Društvo
BOROVINIĆ BOJOVIĆ: CRKVE TOKOM PRAZNIKA DA POŠTUJU MJERE
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović saopštila je da je situacija vanredna, ali da traje hronično i dugo. Istakla je da prava vjernika nijesu isto što i proslava Nove godine, te pozvala crkve da kontrolišu vjernike i tokom praznika da poštuju sve preporuke Instituta za javno zdravlje.
CG treća u svijetu po kumulativnoj stopi incidencije
Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić saopštio je da je od početka drugog talasa ukupno odrađeno 120, 561 PCR testova. Istakao je da je epidemiološka situacija vrlo ozbiljna, a Crna Gora je na trećem mjestu u svijetu po kumulativnoj stopi incidencije, koja je jedan od indikatora koji ukazuje na ozbiljnost epidemije.
"Ukupan broj pozitivnih slučajeva je 44, 047 osoba, ukupan broj preminulih 624.", istakao je Galić.
Istakao je da je epidemija na jednom stabilnom, ali i vrlo visokom nivou.
"A od ponašanja tokom praznika zavisiće i period nakon praznika, po tome ćemo vidjeti koliko smo poštovali mjere tokom praznika", istakao je Galić.
Trenutno najteža situacija je kaže Galić na Cetinju, u Podgorici i u Budvi.
"Situacija je vrlo ozbiljna. Mortalitet je trenutno 28 puta veći nego u Švedskoj", kazao je on.
Galić je rekao da su mnoge drue zemlje predložile mnogo restriktivnije mjere.
"Na ozbiljnost situacije mogu ukazati iskustva svih onih koji su prošli koronu. Ja sam imao upalu pluća i bio sam 11 dana hospitalizovan. Ozbiljna je bolest, dugotrajna i ne bih nikom poželio kroz to da prolazi. Građani treba da shvate da će sve zavisiti od njihovog ponašanja", istakao je on.
Bajić: Preminulo sedam pacijenata
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić kaže da je danas preminulo sedam pacijenata - dva u KCCG, dva u Opštoj bolnici Bar i po jedan u opštim bolnicama u Nkšiću, Beranama i Kotoru.
Navodi da je bilo veoma teško donijeti mjere zbog raznih indikatora, jer kako kaže epidemiološka situacija je izmakla kontroli.
Ministarka Jelena Borovinić Bojović istakla je da su se pri donošenju mjera, rukovodili isključivo preporukama struke.
"Institut je zahtjevao kompletno zaključavanje na minimum 15 dana, a imajući u vidu psihološku komponentu, mi smo te mjere revidirali i doveli na neki prihvatljiviji nivo za sve građane," istakla je ona.
Govoreći o bazaru u Nikšiću kako su ga zabranili, a dozvollili nalaganje badnjaka. Upitana da li na taj način nastavljaju praksu selektuivnosti u poštovanju mjera, Borovinić Bojović kaže da su vjerska prava Ustavom zagarantovana, ali da se mjere moraju poštovati.
"16. 12. je stigao dopis u kojem se nadbiskup Rimokatoličke crkve obratio sa molbom da se omogući obilježavanje praznika. I odluka Instituta i svih stručnih lica koji su bili u Komisiji, bila je da se Ustavom zagarantovano pravo za vjerske obrede mora ispioštovati. Javno okupljanje građana je zabranjeno mjerama. Crkva i katolička i pravoslavna, nikakva okupljanja i zadržavanja, treba da organizuju u skladu sa mjerama i da ih poštuju. I jedino tako je moguće da mi ne kršimo Ustav", pojasnila je ministarka zdravlja.
Ona je istakla, osvrćući se na zakazivanje prazničnog baraza u Nikšiću, i da predsjednik Milutin Simović, koji je ranije bio predsjednik NKT-a, treba da razumije situaciju.
"Dešava se da u samom centru Nikšića imamo mogućnost bliskih kontakata sa povećanom mogućnosti transmisije. To upućuje na kontinuiranu proslavu koji je u dužem periodu teško i kontrolisati. Mogli bismo očekivati da se ista takva okupljanja dešavalo i u drugim gradovima Crne Gore. Zato smo smatrali da takvog okupljanja ne treba da bude," istakla je ona.
Osvrnula se na peticiju građana koji traže blaže mjere tokom praznika i kaže da su im sve sugestije dobrodošle, ističući da diskriminacije u tim mjerama nema.
"Sve sugestije razmatraćemo na sljedećoj sjednici koja će biti vrlo brzo", kazala je Borovinić Bojović.
izvor: rtcg.me