogorsko makedonskog prijateljstva “Kirjana” Dragan Brajović za naš program navodi da je ovo nevladino udruženje formirano 2016. godine u cilju  aktivnog učešća i obezbjeđivanja uslova za kulturno- umjetnički rad, razmjene iskustva između članova udruženja koji se okupljaju u duhu prijateljskih odnosa naroda Crne Gore i Makedonije, ravnopravnosti i zajedništva između naroda, upoznavanja i međusobnog prožimanja njihovnih kultura.

“Radimo na očuvanju i razvoju nacionalnih, odnosno etničkih posebnosti manjinskih naroda ili drugih manjinskih nacionalnih zajednica i njihovih pripadnika u oblasti nacionalnog, etničkog, kulturnog identiteta Crne Gore i Makedonije. Pored toga, sarađujemo sa kulturno- umjetničkim društvima, društvenim organizacijama, udruženjima građana/ki, privrednim društvima i ustanovama iz oblasti kulture, obrazovanja, turizma, državnim institucijama i sa drugim zainteresovanim organizacijama i pojedincima u Crnoj Gori, Makedoniji i inostranstvu”, pojašnjava Brajović.

Kako je kazao, samostalno ili u saradnji sa drugim društvima organizuju predavanja, seminare, stručne konsultacije, izložbe i druge oblike prezentacije umjetničkog rada, koji doprinose razvoju i unapređivanju umjetničkog stvaralaštva u Crnoj Gori, težeći profesionalizmu u svim sferama javnog života.

“NVU Kirjana je kandidovalo projekat Uporedna iskustva kroz praktični rad, preporuke i smjernice za kvalitetniji razvoj kulturno-umjetničkog stvaralaštva i očuvanja nematerijalne kulturne baštine, tradicionalnih kulturnih i etno kulturnih osobenosti na konkurs koji je raspisalo Ministarstvo kulture i medija Crne Gore za 2023. godinu i od njih smo dobili podršku i mogućnost za realizaciju radionice. U okviru projekta predvidjeli smo realizaciju tri edukativne radionice od kojih je upravo jedna održana u Kotoru proteklog vikenda”, dodaje Brajović.  

Razlog i potreba za realizacijom ovog projekta, napominje naš sagovornik, je u neophodnosti realizovanja edukativnih radionica sa profesionalnim predavačima iz oblasti, instrumentalistike, etnomuzikologije i tradicionalnog pjevanja.

“S obzirom na to da su, u pogledu prethodnog formalnog muzičkog obrazovanja članova/ica organizacija kulturno-umjetničkih društava po izvoru iz UFE, muzički obrazovani članovi kod 16,7% organizacija, djelimično muzički obrazovani 58,3%, a bez muzičkog obrazovanja članovi/ice 25% organizacija, željeli smo da damo doprinos. Bila nam je čast što smo na početku radionice ugostili ambasadora Republike Sjeverne Makedonije Zećira Ramčilovića, koji je pozdravio okupljene i poželio uspješan rad”, naglašava Brajović.

Partneri na projektu su bili FA “Nikola Đurković” iz Kotora koji su, ističe on, aktivno uzeli učešće u organizaciji, pripremi i realizaciji radionice.

“Ovom prilikom se zahvaljujem predsjedniku ansambla Predragu Šušiću na izuzetnom zalaganju, a u namjeri da se naše društvo kvalitetno predstavi. U teorijskom dijelu smo se upoznali sa opštim karakteristikama makedonske tradicionalne pjesme, kroz njihovu regionalnu zastupljenost i istorijsku ulogu u očuvanje tradicije i kulturne baštine. U praktičnom smo govorili o tradicionalnim instrumentima kao što su kaval, tapan i tambura što je izuzetno značajno, jer se u obrazovnom sistemu Crne Gore ne mogu sresti sa njima”, naglasio je Brajović.

“Svi učesnici/ce radionice su iskazali izuzetno zadovoljstvo organizacijom i realizacijom ove aktivnosti našeg projekta, te da bi i u budućnosti pohađali ovakve i slične radionice c ciljem unapređenja svog znanja. Zahvalnost na saradnji i ustupljenom prostoru dugujemo i Kulturnom centru Nikola Đurković, kao i Radio Kotoru na medijskoj promociji”, poručio je Brajović.

Emisiju “Multikultura” koju su ovog puta pripremile Biljana Marković i Sanja Čavor, možete čuti i u repriznom terminu, večeras od 20 sati i 30 minuta.  

 

 

 

Podijeli na: