Društvo
BOŠKOVIĆ: REZULTATI NA TAKMIČENJIMA NISU NAJVAŽNIJI VEĆ LIČNI OSJEĆAJ ZADOVOLJSTVA I POMIJERANJE SOPSTVENIH GRANICA
Gošća naše emisije “Nedjeljni razgovor” bila je Miluša Bošković, članica triatlon kluba Kotor, učesnica mnogobrojnih trka u prirodi i jedna od najboljih promoterki zdravih stilova života.
Njeni prvi koraci u planini su bili sa članovima planinarskog kluba “Vjeverica” i tada je, kako kaže, počela da se bliže upoznaje sa ovim vidom rekreacije.
“ Tada su bila organizovana neka od takmičenja kao što su Kotor Vertical Extreme, tradicionalni Kotorski pješački dan, Lovćenski maraton i ja sam uzela učešće na tim takmičenjima jer sam htjela da vidim da li ja to mogu. Tu sam prepoznala sebe i tako je sve krenulo” – priča Miluša za Radio Kotor.
Prva trka na kojoj je učestvovala bila je tradicionalna Novska skalinada. “ To je bilo 2015. godine, kada sam sa prijateljicama otišla da podržim manifestaciju i htjela da “probam stazu” ali sam se već tada našla na postolju kao i svake naredne godine i tako je sve krenulo. Nakon toga sam samo pratila takmičenja što mi je poslužilo kao motivacija da više treniram, da nađem način da budem bolja, brža, konkurentnija. Bitno je da čovjek ima taj neki cilj zbog kojeg trenira i koji ga vodi” – poručuje Bošković.
Ona navodi da su učešća na različitim takmičenjima za nju način da se dokaže, prije svega, sebi, predstavljaju motiv zbog kojih se treningom bavi ozbiljno i rezultat joj, pored brojnih koje je postigla, nije u prvom planu.
Svojevremeno je 2019. godine upravo na Novskoj skalinadi bila na pobjedničkom postolju sa čuvenom srpskom i svjetskom atletičarkom Oliverom Jeftić i to joj je, ističe, bila čast.
Trku je završila kao treća, a kako kaže, “priznanje je biti pored jednog takvog asa”.
“ Jedna od privilegija koju vam pruža sport je ta da se na postolju nađete pored takovog asa. Ne znam da li zbog toga što sve ovo doživljavam kao hobi, što je u prvom planu ljubav prema prirodi, sportu i rekreaciji, ali rezultat nikad ne stavljam u prvi plan. Ja se dokazujem sebi, to mi je neko lično zadovoljstvo, lična satisfakcija. Bitno je da se čovjek dobro osjeća, da je dokazao sebi da može da pomjeri neke svoje granice i da uživa u tome” – poručuje Bošković.
Milušu smo pitali i kako izgleda jedan njen trening. Objašnjava da zavisi od toga za koju se trku priprema.
“ Za trku na Biokovu koja je održana nedavno pripremala sam se svega petnaestak dana jer organizatori zbog situacije u vezi sa pandemijom nisu znali da li će uopšte moći da organizuju događaj, tako da sam informaciju o njenom održavanju dobila dvije sedmice prije njenog održavanja. Ja sam neke svoje treninge uspjela da prilagodim situaciji. Start je u Kotoru, a cilj na Lovćenu, namjera je da u što manje kilometara imam što više uspona. Trčala sam stazama zaleđem Boke jer sam htjela da “približim trening terenu koji me čeka na trci”. Osim trčanja po stazama i padinama Vrmca, Lovćena, upražnjavam i biciklizam, kad je lijepo vrijeme tu je kajak, vježbe snage, pilates, ide ljeto pa će biti i plivanja, nije dovoljno samo trčanje” – objašnjava Bošković.
Pitali smo je i što poručuje svima onima koji žele da budu fizički aktivni i borave u prirodi, ali se “pravdaju time da nemaju vremena, imaju puno obaveza i prilično su umorni u vrijeme kada se živi jako brzo”.
“ Mi smo kao narod prilično neaktivni , a to nam nije u genima. Mlađe generacije, recimo, već imaju dosta zdravstvenih problema , a sve zbog konzumiranja industrijske hrane i neaktivnosti. Roditelji ih, na primjer, voze do škole, odvoze ih kući nakon završenih časova i nedostaje im vrijeme koje će provesti u prirodi. Za sve što radimo, tražimo neke izgovore i opravdanja. Tako je i sa fizičkom aktivnošću” – kaže Bošković i dodaje da se ona ovoj vrsti rekreacije posvetila upravo zbog stresa u okviru poslovnih aktivnosti. “ Ja sam primjer da se može naći vrijeme za fizičku aktivnost. Bila mi je potrebna kako bih se oslobodila stresa. Počela sam boravkom u prirodi, planinarenjem, šetnjom, a nakon toga su uslijedili trčanje, vožnja bicikla i zaista su to aktivnosti u kojima se oslobađa hormon sreće koji nas čini zadovoljnijim, a čini id a u poslovima koje radimo budemo uspješniji. Smatram da svi tri puta sedmično možemo izdvojiti vrijeme za sebe. Neka to bude sat vremena ili dva - za bilo koju fizičku aktivnost, sami ćemo se opredijeliti. Treba da iskoristimo i benefite klime na našim prostorima i činjenicu da možemo biti fizički aktivni cijele godine” – navodi Bošković.
Podsjetimo. Miluša Bošković je nedavno na trci na Biokovu osvojila drugo mjesto, a prethodno je na takmičenju “ Boka bay trail” bila prva. Osvajač je brojnih medalja na domaćim i inostranim takmičenjima.
Razgovor je zabilježila Jelena Kljajević, a repriza je na programu večeras od 19 i 30.
fotografije Privatna arhiva