Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

27.02.2023
742

BRAINOVIĆ: SVE UČESTALIJA UZURPACIJA JAVNIH PROSTORA U PERASTU




Tekst i foto: Biljana Marković


U Društvu prijatelja grada Perasta (DPGP) ukazuju na sve učastaliju uzurpaciju javnih prostora u ovom barokonom gradu.
 
Predsjednica ovog Društva, Marina Brainović, kaže da je takva situacija prisutna na dijelu magistralnog puta iznad Perasta (ispod Peraške tvrđave), tačnije u dijelu gdje se put spaja sa ulicom koja vodi ka priobalju. 

Budući da se radi o vrlo frekventnoj ulici, posebno tokom ljetnjih mjeseci kada u gradu borave brojni turisti, očekuje da će doći do obrušavanja. 

„Možemo očekivati da će se taj put jednostavno obrušiti, da nećemo moći doći do magistrale. Mi smo bili urgirali kod Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora da oni nešto preduzmu za ulicu, koja nije privatna. Dolazili su, gledali, sve je bilo na riječima. Konstatovali su da ne mogu raditi, jer trebaju ući u privatni posjed. To je veliki problem i uopšte ne znam kako će se to riješiti. Sigurno po Perastu ima još takvih ili sličnih  uzurpacija javnih i privatnih površina“, saopštila je Brainović za Radio Kotor.

Priobalni put kroz Perast, napominje, u lošem je stanju zbog brojnih rupa koje su se otvorile. 

Podsjeća da su u periodu postavljanja vodovodne cijevi prema Risnu, nadležnima skretali pažnju na činjenicu da u Perastu postoji 37 ozidanih boljuna – propusta za vodu koja se sliva sa peraškog brda u more.

„Kada su postavljali cijevi posuli su pijeskom koji je propao u more. Sada propada i asfalt. Kada počne proljetna građevinska sezona sigurno će se na nekoliko mjesta napraviti još veće rupe", rekla je Brainović.

Ističe da je Mjesna zajednica svojevremeno predlagala Opštini Kotor da se u Perastu ne vrši prenamjena prizemlja objekata u stambene prostore, ali da to nije prihvaćeno.

Sada je, navodi, takva situacija, da više nema slobodnih prostora za bilo kakve sadržaje.

„U Perastu nemate gdje otvoriti prodavnicu. Imamo dvije, ali su male i skučene. Prošlog ljeta je otvorena Aromina. Mislili smo da će raditi samo za sezonu, međutim, radi cijele godine. Nešto drugo da otvorite nemate gdje, jer više nema slobodnog prostora koji bi mogao da se upodobi za neku djelatnost“, objašnjava ona.

Dodaje da u gradu nedostaju sadržaji, prije svega, za mlade, ali da s druge strane postoje brojni restorani.

„Nikome ne pada na pamet da zatvori kafanu. Drugih sadržaja nema, ni za mlade, ni za stare. Koliko ljudi ima u gradu, mislim da nema ni potrebe za nečim većim. Za sve što vam treba morate poći ili u Kotor ili u Risan. Perast ništa drugo ni ne nudi, osim sunca i svoje ljepote, same po sebi, ocjenjuje Brainović.

Govoreći o stanju ponti u susret narednoj ljetnjoj sezoni, poručuje da su one mahom privatizovane, te da je plaža Borići, jedina koja je u javnoj upotrebi i dostupna za korišćenje svim građanima i turistima, u lošem stanju.

„Ponte ispred kuća su zatvorene, sve su lanci i katanci. Betonska plaža u Borićima dostupna je građanima u cjelosti. Ona je jednim dijelom otišla u more. Malo je pokrpljena, ali slabo jer ne možete hodati po toj plaži kako je beton već ispran. Plaža koja je u dijelu Perasta prema Risnu je većim dijelom zakupljena. Tu možete doći se okupati, ali su sve samo stolovi i ležaljke koje se skupo iznajmljuju. Na dio koji je slobodan ne možete pristupiti od barki. Postoji opasnost da ostanete bez glave, jer svi voze na Školj. To je posebna priča od tih koji vrbuju, ili abrumaju turiste da idu na Školj maltene vas vuku za ruke. Vrlo ružna slika ljeti“, navodi Brainović.

Naglašava da su se turističke sezone redovno praznili kontejneri i odvozilo smeće, te da su bila angažovana dva čistača.

„To je dosta dobro funkcionisalo. Sve opet zavisi od ljudi, koliko hoće da drže do čistoće i da li će da ostave kesu sa smećem negdje uz put ili će je ponijeti do kante, navodi ona.

Osvrćući se na vodosnabdijevanje Perasta, ističe da je trenutno, kako kaže, „solidno“, ali izražava sumnju da će isti slučaj biti i tokom naredne ljetnje sezone.

„Budući da ima malih hotela, potrošnja je mnogo veća. Kuće koje  na višim kotama uz magistralu, imaju smanjen pritisak i često nema vode. Vidjećemo kako će biti ove godine“, zaključuje Brainović.

       

 

Podijeli na: